VZP dědí nejdražší pojištěnce. Ročně ztratí 100 milionů

Radek Nohl Radek Nohl
31. 10. 2011 14:00
Po pohlcení pojišťovny Média musí VZP zaplatit i 130 milionů spolumajiteli Primy
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Všeobecná zdravotní pojišťovna se ocitla bez finančních rezerv a na příští rok naplánovala škrty na zdravotní péči ve výši tří miliard. Přesto v této situaci dokončuje transakci, která ji bude stát nemalé peníze.

Slučuje se se zdravotní pojišťovnou Média, která musela skončit, neboť nezískala dostatečný počet klientů.

VZP od ní převzala i 32 tisíc pojištěnců, za které bude muset zaplatit každý rok minimálně o 100 milionů korun více, než od nich vybere na pojistném.

Navíc bude muset uhradit stamilionové dluhy, které po někdejší konkurenci zůstaly.

Překvapení nebudou, zaplatíme dluhy

Všeobecná zdravotní pojišťovna neměla jinou možnost než se s Médií sloučit. Ze zákona o zaměstnaneckých pojišťovnách stačilo, aby fúzi schválila správní rada Médie.

Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň uvedl, že pojišťovna má pouze za povinnost jeho úřad o sloučení informovat.

Na kolik fúze pojišťovnu nakonec přijde, nemá vedení VZP ještě spočítané.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Sloučení ještě dokončeno není, připravuje se migrace informačního systému, pokračuje vypovídání smluv provozního charakteru," říká mluvčí VZP Jiří Rod s tím, že se "nebude konat žádné překvapení".

Vychází přitom ze zprávy, kterou dostali členové správní rady pojišťovny a Aktuálně.cz ji má také k dispozici. Je v ní mimo jiné uvedeno, že dluh na provozním fondu Médie dosáhl 145 milionů korun.

VZP však musí zaplatit i půjčku ve výši 130 milionů korun, kterou pojišťovně Média dala firma spolumajitele televize Prima Ivana Zacha, který také dříve Médii ovládal.

"Její splácení bylo rozloženo do čtyř splátek, tři v roce 2011 a poslední v roce 2012," prohlásil Rod.

Ve zdravotně pojistném plánu VZP uvádí, že letos uhradí 97,6 milionu korun, v příštím roce 32,5 milionu korun.

Nedražší na trhu

VZP ale také bude muset uhradit každý rok nejméně sto milionů korun za zmíněných 32 tisíc klientů. Podle zprávy ministerstva financí totiž pohltila vůbec nejdražší pojištěnce na trhu.

Evropský průkaz zdravotního pojištění
Evropský průkaz zdravotního pojištění | Foto: Aktuálně.cz

Média vybrala v loňském roce na pojistném v průměru na jednoho klienta jen něco málo přes 13 tisíc korun. Což je v porovnání s ostatními zdravotními pojišťovnami absolutně nejméně.

Naopak výdaje na pojištěnce jsou oproti ostatním pojišťovnám nejvyšší. V loňském roce dosáhly 19 347 korun. Mezi klienty bylo podle zprávy VZP asi 17 tisíc lidí, kterým platil pojistné stát. Většinou se jednalo o sociálně slabé.

Heger změní zákon

To, že se VZP musí s Médií sloučit, stanovuje zákon, který se změnil v roce 2006.

Ministr Leoš Heger to ale chce změnit. Ve věcném návrhu zákona, který předložil letos v létě, se uvádí, že každá pojišťovna bude před podobnou změnou potřebovat souhlas ministerstva. To v současné době není potřeba.

Například ČSSD však navrhuje, aby v Česku fungovala jen jedna pojišťovna. "I tak bude mít svých problémů až dost. Je naprosto naivní si namlouvat, že v současném systému a době lze poctivě provozovat klasickou zdravotní pojišťovnu a přitom na tom vydělat," uvedl poslanec sociální demokracie a člen správní rady VZP Jiří Koskuba.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy