VZP odškodnění 200 milionů platit nemusí, rozhodl soud

Petr Holub
1. 2. 2012 16:00
Soud dal VZP ve sporu se soukromou firmou HCSS za pravdu, rozhodnutí není pravomocné

Praha - Všeobecná zdravotní pojišťovna vyhrála první kolo ve sporu se svým bývalým dodavatelem služeb domácí zdravotní péče. Firma po ní žádala odškodné 200 milionů korun.

Soud v Praze se přiklonil na stranu největší zdravotní pojišťovny České republiky, když označil za oprávněné její rozvázání smluv se společností Home Care Services&Supplies (HCSS). 

Všeobecná zdravotní pojišťovna nemá ještě vyhráno a platba zmíněné sumy jí nadále hrozí. Verdikt je totiž nepravomocný.

V případu jde o rozhodnutí generálního ředitele Pavla Horáka z ledna 2010, kdy nařídil ředitelům pěti krajských poboček, ať okamžitě zruší smlouvy se HCSS, která zajišťovala pro VZP domácí péči. Krajští ředitelé smlouvy vypověděli s platností od července 2010.

Pondělní deník Insider uvedl, že majitel zdravotnické firmy Petr Jenka ale odmítl výpovědi uznat a obrátil se na soud. Ten ve středu po necelých dvou letech rozhodnul, zda jsou výpovědi platné.

Vlastník HCSS vypočítal, že za neuhrazené služby, za poškození dobrého jména na zdravotnickém trhu a za soudní náklady může inkasovat až zmíněných 200 milionů korun. V prvním stání ale neuspěl.

Jak dát výpověď

Jenka tvrdí, že největší pojišťovna porušila právní předpis, podle kterého se smlouvy zdravotníků s pojišťovnami uzavírají. Zdravotnický byznys se totiž neřídí podle obchodního zákoníku, ale podle tzv. vyhlášky o rámcových smlouvách od ministerstva zdravotnictví.

Pojišťovny a zdravotnické firmy uzavírají rámcové smlouvy například na osm let a vyhláška mimo jiné popisuje všechny možné důvody, podle kterých jde smlouvu vypovědět. Podle Jenky tedy nelze vypovědět smlouvu bez udání důvodu, jak to umožňuje obchodní zákoník. Rámcové smlouvy pro Home Care Services&Supplies přitom platily do roku 2015.

Obecná odpověď

Pět krajských ředitelů poslalo pět stejných výpovědí. Uvedly tři výpovědní důvody, přitom nejdůležitější z nich je tvrzení, že HCSS „přes písemné upozornění opakovaně účtuje zdravotní péči poskytnutou nad rámec sjednaného druhu, odbornosti a rozsahu činnosti".

Podle Jenky ředitelé odmítli uvést konkrétní případ, kdy jeho firma něco účtovala neoprávněně. Výpovědi tedy odmítl a před ukončením výpovědní lhůty se obrátil na soud.

Insider uvedl, že Všeobecná zdravotní pojišťovna ani na žádost redakce neuvedla konkrétní důvod k výpovědi. „VZP přistoupila k výpovědím pro soustavné porušování smluvních a zákonných povinností," odpověděl obecně mluvčí Jiří Rod. Svou zdrženlivost vysvětluje tím, že nechce zasahovat do rozhodování soudu.

 

Právě se děje

Další zprávy