Výzkum: Péče o pacienty psychiatrie potřebuje změnu

Eliška Bártová Eliška Bártová
22. 11. 2007 12:30
Dvě stě odborníků mapovalo péči o nemocné
Dětská psychiatrická léčebna Opařany
Dětská psychiatrická léčebna Opařany | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lidé s psychickými problémy už mají dost ústavní léčby ve velkých psychiatrických domech. Schází jim individuální přístup a rodinné prostředí.

Tak se dají číst výsledky unikátního projektu, který ve čtvrtek zveřejnila nevládní organizace Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví. Jeho cílem bylo zjistit, jaký je stav české psychiatrie a jaké mají lidé s duševním onemocněním možnosti léčby.

Závěry projektu ukázaly, že gró léčby se odehrává ve velkých psychiatrických léčebnách. Zatímco alternativní služby chybí.

"Ukázalo se, že potřeby odborníků a pacientů jsou ve shodě s evropskými trendy," řekla Aktuálně.cz ředitelka Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví Barbora Wenigová. "Je menší potřeba péče v psychiatrických léčebnách a větší poptávka po jiných službách."

Podle autorů projektu jsou získaná data klíčovým podkladem pro zahájení přeměny celého systému české psychiatrie.

Šance na změnu

Pilotní projekt se vztahoval pouze na pražské instituce. Dvě stovky odborníků zastupujících jednotlivé psychiatrické diagnózy zmapovaly stávající možnosti a potřeby vůči psychiatrické péči.

Dotazování se zúčastnilo také 30 uživatelů těchto služeb.

"Ukázalo se, že většina servisů chybí," říká Wenigová. "Největší poptávka je po komunitní péči, denních sanatoriích, krizových centrech a po zkvalitnění ambulantní péče v nemocnicích."

Podle autorů studie je projekt důležitý v tom, že poprvé přináší konkrétní data svědčící o nutnosti transformace stávajícího systému. Ten je postaven především na léčbě duševních chorob v institucích.

Zástupci Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví chtějí s těmito podklady zahájit rozhovory s ministerstvem zdravotnictví a dalšími odborníky.

"Ideálem je, aby se více investovalo do vytvoření alternativ vůči velkým institucím," říká Wenigová. "Ráda bych, aby to byl impuls ke změně psychiatrie. My můžeme být hybatelem, ale nástrojem k ní může být jenom vláda."

K evropskému trendu přeměny psychiatrie se přidala už exministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) a společně s dalšími ministry EU svým podpisem stvrdila, že bude o transformaci usilovat. Dosud k ní však nedošlo.

Český hrdina

Na negativa současného systému upozorňoval už léta psychiatr Jan Pfeiffer, zakladatel Centra pro rozvoj duševního zdraví. Za snahy o transformaci české psychiatrie byl britským časopisem Time označen titulem "Hrdina roku 2003".

"Naším cílem je pomáhat lidem ne v obřích zařízeních, ale tam, kde žijí, v prostředí, na které jsou zvyklí," říká Pfeiffer. "Choroba by neměla být důvodem k tomu, abychom nemocného člověka zahnali za zeď a zbavili soukromí i svobody pohybu v uzavřených halách s desítkami dalších podobně zoufalých lidí."

V Česku zatím ročně psychiatrickými léčebnami projde na 45 tisíc pacientů.

 

Právě se děje

Další zprávy