VZP: Zrušte 10 tisíc akutních lůžek, bude na platy

Domácí ČTK Domácí, ČTK
26. 1. 2011 13:22
V Česku je podle nejnovějších údajů statistiků za rok 2009 akutních lůžek celkem 53 716
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha - Když nemocnice zruší 10 tisíc akutních lůžek, platby nemocnicím za léčení neklesnou a bude tak na platy.

Podle vyhlášky by přitom úhrady měly klesnout o dvě miliardy korun.

Tvrdí to Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která ve středu vyzvala krajské samosprávy a další zřizovatele ke spolupráci na změnách lůžkového fondu nemocnic. 

Nemocnice tak budou mít peníze na zaplacení potřebného počtu personálu i na mírné zvýšení platů. Výzvu ředitele Pavla Horáka poskytlo ČTK tiskové oddělení VZP.

V Česku je podle nejnovějších údajů statistiků za rok 2009 celkem 191 nemocnic s 62 992 lůžky, z nich 53 716 je akutních.

Podle zjištění ČTK výzvu podporuje ministerstvo zdravotnictví jako zřizovatel fakultních nemocnic i Svaz zdravotních pojišťoven, který sdružuje všech osm zaměstnaneckých pojišťoven.

"Za podmínky, že se společným úsilím podaří snížit lůžkový fond ČR o 10 tisíc akutních lůžek, bude VZP garantovat nemocničnímu segmentu stávající výši úhrad. To umožní zajistit provoz nemocnic s dostatečným množstvím personálu a adekvátně ho zaplatit," uvedl ředitel VZP Pavel Horák v prohlášení rozeslaném médiím.

Připomněl, že VZP už zrušila administrativní bariéry a umožňuje nemocnicím vznik společného lůžkového fondu interních a chirurgických oborů včetně víceoborových jednotek intenzivní péče.

Podporuje vznik "poloambulantní" péče, kdy pacient dochází denně do stacionáře, nebo se operace dělá při jednodenním pobytu v nemocnici. Je to světový trend, který přináší úspory a pro pacienty je bezpečnější, protože klesá riziko přenosu nemocničních nákaz.

"Na dnešní počty akutních lůžek není dostatek personálu, takže jejich provoz vyžaduje enormně vysoký podíl přesčasové práce, která je zároveň pro zaměstnance při nižších základních platech jedinou možností přivýdělku. Tato situace extenzivního využívání kapacit je neudržitelná," sdělil v prohlášení Horák.

Část akutních lůžek je nevyužita

Česko má podle shodného názoru odborníků přebytek akutních lůžek. Část jich je nevyužita, na části leží pacienti, které by bylo možno léčit ambulantně nebo v rámci jednodenní chirurgie. Velká část lůžek je obsazena ze sociálních důvodů.

K výzvě se vyjádřil také Michal Hašek, předseda Rady asociace krajů ČR: „Předpokládám, že VZP má důkladnou analýzu, ze které při tomto silném prohlášení vychází. Pokud VZP apeluje na kraje se žádostí o spolupráci, očekávám společné jednání, možnost krajů posoudit a připomínkovat analýzy VZP a hledat poté shodu na budoucí podobě lůžkové péče v krajích," prohlásil Hašek.

 

Právě se děje

Další zprávy