Pod obložením chodby našel vzkaz z okupace. "Rusáci přivedli zem na mizinu," psal odbojný děda

Martin Ťopek Martin Ťopek
3. 8. 2016 20:28
Nevinná rekonstrukce chodby u vstupních dveří se změnila v dobrodružný zážitek Petru Soukupovi, který opravuje dům ve Staré Boleslavi. Když sundal staré dřevěné obložení, objevil pod ním vzkaz svého dědy o tom, jak okupační vojska ničí naši zem a přání, aby ti, co vzkaz objeví, už prožívali lepší časy.
Vzkaz pod obložením.
Vzkaz pod obložením. | Foto: Aktuálně.cz

Stará Boleslav - Když začal Petr Soukup při rekonstrukci domu sundávat dřevěné obložení v chodbě, z omítky na zdi na něj začala postupně vylézat písmena vzkazu od zatím neznámého autora.

Až kompletní nápis ukázal, kdo jej psal a kdy. "Obloženo v roce 1981 Jaroslavem Soukupem a jeho ženou Marií. Žijeme v letech okupace Rusáků, kteří naši zem přivedli na mizinu. Vám, kteří to jednou budete bourat, přejeme klidnější a spokojenější život," zněl kompletní text. 

Soukup vzkaz svého dědy původně spíše v žertu umístil na sociální síť Facebook. Fotku vzápětí zhlédly desetitisíce lidí, stovky lidí ji sdílením posílaly dál, mezi nimi třeba předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová

"Původně jsem jenom umístil fotku na svůj účet, ale když jsem viděl zájem lidí, tak jsem ji dal do veřejného prostoru, aby k ní mohli lidé psát komentáře," řekl Petr Soukup. 

Z nich je patrné, že okupace země sovětskými vojsky, která skončila před 26 lety, rozhodně z paměti lidí nevymizela. "Děkujeme za nalezené přání. A děkuji, že jsme po většinu svého života mohli žít tak svobodně," napsala například komentář Vlasta Peková. 

Petra Soukupa vzkaz jeho dědy příliš nepřekvapil. Popsal, že jeho děda v osmnácti letech krátce po válce vstoupil do komunistické strany, vzápětí ale přišlo rychlé vystřízlivění. "Veřejně roztrhal členskou legitimaci. A po 68. roce už si vůbec nedával pozor na pusu. Lidé si od něj v hospodě odsedávali, když vykřikoval, jaký jsou komunisti...," uvedl Soukup.

S jeho otcem pak děda Jaroslav chodil po nocích tajně vylepovat protisovětské letáky. A když se rozhodl obložit předsíň dřevem, zanechal vzkaz svým potomkům.

"Je to zajímavá inspirace. Možná by popis současného stavu mohl přinést prozření dalším generacím a ty by z toho mohly leccos vyhodnotit, už o tom přemýšlím," uvedl Soukup na dotaz, zdali během rekonstrukce domu také zanechá nějaký vzkaz. 

 

Právě se děje

Další zprávy