Místo činů jen billboard a memoranda. Kolem Prahy opadá nadšení z Číny

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
28. 11. 2016 5:30
Když začínalo Česko navazovat stále těsnější vztahy s Čínou, patřili politici ČSSD a KSČM ve středních Čechách k těm, kteří se chtěli "bratřit" nejvíce. Několikrát letěli do Číny a zároveň čínské delegace vítali u nás. Ve středu Čech vznikla první česko-čínská průmyslová zóna, a kraj dokonce otevřel v Číně svůj vlastní konzulát. Postupně ale nadšení ochladlo. Nové, pravicovější vedení středních Čech zvažuje, zda tak exkluzivní vztahy vůbec jsou prospěšné, navíc končí i průmyslová zóna, která byla s velkou slávou otvíraná.
Billboard a víc nic
Billboard a víc nic | Foto: Středočeský kraj

Střední Čechy – Kdo přijede k Nymburku do 1. česko-čínské průmyslové zóny, najde tady jediné svědectví velkolepých společných plánů. Je jím billboard oznamující, že zóna vznikla v prosinci roku 2015 díky spolupráci Středočeského kraje, čínské provincie Sečuán a jejího města Mien-jang.

"Ten billboard nás stál padesát tisíc korun. A nic jiného kromě něho tady od té doby nepřibylo," říká starosta Nymburka Pavel Fojtík s tím, že vedení města dřívější plány přehodnocuje. "Jestli tady vůbec něco takového má být, tak potom pro jakékoliv zájemce, není důvod to omezovat jen na Čínu," vysvětluje.

U slavnostního otevření přitom zazněly velké vize a dostavilo se mnoho hostů, včetně těch z daleké Číny. Na padesáti hektarech půdy měli čínští podnikatelé postavit své fabriky a zaměstnat tak lidi z blízkého i širokého okolí.

Nic z toho se nestalo, mimo jiné proto, že pozemky nejsou v naprosté většině ještě ani vůbec vykoupeny a mají své soukromé majitele. "I když nějaký zájemce přišel, jeho zájem opadl okamžitě, jak se dozvěděl informace o pozemcích," vysvětluje starosta Fojtík.

Exhejtman Petera nadále čínským slibům věří

Sbližování s Čínou patřilo mezi priority bývalého vedení Středočeského kraje, jež se skládalo ze sociálních demokratů a komunistů. Radní v čele s hejtmanem Milošem Peterou se setkávali s Číňany velmi často, několikrát i Čínu navštívili a Petera vzpomínal například, jak na něj udělala největší dojem návštěva pandí farmy. Věřil tomu, že Číňané přinesou do kraje investory a s nimi i práci a pracovní místa. 

„Otevření česko-čínské průmyslové zóny je konkrétním příkladem úspěšné spolupráce mezi Českou republikou a Čínskou lidovou republikou," prohlašoval při otevření zóny. V té době tam už stála z minulosti čínská firma Changhong, jejíž management sliboval, že má v plánu se dál rozšiřovat a případně i budovat své inovační centrum – nic z toho se zatím nestalo.

Petera, který byl mimochodem i starostou Nymburka, dnes tvrdí, že rušení zóny je chyba, a přimlouvá se za to, aby spolupráce s Čínou byla nadále co nejtěsnější. "Tato průmyslová zóna je nadějí pro budoucnost. Před několika dny jsem v Praze mluvil na česko-čínském fóru s viceguvernérem Sečuanu, který mě ujistil o rozvoji Changhongu," tvrdí exhejtman.

Starosta Nymburka Fojtík ale namítá, že právě sliby a memoranda jsou něčím, s čím se u Číňanů setkává nejčastěji. "Mnohem horší to je už s konkrétními činy. Vždyť memorand už bylo podepsaných nespočet," upozorňuje.

Nevím, co naše zastoupení v Číně dělá, tvrdí Rakušan

Ve vztazích s Čínou ale nejde jen o Nymburk a průmyslovou zónu, na dosavadní vztahy se chce podívat také nové vedení kraje ve složení hnutí ANO, Starostové a nezávislí, ODS a TOP 09.

Strategické partnerství s Čínou je návrat do Evropy, nejde o servilitu, ale o to, neztratit tvář. Ministr Herman nedodržel slovo, říká Zaorálek.
33:44
Strategické partnerství s Čínou je návrat do Evropy, nejde o servilitu, ale o to, neztratit tvář. Ministr Herman nedodržel slovo, říká Zaorálek. | Video: Daniela Drtinová

I když hejtmanka Jaroslava Jermanová (ANO) avizovala, že chce ve spolupráci s Čínou pokračovat, její první zástupce Vít Rakušan (Starostové a nezávislí) dal na vědomí, že je příznivcem jen té spolupráce, která má skutečné výsledky. Proto se chce například podívat na to, jestli má smysl, aby měl Středočeský kraj v Číně svůj konzulát.

"Popravdě řečeno, zatím mi nikdo nedal zprávu, co to naše zastoupení dělá. Rád bych dostal nějakou zprávu, co to kraji přineslo," uvedl Rakušan, který si chce vyhodnotit náklady a zisky. I v tomto případě ale exhejtman Petera dřívější postup kraje hájí. Argumentuje tím, že konzulát má pomáhat směrovat čínské turisty právě do středních Čech.

"Cítím v tom velký potenciál. Jen se podívejte, jak se zvyšuje letecké spojení mezi našimi zeměmi," říká Petera a poukazuje na to, že jeden ze spojů je také z provincie Sečuán, s kterou má kraj nejbližší vztahy. Podle bývalého hejtmana je potřeba při jednání s Číňany trpělivost, o čemž se sám několikrát přesvědčil. "V Číně je vícestupňové řízení, takže jejich rozhodování trvá déle, ale nemůžeme se přece uzavírat před světem," dodává Petera. 

 

Právě se děje

Další zprávy