Washington/Praha - Vlivný spolupracovník tehdejšího premiéra Mirka Topolánka Marek Dalík si údajně v roce 2008 během tendru na nákup obrněných vozů řekl od rakouské zbrojní firmy Steyr o úplatek.
Americká ambasáda v Praze se o tom zmiňuje v depeši z loňského února, kterou nyní zveřejnil server WikiLeaks. Velvyslanectví ale v kabelogramu zároveň upozorňuje, že informace není možné nezávisle ověřit.
"Během obnovených vyjednávání o pandurech počátkem roku 2008 nám řekl jistý zástupce Steyeru, že (tehdy náměstek ministra obrany Martin) Barták připravil příležitost pro někdejšího Topolánkova chráněnce a lobbistu Marka Dalíka, aby požádal Steyr o značný úplatek výměnou za vrácení kontraktu do hry," napsala americká chargée d'affaires Mary Thompsonová-Jonesová.
Podle zpravodajského webu iDnes.cz informovalo velvyslanectví Washington nejméně třikrát o hlášeních, které dostala od Steyru.
Česko si pořídilo 107 pandurů. Nákup těchto transportérů pro českou armádu od loňského léta kvůli podezření z korupce vyšetřuje policie. Smlouvu ministerstvo uzavřelo v roce 2009, cenu za dodávku vozidel média označují za neúměrně vysokou.
Americké velvyslanectví v Praze rovněž podle WikiLeaks poslalo před cestou českého prezidenta Václava Klause do USA v březnu 2007 rozbor jeho osobnosti.
Pyšný Klaus
Důvěrná depeše byla určena pro amerického viceprezidenta Dicka Cheneyho a ministra obrany Roberta Gatese, kterým měla usnadnit vzájemná jednání a pomoci porozumět jeho povaze. Klausův popis je součástí kabelogramu z druhého března 2007.
"Klaus je složitou osobností," uvedl v depeši tehdejší americký velvyslanec Richard Graber. Zdůraznil především tři nejdůležitější body, které Klause podle velvyslanectví vystihují.
"Zaprvé, Klaus je instinktivně proamerický, ale nerozpakuje se kritizovat americkou politiku, když s ní nesouhlasí," varoval. Dodal, že Klaus oceňuje na USA tu nejlepší ukázku dvou ideálů, které sám považuje za nedotknutelné, a to svobodu jednotlivce a volný trh.
"Zadruhé, Klaus je pyšný na to, že se považuje za intelektuála. O svém intelektu má neobyčejně vysoké mínění, což vede k tomu, že přehlíží ostatní," tvrdil Graber o Klausovi. Prezident podle něj během washingtonských schůzek si přál upřednostňovat "globální témata".
Klaus tehdy v USA jednal mimo jiné o záměru USA vybudovat v České republice radarovou část americké protiraketové základny a také o americké vízové politice vůči Česku. Z plánu na výstavbu radaru v Česku nakonec sešlo.
Neuplatitelná Benešová
Depeše americké diplomacie se rovněž zabývají událostmi kolem někdejší státní zástupkyně , dnes místopředsedkyně ČSSD Marie Benešové.
Americké velvyslanectví v Praze se v roce 2005 obávalo, že její odvolání zhorší vyšetřování korupce a hospodářské kriminality v Česku. Uvádí se to v diplomatické depeši z 1. září 2005
Benešová byla z funkce odvolána koncem září 2005 kvůli sporu s tehdejším ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem.
"Benešová je možná nevybíravá a nepolitická (ve svých vyjádřeních), ale je čestná, dokonce nepodplatitelná, a to už ve světě české politiky o něčem vypovídá," uvádí se v depeši.
"Pokud se Němcovi podaří Benešovou odstranit,... je velmi nepravděpodobné, že by její nástupce dokázal stejně rozhodně vyšetřovat případy korupce.
Princ z Karatu
Americká ambasáda dále konstatuje, že vyšetřování hospodářské kriminality a korupce má v Česku žalostné výsledky. "Bez Benešové a jejího týmu se už tak špatná situace ještě zhorší," uvádí se v depeši.
Česká vláda odvolala Benešovou na žádost tehdejšího ministra Němce v září 2005 a do funkce pak vybrala Renatu Veseckou. Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Benešová měla s Němcem řadu sporů, mimo jiné o postup v kauze katarského prince Hámida bin Abdal Sáního.
Obvodní soud pro Prahu 2 jej v roce 2005 nepravomocně odsoudil za sex s nezletilými dívkami na 2,5 roku vězení. Sání se ale odvolal a Němec přes námitky Benešové prosadil jeho vydání do Kataru.
Po příletu do vlasti byl princ zatčen, strávil dva dny ve vězení a poté byl propuštěn na kauci. V roce 2007 prokurátor princovo stíhání zastavil. Nynější nejvyšší žalobce Pavel Zeman však minulý měsíc znovu nařídil kontrolu této skončené věci.