Poté, co se ibisové kvůli protržení ochranné sítě těžkým sněhem dostali ven, se rozjela i s pomocí veřejnosti velká záchranná akce. Vy sám tomu přispíváte na sociálních sítích. Dá se to srovnat s nějakým podobným případem z minulosti?
Tak rozsáhlá akce byla snad jenom po povodních v roce 2002, kdy se také hledala zvířata a ptáci, u toho jsem ovšem nebyl (Bobek je ředitelem zoo od roku 2010, pozn. red.). Ale tento případ je bezprecedentní nejen v tom, že ulétlo 18 jedinců a už 17 se jich povedlo chytit. Ale hlavně tou podporou veřejnosti, díky níž se to podařilo, i nasazením našich lidí a podporou médií. Tohle všechno je něco, co tu ještě nebylo. A kdoví, jestli ještě někdy bude...
Jak se podařilo odchytit toho předposledního ibisa?
Je to samice Gita, která se v posledních dnech zdržovala na Džbánu a v jeho okolí. Snažili jsme se ji odchytit delší dobu. Dnes se ale udělala velká akce, kdy se tam natáhly nárazové sítě a podařilo se ji do nich nahnat. Takže už zbývá jen jeden, který se pohybuje na západ od Prahy směrem na Kladno.
Jak vůbec funguje takový lov s nárazovými sítěmi? Do takové akce se zapojí hodně lidí ze zoo?
Nejen ze zoo, ale i kroužkovatelé a další ornitologové, kteří tomu pomáhají. Sítě natáhli v prostoru, kde se Gita pohybovala, a podařilo se ji tedy nakonec chytit.
To není kuře na grilu, ale ibis pod rentgenem. Výsledek dobrý, jen 2 ptáci spolykali pár malých předmětů. #ibisdozoo pic.twitter.com/P0vOZJLdEg
— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) March 11, 2016
Jeden z odchycených ibisů minulý týden uhynul. V jakém stavu jsou ti ostatní?
U ostatních se dělaly rentgeny, u dvou dospělých byly nalezeny drobné cizí předměty, které spolykali. Ale to nemusí nic znamenat, oni polykají kamínky kvůli trávení. Tito dva jsou nicméně více sledovaní, ale není to nic závažného. A ti ostatní ptáci jsou v pořádku. Některá z mláďat byla dost zesláblá, ale není tam nic, co by některého z těch ptáků ohrožovalo na životě (Bobek později na Twitteru uvedl, že dnes odchycená samice Gita musí na operaci, pozn. red.).
Mohou už návštěvníci ibisy vidět zpět ve voliéře?
Už od minulého víkendu jich je část zpět ve své voliéře naproti tapírům čabrakovým, část jich je v zázemí.
Registrujete teď větší zájem návštěvníků o ibisy poté, co se teď „proslavili“?
Samozřejmě, že zájem o ty ptáky je velký, teď jsou z nich nové celebrity. Koneckonců jsme na nich i postavili kampaň. U jejich voliéry postávají lidé, zajímá je to. Není to sice tak, že by u nich davy ucpaly cestu, což souvisí i s tím, že zatím nebylo moc hezké počasí, ale zájem o ty ptáky je značný.
Pro zajímavost, ten poslední, který je ještě na útěku, se jmenuje jak?
To nevím, my ostatně s těmi jmény moc nepracujeme. Výjimkou byl „holešovický fantom“ Achim a teď tedy Gita. Nechceme zase zaplavit veřejnost osmnácti jmény.
Tihle poslední zbývající se už asi lidem dost vyhýbají.
To už jsou mazáci, kteří už se rozkoukali a unikli pokusům o odchycení. Už to s nimi je těžší. Tam jde i o to, jak moc se dokážou sami uživit. Oni třeba žerou žížaly a kdeco, ale je otázka, jestli se ten poslední uniklý dokáže nasytit dostatečně, nebo jestli zeslábne. To už je ale spekulativní.
Myslíte si, že po víkendu už bude odchycen i poslední ibis, takže budou všichni zpět?
Já považuji za zázrak, že jich je 17 z 18. Ale zase na druhou stranu, když vidím, jak k tomu přistoupili jak lidi od nás ze zoo, tak i jejich spolupracovníci, je docela oprávněné se domnívat, že buď po víkendu, nebo v první polovině příštího týdne by se mohlo podařit chytit i toho posledního. Ale nechtěl bych to zakřiknout.