V kauze úniků BIS obviněni advokáti Jindra a Michal

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 6. 3. 2014 15:26
Dalšími obviněnými jsou Ivo Rittig a Jana Nečasová, všichni proti obvinění podali stížnost.
Tomáš Jindra na archivním snímku spolu s Ivo Rittigem a bývalým ministrem Petrem Bendlem.
Tomáš Jindra na archivním snímku spolu s Ivo Rittigem a bývalým ministrem Petrem Bendlem. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kvůli úniku informací z Bezpečnostní informační služby byli obviněni čtyři lidé. Kromě lobbisty Iva Rittiga a Jany Nagyové (nyní Nečasové) je mezi nimi podle deníku Právo i Rittigův obchodní partner a právní poradce Tomáš Jindra.

Žalobce Pavel Komár z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které případ vyšetřuje, řekl, že podezírá čtveřici lidí z trestného činu ohrožení utajované informace.

Čtvrtým obviněným je podle serveru Lidovky.cz advokát David Michal, který je spolu s Rittigem obviněn i v kauze dopravního podniku. Všichni proti obvinění podali stížnost. Zatím nebyli vyslechnuti.

"Dvojice obviněných působila jako návodci k trestnému činu ohrožení utajované informace, jedna osoba spáchala čin jako takový a jedna byla obviněna podle druhého odstavce tohoto zákona - tedy přísnějším možným trestem," řekl deníku Aktuálně.cz Komár.

Z Komárových slov vyplývá, že zatímco právníkům a Rittigovi hrozí sazba maximálně tříletá, Nagyová by mohla být odsouzena až na osm let, a to proto, že měla bezpečnostní prověrku (byť na nejnižší stupeň vyhrazené), tudíž věděla, že se jedná o tajné informace.  

Vyšetřování by nyní mělo pokračovat výslechy, termíny ale podle Komára naplánované zatím nejsou. Měli by je provádět kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, se kterými žalobci na případu spolupracují. Komár také odmítl potvrdit, zda se případ týká úniku informací z Bezpečnostní informační služby ani zda je počet obviněných v kauze konečný.

Rekonstrukci, jakým způsobem se zprávy BIS k Rittigovi měly dostat, nastínil už dříve ve svém dopise Ústavnímu soudu olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan.

Po ose Nagyová - Jindra

Nečasová měla bezpečnostní prověrku jen na nejnižší stupeň, tedy "vyhrazené". K utajovaným materiálům tak neměla přístup.

Podle dosavadních informací se k jejich obsahu dostala díky Lubomíru Poulovi, bývalému řediteli Úřadu vlády, který je nedostatečně zabezpečil.

Jindra měl být údajně prostředníkem mezi Nagyovou a lobbistou. "Jindra byl v té době také v osobním a telefonickém kontaktu s Janou Nagyovou, která ho mimo jiné informovala o obsahu zpráv BIS, které by se mohly týkat aktivit podezřelých," shrnul v dopise Ištvan.

Samotný Jindra však tvrdí, že žádné utajované informace od Nečasové nezískal.

Role druhého advokáta - Davida Michala - není v Ištvanově přípisu objasněna.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy