Grafika: Podívejte se, kde všude během 20 let operovali čeští vojáci na misích NATO

Denis Chripák Iva Studená, Václav Junek, Denis Chripák
12. 3. 2019 7:10
Je to přesně dvacet let, co tehdejší ministr zahraničních věcí Jan Kavan a náměstek ministra obrany Jaromír Novotný podepsali v Trumanově knihovně ve Spojených státech Washingtonskou dohodu. Česká republika se tak po pěti letech spolupráce stala 17. členem aliance společně s Polskem a Maďarskem coby prvními postkomunistickými zeměmi. Pro tehdejší politiky znamenal vstup do NATO jediného garanta udržení svobody a demokracie v zemi. Přidružení České republiky k severoatlantickému paktu také bývá považováno za největší úspěch české diplomacie po roce 1989.

Mapa misí a operací NATO s českou účastí

V misích a operacích pod vedením NATO bylo dosud nasazeno 15 tisíc vojáků Armády České republiky. Dvacet jedna z nich během služby zemřelo. Kromě uvedených misí bývají nasazovány do akcí též síly rychlé reakce NATO, což je pohotovostní mnohonárodní uskupení, které slouží alianci v případě nutnosti okamžitého nasazení kdekoli na světě.

  • Minulé operace
  • Současné operace
  • Minulé/Současné operace

Obsah zobrazíte klikem na název státu

close

Jste spokojeni se členstvím ČR v NATO? (v %)

V letech 2003 až 2007 neprovádělo CVVM šetření, data proto nejsou za dané období dostupná.

Spokojenost se členstvím ČR v NATO v roce 2019 (v %)

Osobnosti, které byly u vstupu České republiky do NATO

Mínění ohledně důsledků začlenění ČR do NATO 2000-2019 (v %)

V letech 2003 až 2007 neprovádělo CVVM šetření, data proto nejsou za dané období dostupná.

  • Záruka nezávislosti
  • Forma podřízení
  • Zajištění míru
  • Zvýšení stability
  • Zvýšení napětí

Členství v NATO je zárukou nezávislosti ČR.

Členství v NATO je formou podřízení se ČR cizím mocnostem.

Členství v NATO zajišťuje mír a bezpečnost ČR.

Členství ČR v NATO zvyšuje mír a stabilitu v Evropě.

Členství ČR v NATO zvyšuje napětí a nejistotu v Evropě.

Cesta České republiky do NATO až po současnost

 

Právě se děje

před 29 minutami

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 41 minutami

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Bloomberg: USA a Čína se dohodly na podmínkách obchodní smlouvy

Spojené státy a Čína se dohodly na podmínkách první fáze dlouho očekávané obchodní smlouvy. Text nyní čeká na podpis amerického prezidenta Donalda Trumpa. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom dnes informovala agentura Bloomberg a vzápětí i další média.

Poradci pro obchodní záležitosti teď mají v plánu schůzku s prezidentem, na které s ním chtějí podmínky dohody probrat. Oficiální oznámení by podle zdrojů Bloombergu mohlo přijít v následujících hodinách.

Spojené státy a Čína spolu od loňského roku vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. Zároveň se snaží dosáhnout dohody, která by jejich obchodní spory vyřešila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy