Za brutální vraždu ženy v Olomouci uložil soud muži výjimečný trest 25 let

ČTK ČTK
10. 2. 2021 15:00
Za brutální loňskou vraždu cyklistky na okraji Olomouce uložil ve středu olomoucký krajský soud osmačtyřicetiletému Rostislavu Baslerovi výjimečný trest 25 let. Podle znalců jde o agresivního sadistu, který je pro společnost nebezpečný. Svou oběť napadl tři měsíce po propuštění z vězení, v minulosti ženy napadl třikrát. Rozsudek není pravomocný, Basler si nechal lhůtu pro odvolání.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Podle soudce Eduarda Ondráška jsou podmínky pro uložení výjimečného trestu. "Byl za obdobné trestné činy opakovaně stíhán, tato situace se u obžalovaného postupně stupňuje. Bez nějaké pomoci a zábrany státu směřuje k tomu, že by tato jednání opakoval a stupňoval. Resocializace je podle znalců vyloučena. Je třeba jej oddělit pokud možno na dlouhou dobu od zbytku společnosti, aby bylo zabráněno páchání této trestné činnosti," uvedl soudce. S ohledem na sexuální deviaci je podle něj na místě i zabezpečovací detence, kam se muž přemístí po výkonu trestu.

Výjimečný trest 25 let navrhovala i žalobkyně Šárka Shariffová s ohledem na okolnosti případu, brutální provedení i jeho trestní minulost. I přes sexuální sadismus muži podle ní ovládací a rozpoznávací schopnosti zůstaly. "Jeho doznání nebylo úplné, dopustil se nejméně třech násilných činnosti vůči ženám. Téměř 20 let strávil ve vězení, trestné činnosti se dopustil poté, co byl v lednu propuštěn z vězení, kde si odpykával desetiletý trest," uvedla žalobkyně.

Obhájce tvrdil, že proces dostatečně nezodpověděl otázku ovládacích a rozpoznávacích schopností obžalovaného, soud však doplnění dokazování zamítl s odkazem na závěry znalců. Basler se k vraždě přiznal, měnil však popis událostí, které jí předcházely. Ženu prý po napadení naložil do auta a odvezl ji asi sto metrů do remízku, kam ji odtáhl. Tam ji svlékl téměř do naha a tvrdil, že předstíral soulož kvůli procházející svědkyni. Až poté prý mrtvou ženu udeřil sekerou. "Já jsem ji nechtěl znásilnit, chtěl jsem jen projet do Bystrovan," tvrdil muž.

Resocializace vyloučena

Znalci jeho resocializaci vyloučili. Znalec z oboru sexuologie u něj diagnostikoval sexuální deviaci agresivní sadismus. Muž má na kontě čtyři útoky na ženy v letech 1993, 1997, 2006 a loni, kdy ženy napadl při sexuálně motivované trestné činnosti nožem či udeřil kovovou tyčí. Podle znalce jde o obdobný modus operandi. "Jde o sexuální útok na neznámou ženu bez snahy o sbližovací fázi," uvedl znalec.

Případ se stal loni 15. dubna. Žena jela vpodvečer na kole z olomoucké městské části Chválkovice směrem na Bystrovany. Muž si na cyklistku podle žalobkyně počíhal na rozcestí u božích muk a poté, co odmítla výzvu k sexu, ji pětkrát udeřil sekerou sečnou stranou do hlavy a trupu, bodl kuchyňským nožem do krku a poté s největší pravděpodobností ještě rdousil rukou. Žena utrpěla řadu zranění, zemřela na místě. Bezprostřední příčinou byl krvácivý šok, vykrvácela z proříznuté hrdelní žíly.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Veletrh Svět knihy se bude konat až v září

Největší český knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha byl již podruhé odložen. Nejprve se měl místo tradičního květnového termínu konat v červnu, nyní jej pořadatelé chystají na 23. až 26. září. Odklad oznámili v pondělí odpoledne.

"Dospěli jsme k momentu, kdy bychom museli začít s intenzivní komunikací, prodejem vstupenek a dalšími nevratnými kroky. Zároveň neexistují ani orientační informace o tom, jakými pravidly bychom se měli v červnu při organizaci podobné akce řídit," vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer.

Zmiňuje také fakt, že zatímco v Česku se epidemická situace začíná zlepšovat, v okolních zemích je tomu naopak. "To nás do značné míry limituje při zvaní zahraničních hostů i vystavovatelů," doplňuje Auer. Zářijový termín by měl umožnit přivézt do Prahy zajímavé hosty. Čestným hostem letošního 26. ročníku má být Francie.

Další zprávy