Praha - Do České republiky se příští týden z Rakouska vrátí soubor 39 soch, které byly v minulosti ukradeny a ze země vyvezeny.
Česko vyhrálo soudní spor, který o díla vedlo s rakouským překupníkem. Informuje o tom ministerstvo kultury s tím, že soubor soch představí příští týden na tiskové konferenci. Poté se budou sochy vracet původním majitelům.
Ministerstvo kultury se o dřevěné a pískovcové plastiky soudilo od roku 2008. Překupník nyní musí všechny sochy bez náhrady vydat. Celková cena soch byla stanovena na 159 800 eur (přibližně čtyři miliony korun).
Plastiky našla rakouská policie při domovních prohlídkách a zjistilo se, že předměty byly ukradené ze sakrálních i dalších objektů v celé ČR. Díla byla navíc zveřejněná v internetovém pátracím portálu české policie jako odcizená umělecká díla. Podle ministerstva kultury jde o dosud největší případ, který úřad od roku 2004 vedl.
Vloupání v 9 z 10 sakrálních objektů
Z českých kostelů a kaplí byly od roku 1989 odcizeny stovky tisíc uměleckých děl. Z 5500 sakrálních objektů jich zaznamenalo vloupání až 90 procent.
Předměty se objevují u zahraničních antikvářů i v aukcích výtvarného umění a jejich vyhledávání se věnují pracovníci Národního památkového ústavu. Minulý týden se měla ve Vídni dražit barokní soška anděla od Ignáce Františka Platzera z kostela v Úterý na Plzeňsku, která byla evidována v databázi pohřešovaných děl. Krátce před aukcí byla z katalogu stažena.
NPÚ sochu ztotožnil již v roce 2009 při jejím nabízení v aukci v Německu. Tehdejší německý majitel ale podle policie zakoupil sochu v dobré víře a vyšetřování bylo zastaveno.
Snahy získat sochu zpět nebyly úspěšné, protože krádež i prodej se staly před 31. prosincem 1992 - v té době ještě neplatila evropská směrnice o navracení nezákonně vyvezených kulturních statků. Získat sochu zpět bylo možné cestou civilního práva, původní vlastník ale své nároky neuplatnil.
Teprve letos 20. listopadu připravili plzeňský biskup František Radkovský a opat premonstrátského kláštera v Teplé na Karlovarsku Filip Zdeněk Lobkowicz žádost o vydání sošky. Kostel v Úterý totiž historicky patřil premonstrátům, nyní ho spravuje římskokatolická farnost. V době krádeže sochy plzeňská diecéze ještě neexistovala, vznikla až v roce 1993.