V kauze úniků BIS obviněni advokáti Jindra a Michal

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 6. 3. 2014 15:26
Dalšími obviněnými jsou Ivo Rittig a Jana Nečasová, všichni proti obvinění podali stížnost.
Tomáš Jindra na archivním snímku spolu s Ivo Rittigem a bývalým ministrem Petrem Bendlem.
Tomáš Jindra na archivním snímku spolu s Ivo Rittigem a bývalým ministrem Petrem Bendlem. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kvůli úniku informací z Bezpečnostní informační služby byli obviněni čtyři lidé. Kromě lobbisty Iva Rittiga a Jany Nagyové (nyní Nečasové) je mezi nimi podle deníku Právo i Rittigův obchodní partner a právní poradce Tomáš Jindra.

Žalobce Pavel Komár z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které případ vyšetřuje, řekl, že podezírá čtveřici lidí z trestného činu ohrožení utajované informace.

Čtvrtým obviněným je podle serveru Lidovky.cz advokát David Michal, který je spolu s Rittigem obviněn i v kauze dopravního podniku. Všichni proti obvinění podali stížnost. Zatím nebyli vyslechnuti.

"Dvojice obviněných působila jako návodci k trestnému činu ohrožení utajované informace, jedna osoba spáchala čin jako takový a jedna byla obviněna podle druhého odstavce tohoto zákona - tedy přísnějším možným trestem," řekl deníku Aktuálně.cz Komár.

Z Komárových slov vyplývá, že zatímco právníkům a Rittigovi hrozí sazba maximálně tříletá, Nagyová by mohla být odsouzena až na osm let, a to proto, že měla bezpečnostní prověrku (byť na nejnižší stupeň vyhrazené), tudíž věděla, že se jedná o tajné informace.  

Vyšetřování by nyní mělo pokračovat výslechy, termíny ale podle Komára naplánované zatím nejsou. Měli by je provádět kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, se kterými žalobci na případu spolupracují. Komár také odmítl potvrdit, zda se případ týká úniku informací z Bezpečnostní informační služby ani zda je počet obviněných v kauze konečný.

Rekonstrukci, jakým způsobem se zprávy BIS k Rittigovi měly dostat, nastínil už dříve ve svém dopise Ústavnímu soudu olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan.

Po ose Nagyová - Jindra

Nečasová měla bezpečnostní prověrku jen na nejnižší stupeň, tedy "vyhrazené". K utajovaným materiálům tak neměla přístup.

Podle dosavadních informací se k jejich obsahu dostala díky Lubomíru Poulovi, bývalému řediteli Úřadu vlády, který je nedostatečně zabezpečil.

Jindra měl být údajně prostředníkem mezi Nagyovou a lobbistou. "Jindra byl v té době také v osobním a telefonickém kontaktu s Janou Nagyovou, která ho mimo jiné informovala o obsahu zpráv BIS, které by se mohly týkat aktivit podezřelých," shrnul v dopise Ištvan.

Samotný Jindra však tvrdí, že žádné utajované informace od Nečasové nezískal.

Role druhého advokáta - Davida Michala - není v Ištvanově přípisu objasněna.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy