Za kyanid v Labi padla pokuta 2 miliony

Pavel Baroch
12. 6. 2006 13:55
Praha/Kolín - Kolínská chemička Draslovka dostala za lednový únik kyanidu do Labe vysokou pokutu. Další miliony zaplatí za preventivní opatření. Uvnitř: INFOGRAFIKA

Česká inspekce životního prostředí udělila továrně pokutu v celkové výši 2 miliony korun. Větší část - 1,9 milionu - za samotný únik stovek kilogramů jedovaté látky do řeky. Další částku - 100 tisíc korun - zaplatí Draslovka za to, že havárii včas neoznámila.

Foto: Tomáš Daněk

Inspekce sankci za lednovou havárii vyměřila minulý týden. Protože se firma do dneška neodvolala, považuje ředitel inspekce Jan Slanec rozhodnutí za pravomocné.

"Je to jedna z vysokých pokut," komentoval sankci Slanec. Inspekce teď nutí Draslovku k preventivním opatřením, která si vyžádají 25 až 30 milionů korun.

Mezi ně patří například modernizace čistírny odpadních vod. "Předpokládáme, že nový systém čištění začne koncem roku," řekl Hynek Beneš, náměstek ředitele České inspekce životního prostředí.

Jsou dva miliony hodně, nebo málo?

Za porušení zákona o vodách mohla firma dostat pokutu až deset milionů korun. To, že konečná sankce je jen pětinou  maximální výše, bude podle Slance Draslovku motivovat k investicím do provozu.

Půlku pokuty - rovný milion - dostane Kolín, druhou půlku Státní fond životního prostředí. Podle Hynka Beneše z inspekce životního prostředí dosáhla škoda na uhynulých rybách 400 tisíc korun.

"Žádné další poškození toku nebylo zjištěno," dodal Beneš, podle něhož se kyanid neukládá v sedimentech.

Kolínský starosta Miroslav Kaisler považuje výši pokuty za přiměřenou. "Už byla učiněna dostatečná opatření, která by měla zabránit dalším haváriím," řekl.

"Společnost Lučební závody Draslovka udělenou výši pokuty ze strany České inspekce životního prostředí respektuje," uvedl v tiskovém prohlášení výrobní ředitel společnosti Jiří Holub. Podle něj Draslovka investuje v tomto roce 30 milionů korun do nápravných a preventivních opatření.

"Vzhledem k tomu, že Draslovka kyanidy otrávila osmdesátikilometrový úsek Labe, považujeme tuto částku za směšnou," reagoval na výši pokuty vedoucí kampaně sdružení Arnika Budoucnost bez jedů Jindřich Petrlík.

Za nízkou považuje pokutu také iniciátorka petice za zastavení výroby kyanidu v Kolíne Iva Drdova.

"Pokuta by měla být tak vysoka, aby si každý podnik rozmyslel, co a jak dělá. Dva miliony nepřimějí průmyslové podniky velikosti Draslovky k tomu, aby se chovaly zodpovědněji k životnímu prostředí," tvrdí Drdová.

Kyanid zamořil 85 kilometrů Labe

Havárie se stala 9. ledna, když  v noci z odpadních jímek vytekla kontaminovaná voda do kanalizace a odtud se dostala do Labe. Závod se k vině přihlásil až za týden.

Jedovatá látka zamořila téměř 85 kilometrů řeky a statistiky ukazují, že událost je největší kyanidovou havárií v českých tocích.

Kyanid v Labi usmrtil podle rybářských odhadů stovky tun ryb. Ihned po nehodě se Draslovka domluvila s rybáři na kompenzaci škod ve výši dvou milionů korun.

Podle inspekce uniklo do Labe na 600 kilogramů kynidu ve třiceti metrech krychlových odpadních vod, z toho sto kilogramů kynidu bylo toxických. Podle Jindřicha Petrlíka z hnutí Arnika to je desetinásobek toho, co Draslovka přiznala na veřejné diskusi v Kolíně. Kyanidy totiž byly v odpadních vodách koncentrovanější, než podnik sdělil.

"Jde o největší kyanidovou havárii v České republice od sedmdesátých let dvacátého století, kdy do řeky Jihlava uteklo 140 kilogramů kyanidu, ale následky nebyly zdaleka takové jako v případě Draslovky," řekl Petrlík.

Ředitel České inspekce životního prostředí Jan Slanec je přesvědčen o tom, že jeho úřad dokáže přimět kolínskou Draslovku ke změnám technologií a dalším opatřením, aby se podobná ekologická havárie už nemohla opakovat.

 

Právě se děje

Další zprávy