Čtyři z pěti milionů jsou neznámo kde, kritizuje pražská opozice dotaci pro Okamurovu firmu

ČTK ČTK
16. 11. 2017 13:12
Firma Miki Travel, jejímž jednatelem je šéf SPD Tomio Okamura, sklidila kritiku z řad pražské opozice. Důvodem je pětimilionová dotace, kterou město poskytlo na festival Japan Week.
Tomio Okamura.
Tomio Okamura. | Foto: Reuters

Praha - Pražská opozice kritizuje vedení města za pětimilionovou dotaci firmě Miki Travel, jejímž jednatelem je poslanec a předseda SPD  Tomio Okamura. Město peníze poskytlo v květnu na festival Japan Week, který začne tuto sobotu.

Podle kritiků většina peněz nešla na pronájmy budov v majetku Prahy, jak původně tvrdil radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Kritika zazněla na mimořádném jednání zastupitelstva. Podle Wolfa nebyla dotace určena výhradně na pronájmy a společnost bude muset vyúčtovat, za co je utratila.

Opozice se ve čtvrtek neúspěšně pokusila otázku prosadit na program mimořádného zastupitelstva. Podle šéfa zastupitelského klubu TOP 09 Václava Novotného radní Wolf uvedl na květnovém jednání zastupitele při schvalování dotace v omyl. "Argumentace byla postavena na tom, že se jedná výhradně o náklady na pronájem prostor hlavního města Prahy," uvedl.

Dodal, že Kongresové centrum, kde se bude odehrávat většina programu, nakonec poskytne festivalu prostory zdarma. Zaplatit tak bude nutné jen půl milionu na pronájem Obecního domu a údajně i další půl milion za palác Žofín, kde se však podle programu žádná akce odehrávat nemá.

"Tvrdím, že zastupitelstvo bylo uvedeno v omyl a že z pěti milionů jsou nejméně čtyři neznámo kde," uvedl Novotný. Jeho požadavek na vysvětlení podpořily i další opoziční strany, například ODS, piráti či komunisté. Koalice tento ani žádný jiný bod na program nepodpořila, takže nebyl schválen program a zastupitelé se rozešli. Radní Wolf se navíc jednání neúčastnil, protože je s primátorkou na návštěvě Vatikánu.

Wolf ČTK řekl, že o podpoře festivalu magistrát jednal delší dobu s japonskou nadací, která ho celosvětově pořádá. Až ta si poté pro spolupráci vybrala Okamurovu firmu. Dotace je podle něj určena na celkové zajištění organizace festivalu, nejen na pronájmy prostor od města, i když na ty měla jít přednostně.

Pokud si společnost byla schopna vyjednat s akciovou společností Kongresovým centrem lepší podmínky, nemůže s tím magistrát nic dělat, i když firmu vlastní. "Nerozumím, proč to Kongresové centrum udělalo, například Obecní dům fakturuje plnou cenu," dodal radní.

Společnost bude muset podle Wolfa magistrátu doložit, na co peníze z dotace využila, stejně jako ve všech podobných případech. "Pokud se najdou nesrovnalosti, musí prostředky buď v plné, nebo v částečné výši vrátit. Takže kontrola tam je," řekl Wolf.

Festival Japan Week pořádá japonská soukromá nadace International Friendship Foundation už 31 let v různých zemích světa. Přehlídka japonské kultury a umění začne tuto sobotu na Staroměstském náměstí a potrvá do čtvrtka. V Praze se festival konal naposled před 15 lety.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy