Praha – Bývalý komunistický politik a vězeňský dozorce Josef Vondruška dostal v polovině listopadu nepravomocně odškodné 121 tisíc korun. Důvodem je jeho mnohaleté stíhání za údajné týrání politických vězňů, kterého se měl dopouštět v 80. letech. To se nakonec před soudem neprokázalo. Celé zdůvodnění rozsudku nad komunistickým exposlancem si můžete přečíst ve fotogalerii.
Řízení trvalo šest let a osm měsíců a soud politika zprostil obžaloby až v roce 2013. Případ se táhl od října 2006, kdy se orgány údajným týráním politického vězně Jiřího Wolfa začaly zabývat.
Toho měl bít ve věznici v Minkovicích u Liberce právě Vondruška, který tam před revolucí pracoval jako vychovatel. Za to komunistovi hrozilo až 10 let. Podle soudů byla zásadním důkazem proti Vondruškovi pouze výpověď Wolfa. Ta však nebyla vyhodnocena jako věrohodná.
Průtahy byly způsobeny řadou komplikací, na což upozornil v písemném rozsudku i předseda senátu.
"Řízení lze označit za složité po skutkové stránce, neboť bylo potřeba vypracovat řadu znaleckých posudků, vyslechnout množství svědků, vyžádat souhlas sněmovny, požádat ministra spravedlnosti o zproštění mlčenlivosti, vyhledávat řadu archivních materiálů z doby před rokem 1989 a za tím účelem žádat o součinnost několik institucí, ztotožňovat osoby z výkonu trestu z doby před rokem 1989, provést místní šetření," popisuje komplikace soudce Petr Veleman.
Soudil se o miliony
Vondruška se za průtahy a újmu způsobenou trestním řízením původně domáhal odškodného až 5,1 milionu korun. Nakonec dostal za nesprávný úřední postup 51 tisíc a za újmu způsobenou trestním stíháním 70 tisíc. Také mu byly proplaceny náklady za cestu k soudu. Původně chtěl zaplatit také používání auta, Veleman mu přiznal pouze proplacení benzínu.
Soudy se případem přesto zabývat podle Velemana měly. "Z příslušného trestního spisu nevyplývá, že by trestní stíhání žalobce bylo zahájeno zjevně bezdůvodně," píše se dále v rozsudku.
Na druhou stranu je odškodné odůvodněno tím, že "zásah do nemajetkové sféry žalobce byl natolik významný, že jej nelze odčinit pouhým konstatováním vydání nezákonného rozhodnutí a je třeba přistoupit k zadostiučinění v penězích." Vondruškovi podle soudce významně uškodila medializace jeho případu, neboť "i po více než čtvrtstoletí od převratu v roce 1989 (společnost) vnímá tehdejší realitu černobíle a kohokoli, kdo byl spojen s tehdejší mocí, jako špatného". Vondruškova vina je tak "nadále shledávána bez ohledu na výsledek trestního řízení".
Původně Vondrušku obžaloby zprostil už v roce 2011 Okresní soud v Liberci. Královéhradecký krajský soud však verdikt zrušil. Vyčítal, že se nedostatečně hodnotily důkazy. Poté opět liberecký soud Vondrušku osvobodil a v roce 2014 verdikt potvrdil i královéhradecký soud.