Wiesenthalovo středisko píše Klausovi kvůli neonacistům

sim, nach
25. 10. 2007 8:35
Prezident se postavil proti pochodu Židovskou čtvrtí
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - Pozdní zákaz, který vydal magistrát k pochodu neonacistů pražským Židovským městem, má mezinárodní dohru.

Renomované středisko Simona Wiesenthala, které po světě hledá bývalé nacisty, se dopisem obrátilo na českého prezidenta. Žádá, aby pochod neonacistů, který připadne na výročí pogromu - takzvané Křišťálové noci - zastavil. V opačném případě půjde o: "skvrnu na historii České republiky s její odvahou a mravní silou v boji s nacismem i její hrdé připomínání své židovské minulosti".

"Při Křišťálové noci byly v roce 1938 zbořeny stovky synagog v Říši. Do vězení šly tisíce Židů, mnozí byli zabiti a zmláceni. Čeští neonacisté demonstrací u synagog a starého židovského hřbitova směřují ke glorifikaci této události pod rouškou svobody shromažďování... a přitom stovka milionů obětí druhé světové války zaplatila cenu za zneužití těchto práv, které proměnilo demokracii v bezbrannou," stojí v listě podepsaném ředitelem Shimonem Samuelsem.

Co řekl Klaus:
Autor fotografie: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Co řekl Klaus:

Vyjádření Pražského hradu k pochodu neonacistům

  • Prezident republiky je velmi znepokojen snahou některých extremistických politických skupin v naší zemi u příležitosti tragického výročí tzv. "křišťálové noci" v nacistickém Německu zorganizovat provokační pochod historickou pražskou židovskou čtvrtí.
  • Prezident republiky apeluje na všechny odpovědné orgány, aby nedopustily konání takovéto politicky a morálně nepřijatelné akce, která hanobí památku obětí nacistických zločinů a kterou není možné tolerovat pod záminkou svobody projevu a shromažďování.
  • Prezident republiky obdržel v této souvislosti dopis Centra Simona Wiesenthala, jemuž odpověděl v duchu výše zmíněného prohlášení.

Už včera prohlásil Klausův mluvčí Petr Hájek, že hlava státu může těžko pochod zákazat: Spor o manifestaci neonacistů totiž skončil u soudu a ten kvůli pochybení magistrátu pochod povolil.

Prezident přesto vydal ve středu prohlášení, v němž se proti holým lebkám postavil. Zároveň požádal ostatní úřady, aby "nedopustily konání takovéto politicky a morálně nepřijatelné akce".

Organizátor pochodu Starým židovským městem - Erik Sedláček - ovšem v tuto chvíli má požehnání soudu. Ten zrušil zákaz vydaný magistrátem, protože v něm odhalil závažné procesní chyby.

"Rozhodnutí města bylo zrušeno pro vážné procesní vady. Podle zákona ale soud rozhodl bez jednání, takže důvody budou uvedeny až v písemném znění rozsudku," řekl k tomu místopředseda městského soudu Jan Ryba.

Praha prohrála přesto, že Sedláček pochod nahlásil jako protestní shromáždění proti účasti České republiky ve válce v Iráku. Podle odborníků i antifašistických aktivistů je to ale jen kamufláž. Sedláčka znají coby člověka s vazbami na neonacistické skupiny včetně nejradikálnějšího Národního odporu.

Pochod židovským městem se nadto pokusili Mladí národní demokraté zorganizovat už loni, oficiálně též jako protest proti české účasti na okupaci Iráku.

Město už tehdy pochod zakázalo, avšak organizátoři se bránili soudně a vyhráli. Tento rok se pokoušejí akci zopakovat.

Pražský magistrát nyní zareagoval na zrušení zákazu demonstrace kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu. Podle mluvčího magistrátu Jiřího Wolfa je záležitost stále v rukou právníků. "O žádných jiných opatřeních, abychom zabránili pochodu, se nediskutovalo," řekl Aktuálně.

Židovská obec chystá na 10. listopadu pietní akci k uctění památky říšského pogromu. Její předseda František Bányai dnes na chatu iDnes vyzval všechny, "kteří nemají rádi zlo a násilí," k účasti na tomto shromáždění. "Doufám, že to dopadne v klidu a míru. Je šabat a bylo by to dobré," doufá Bányai.

Helsinský výbor: je to zastrašování

K protestu proti pochodu se připojují další organizace. Český helsinský výbor (ČHV) ústy svého předsedy Františka Valeše vytýká magistrátu, že se dopustilo chyb při procesu zakázání shromáždění, kvůli nimž "soud rozhodnutí zřejmě zrušil".

Hnutí Národní odpor, na které je podle ČHV svolavatel pochodu úzce napojen, na svém webu "neskrývaně oslavuje nacistické zločince, analyzuje pseudoteorie o ´židovské konspiraci´ a zpochybňuje holocaust či vraždy páchané v koncentračních táborech. Za daných okolností nelze předpokládat, že by bylo účelem daného pochodu něco jiného, než demonstrace síly a zastrašování adresované židovské populaci," říká František Valeš a dodává, že takovou akci nelze tolerovat.

Dále čtěte:

Pochod židovským městem míří k soudu

Neonacisté oslaví křišťálovou noc. S vědomím úřadů

Praha jedná s neonacisty, aby nešli židovskou čtvrtí

 

Právě se děje

Další zprávy