Vždy jsem chtěl být v armádě, říká oceněný voják z letecké základny v Čáslavi

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
7. 5. 2019 17:18
Na dvou místech v Praze udělovali v úterý vyznamenání náčelník generálního štábu armády a ministr obrany. Náčelník Aleš Opata předal na Vítkově 30 vojákům čestný odznak Za zásluhy a jmenoval 17 plukovníků. Mezi třemi vojáky, kteří získali odznak druhého stupně, byl i hlavní inženýr letecké základny v Čáslavi podplukovník David Kudrna. Ministr Lubomír Metnar pro změnu ocenil na ministerstvu několik válečných veteránů.
Oceněný podplukovník David Kudrna, který byl na dvou misích v zahraničí a je hlavním inženýrem letecké základny v Čáslavi. | Video: Radek Bartoníček

Říká o sobě, že vždycky věděl, že chce být vojákem, navíc ho bavila i letecká technika. Dnes pracuje oceněný David Kudrna na 21. základně taktického letectva v Čáslavi, kde zastává jeden z nejdůležitějších postů - je hlavním inženýrem základny. V úterý dopoledne patřil k trojici vojáků, kteří od náčelníka armády Aleše Opaty na pražském Vítkově obdrželi čestný odznak Za zásluhy druhého stupně.

"Precizní přístup pplk. Davida Kudrny byl vždy příkladem jeho kolegům," stojí mimo jiné v odůvodnění, podle kterého Kudrna zároveň sehrává klíčovou roli v řešení systému výcviku pozemního leteckého personálu při spolupráci se Švédy v projektu JAS-39 Gripen.

"Beru to jako ocenění své dlouholeté práce ve prospěch armády i čáslavské základny, na které pracuji od počátku své kariéry v roce 2001," říká Kudrna.

Podplukovník má za sebou také zkušenosti ze zahraničí, absolvoval hned dvě vojenské mise. V roce 2013 působil půl roku v Afghánistánu v rámci operace Enduring Freedom a o tři roky později se účastnil mise Air Policing na Islandu při střežení vzdušného prostoru NATO. Na druhé z misí byl dokonce zástupcem velitele kontingentu.

"V Afghánistánu jsem byl zařazen na pozici plánovacího operačního důstojníka u velení 101. americké divize. V první části mise jsem se věnoval boji proti drogám a v druhé části jsem spolupracoval na přípravě rozvinutí naší strážní roty na základně Bagrám," popisuje oceněný voják, jehož "domovem" je letecká základna v Čáslavi.  

"Mám na starosti veškerou údržbu a provoz letecké techniky a s tím související systémy," popisuje svou práci Kudrna a dodává, že ho tato práce velmi baví a je jeho koníčkem. "Líbí se mi, že moje práce je kombinace vojenské a velitelské problematiky. Můžu se věnovat lidem a technice a přitom se účastnit zahraničních misí a cvičení. Beru to jako obrovský benefit, to je důvod, proč tuto práci dělám," svěřuje se oceněný voják.

Ocenění pro veterána i zraněného vojáka

Jen o několik hodin později udělil vyznamenání také ministr obrany Lubomír Metnar, který ocenil devět válečných veteránů, účastníků odboje a lidí, kteří se zasadili o obranu národa. Zároveň povýšil na plukovníka ve výslužbě válečného veterána a místopředsedu Československé obce legionářské Tichomíra Mirkoviče. 

Život tohoto muže, který podrobně popsala Paměť národa, patřil nejdříve  Jugoslávii a po druhé světové válce Československu. Mirkovič se narodil v Čechách srbskému otci a české matce, ale od dvou let žil s rodiči ve východní Bosně. Účastnil se jugoslávské partyzánské války u 8. černohorské brigády, byl třikrát zraněn a byl také spojkou s 1. československou brigádou Jana Žižky z Trocnova.

"Za války zahynuli mí rodiče a také tříletá sestra. V Jugoslávii existoval velký odpor proti Hitlerovi, který se potom mstil. Podobných vesnic jako tady Lidic bylo v Jugoslávii mnoho," vzpomínal po slavnostním ceremoniálu Mirkovič. Ministr sdělil, že si velmi váží nejen jeho boje proti nacismu, ale také toho, jak moc se věnuje práci v legionářské obci. 

Kříž obrany státu udělil Metnar bývalému veliteli sil podpory a výcviku Janu Ďuricovi, praporčíkovi Lukášovi Hirkovi, který byl vážně zraněn v Afghánistánu v roce 2012, a někdejšímu šéfovi Vojenské zpravodajské služby Františku Štěpánkovi. In memoriam získal stejné ocenění někdejší příslušník druhoválečné ilegální organizace české mládeže Zpravodajská brigáda Dušan Mendl.

Vyznamenání Zlaté lípy získal Evžen Václav Faucher za propagaci moderních českých a československých dějin ve Francii. Stejné vyznamenání získala Venuše Štefková, která se za druhé světové války zapojila do odbojové činnosti. Záslužným křížem ministra obrany byli vyznamenáni bývalá zdravotní sestra polní nemocnice Alena Ditrichová, veterán ze zahraničních misí a člen Československé obce legionářské Ivan Novotný a in memoriam generál Karel Čejka, který působil za první světové války v československých legiích a za druhé světové války v domácím odboji.

 

Právě se děje

Další zprávy