VZP dědí nejdražší pojištěnce. Ročně ztratí 100 milionů

Radek Nohl Radek Nohl
31. 10. 2011 14:00
Po pohlcení pojišťovny Média musí VZP zaplatit i 130 milionů spolumajiteli Primy
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Všeobecná zdravotní pojišťovna se ocitla bez finančních rezerv a na příští rok naplánovala škrty na zdravotní péči ve výši tří miliard. Přesto v této situaci dokončuje transakci, která ji bude stát nemalé peníze.

Slučuje se se zdravotní pojišťovnou Média, která musela skončit, neboť nezískala dostatečný počet klientů.

VZP od ní převzala i 32 tisíc pojištěnců, za které bude muset zaplatit každý rok minimálně o 100 milionů korun více, než od nich vybere na pojistném.

Navíc bude muset uhradit stamilionové dluhy, které po někdejší konkurenci zůstaly.

Překvapení nebudou, zaplatíme dluhy

Všeobecná zdravotní pojišťovna neměla jinou možnost než se s Médií sloučit. Ze zákona o zaměstnaneckých pojišťovnách stačilo, aby fúzi schválila správní rada Médie.

Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň uvedl, že pojišťovna má pouze za povinnost jeho úřad o sloučení informovat.

Na kolik fúze pojišťovnu nakonec přijde, nemá vedení VZP ještě spočítané.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Sloučení ještě dokončeno není, připravuje se migrace informačního systému, pokračuje vypovídání smluv provozního charakteru," říká mluvčí VZP Jiří Rod s tím, že se "nebude konat žádné překvapení".

Vychází přitom ze zprávy, kterou dostali členové správní rady pojišťovny a Aktuálně.cz ji má také k dispozici. Je v ní mimo jiné uvedeno, že dluh na provozním fondu Médie dosáhl 145 milionů korun.

VZP však musí zaplatit i půjčku ve výši 130 milionů korun, kterou pojišťovně Média dala firma spolumajitele televize Prima Ivana Zacha, který také dříve Médii ovládal.

"Její splácení bylo rozloženo do čtyř splátek, tři v roce 2011 a poslední v roce 2012," prohlásil Rod.

Ve zdravotně pojistném plánu VZP uvádí, že letos uhradí 97,6 milionu korun, v příštím roce 32,5 milionu korun.

Nedražší na trhu

VZP ale také bude muset uhradit každý rok nejméně sto milionů korun za zmíněných 32 tisíc klientů. Podle zprávy ministerstva financí totiž pohltila vůbec nejdražší pojištěnce na trhu.

Evropský průkaz zdravotního pojištění
Evropský průkaz zdravotního pojištění | Foto: Aktuálně.cz

Média vybrala v loňském roce na pojistném v průměru na jednoho klienta jen něco málo přes 13 tisíc korun. Což je v porovnání s ostatními zdravotními pojišťovnami absolutně nejméně.

Naopak výdaje na pojištěnce jsou oproti ostatním pojišťovnám nejvyšší. V loňském roce dosáhly 19 347 korun. Mezi klienty bylo podle zprávy VZP asi 17 tisíc lidí, kterým platil pojistné stát. Většinou se jednalo o sociálně slabé.

Heger změní zákon

To, že se VZP musí s Médií sloučit, stanovuje zákon, který se změnil v roce 2006.

Ministr Leoš Heger to ale chce změnit. Ve věcném návrhu zákona, který předložil letos v létě, se uvádí, že každá pojišťovna bude před podobnou změnou potřebovat souhlas ministerstva. To v současné době není potřeba.

Například ČSSD však navrhuje, aby v Česku fungovala jen jedna pojišťovna. "I tak bude mít svých problémů až dost. Je naprosto naivní si namlouvat, že v současném systému a době lze poctivě provozovat klasickou zdravotní pojišťovnu a přitom na tom vydělat," uvedl poslanec sociální demokracie a člen správní rady VZP Jiří Koskuba.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy