Za krach tvůrce Slušovic Čuby stát nemůže, řekl soud

Tomáš Fránek
1. 4. 2010 14:50
Bývalý šéf neznámějšího JZD v historii země radí s ekonomickým programem Miloši Zemanovi
Foto: Jan Langer

Brno - Tvůrce slušovického zázraku, kdysi nejznámějšího zemědělského družstva v zemi, František Čuba neuspěl u Ústavního soudu se stížností na postup státních úředníků, kteří podle něj zavinili krach firmy Agro Avan.

Ta byla jednou z následnických firem po JZD Slušovice, které bylo označováno v 80. letech za ekonomický zázrak. Konkurz na firmu Agro Avan, jejíž dluhy dosáhly 360 milionů korun, vyhlásil soud před šesti roky.

Poškodili mě, zavinili krach

Čuba se letos po dlouhé době objevil na veřejnosti, radí totiž Miloši Zemanovi a jeho straně s ekonomickým programem.

Podle Čuby krach firmy, která obchodovala se zemědělskými produkty, zavinil postup úředníků Státního fondu tržní regulace v zemědělství. Podle verdiktu soudu o prohlášení konkurzu Čubova firma dlužila fondu desítky milionů korun za to, že nedodržela podmínky pro vývoz stovek tisíc tun potravinářské pšenice a másla.

Čuba ale tvrdil, že chybu neudělala jeho firma, ale fond. Podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli podvodu. „Jednáním pracovníků Státního fondu tržní regulace v zemědělství byla společnosti způsobena škoda a vytvořeny podmínky pro prohlášení konkursu na její majetek," uvedl Čuba.

Policie ale trestní oznámení odložila, to loni v prosinci potvrdilo i Krajské státní zastupitelství. Čuba tak poslal stížnost na Ústavní soud.

Podle jeho stížnosti bylo porušeno právo na ochranu majetku. Postup policie označil za nedostatečný. „Je zjevné, že nebyl přesně zjištěn skutkový stav věci a orgány činné v trestním řízení se zcela nevypořádaly se všemi podstatnými skutečnostmi," uvedl slušovický podnikatel ve stížnosti.

Znovu vystupuje veřejně

Ústavní soudci ale jeho stížnost odmítli. Podle senátu vedeného soudcem Miloslavem Výborným Čuba podal stížnost za sebe a ne jako zástupce zkrachovalé firmy, proto se nedá žádné porušení jeho vlastnických práv zjistit.

Podle soudců zákony nikomu nepřiznávají právo na trestní stíhání a odsouzení třetí osoby. A stát rozhoduje o tom, zda jsou dostatečné důkazy o tom, zda došlo ke spáchání trestného činu.

„Vzhledem k výše uvedenému Ústavnímu soudu nezbylo než ústavní stížnost odmítnout," rozhodli soudci.

Čuba, kterému je 74 let a stále podle obchodního rejstříku figuruje v šesti firmách, se letos po dlouhé době objevil na veřejnosti.
Stal se členem Strany práv občanů - zemanovci. Miloši Zemanovi tak radí s ekonomickým programem strany.

Čuba na sjezdu nové strany mluvil o tom, že bez vyšší účasti státu nelze zvýšit životní úroveň.  "Občany nezajímá, zda jsme více doleva nebo doprava, chtějí mít vyšší životní úroveň," řekl Čuba na sjezdu zemanovců.

A znovu mluvil o tom, že ve své době měly Slušovice vyšší životní úroveň než Praha a že i nyní by se Strana práv občanů - zemanovci měla soustředit hlavně na rozvoj regionů. "Bez vyšší účasti, bez zásahů státu to nejde," řekl Čuba.

Slušovické družstvo, které se kromě zemědělství zabývalo například výrobou počítačů, mělo ještě v roce 1989 tržby asi 7 miliard korun. Hned na začátku devadesátých let se ale rozpadlo. Od podzimu 1989 do letních měsíců roku 1991 vzniklo  na 101 akciových společností, do kterých se přelil majetek družstva. Velká část firem zkrachovala.

Policie vyšetřovala hospodaření družstva několikrát, všechny případy ale byly odloženy.


 

Právě se děje

před 27 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy