Z Mexika se vrátí stovky Čechů. Letiště bude na nohou

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
29. 4. 2009 17:32
Turisty zkontrolují kvůli prasečí chřipce termokamery
Foto: Reuters

Praha - Koncem týdne přistane v Ruzyni letecký speciál s turisty, kteří se vrátí z Mexika. Hygienici proto v obavách z nákazy nebezpečným chřipkovým virem A/H1N1 chystají mimořádná bezpečnostní opatření.

Všech 180 lidí bude muset projít zvláštní procedurou. "Už v letadle dostanou informace o příznacích chřipky a změří si teplotu. Po přistání pak nepůjdou přímo do letištní haly, ale budou pro ně připraveny termokamery," vysvětlil hlavní hygienik Michael Vít.

Pokud bude mít někdo z pacientů příslušné příznaky, lékaři je okamžitě odvezou do nemocnice Na Bulovce.

Důvodem opatření je podle Víta poslední vývoj na starém kontinentu. V několika zemích se totiž objevily nové případy prasečí chřipky, a to včetně Německa a Rakouska.

Na západ od Aše už mají tři nemocné, jednoho z nich dokonce potkaly komplikace. Rakušané zatím hlásí jednoho pacienta.

Vít zároveň poupravil své dřívější prognózy - Česko by podle něj mohlo mít svůj první případ prasečí chřipky během jednoho týdne. V pondělí hovořil o pěti týdnech.

Podobná procedura čeká i na druhý speciál, který by na pražské Ruzyni měl přistát během následujících dvou týdnů.

"Kromě toho se na letišti začne s důkladnou dezinfekcí všech prostor. Nebude to nic složitého. Do jaru, kterým se myje letiště běžně, se jen přilije trocha dezinfekčního prostředku," vysvětlil šéf hygieniků.

Čeští lékaři už zaznamenali šestnáct lidí, kteří se vrátili z dovolené a setkali se respiračními problémy. Lékaři jim odebrali vzorky a nařídili jim domácí izolaci. Tři lidé leží v nemocnicích s podezřením na prasečí chřipku. "Dva jsou v pražské Bulovce, jeden v Ostravě," řekl Vít.

Všichni prozatím čekají na výsledky biologických testů. "Kromě pražské laboratoře se chystáme otevřít i jednu laboratoř právě v Ostravě," doplnil.

Podezření na první výskyt onemocnění se prověřují i lékaři na Slovensku a v Polsku.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Pavel Zeman se vzdal funkce státního zástupce, informoval vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Ve funkci skončí na konci června

Zdroj: Domácí
Další zprávy