Za lži o úmrtí seniorů zaplatí dezinformátorka Peterková 250 tisíc, potvrdil soud

ČTK ČTK
10. 1. 2023 11:57
Jana Peterková ve videích na sociálních sítích lhala, že v domově pro seniory v Měšicích u Prahy zemřelo po očkování několik lidí, rozhodl soud. Musí za to zaplatit pokutu 250 tisíc korun. Informoval o tom server iRozhlas.cz, podle kterého řízení pravomocně zastavil Vrchní soud v Praze.
Jana Peterková musí zaplatit za lži o úmrtí seniorů čtvrt milionu korun.
Jana Peterková musí zaplatit za lži o úmrtí seniorů čtvrt milionu korun. | Foto: ČTK

Městský soud v Praze loni v lednu Peterkové nepravomocně uložil pokutu a povinnost se za tvrzení domovu pro seniory omluvit. Podle iRozhlasu vydal ve věci takzvaný rozsudek pro zmeškání, Peterková totiž k jednání nepřišla. Odvolací řízení pak soud zastavil kvůli nezaplacení soudního poplatku, i proti tomu se žena odvolala. Právě tuto stížnost nyní pražský vrchní soud zamítl, řízení je tak pravomocně skončeno.

Peterková podle serveru tvrdí, že o jednání nevěděla, byla podle svých slov v nemocnici. Její právní zástupce avizoval, že chce podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Podle iRozhlasu Peterková zatím povinnosti, které jí soud uložil, nesplnila. Advokát pečovatelského domu proto předpokládá, že bude muset podat návrh na exekuci.

Peterková na základě údajného svědectví zaměstnankyně domova v Měšicích tvrdila na Facebooku, že v zařízení kvůli očkování zemřeli na přelomu let 2020 a 2021 senioři a u dalších se vážně zhoršil zdravotní stav. Na videích Peterkové zaznělo například i to, že se v obci Měšice falšovaly úmrtní listy seniorů, kteří zemřeli po očkování. Senioři v pečovatelských bytech tam ale v té době přitom kvůli nedostatku vakcíny ještě vůbec nebyli očkováni.

Provozovatelé domova, společnost Antonia senior services, kvůli tomu podali žalobu na ochranu dobré pověsti. Peterková se hájila tím, že jen opakovala tvrzení jiné ženy.

Peterková nyní čelí obžalobě z šíření poplašné zprávy, její případ začal soud projednávat v pondělí. Ve videích, kvůli kterým čelí obžalobě, mluvila kromě úmrtí seniorů po vakcínách také o tom, že vojska NATO obsadí Česko a budou střílet na děti, které se budou chtít dostat na dětská hřiště, nebo že zastřelí každého, kdo se odmítne nechat odvést k očkování proti koronaviru.

Video: Analytik Roman Máca o české dezinformační scéně

Analytik Roman Máca o české dezinformační scéně | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy