Nuceně do blázince? Už ne tak lehce

Tomáš Fránek
23. 5. 2006 15:00
Brno - Do psychiatrické léčebny se dnes člověk může nedobrovolně dostat i na základě jen jedné lékařské zprávy. Přístup soudů se ale mění.

Krajský soud řešil případ muže, který byl v roce 2005 nedobrovolně umístěn do psychiatrické léčebny s tím, že trpí duševní poruchou a je agresivní.

O hospitalizaci rozhodl okresní soud. Jediným důkazem přitom bylo prohlášení ošetřujícího lékaře, který uvedl, že muž "byl před přijetím verbálně agresivní".

Soud sice přezkoumal zákonnost mužovy hospitalizace, ale soudce muže nevyslechl a ani mu neurčil zástupce.

Krajský soud teď rozhodnutí zrušil a vrátil celý případ zpět k okresnímu soudu k novému soudnímu projednání. "Po dohodě s klientem nebudeme sdělovat místo, kde se případ stal," uvedl David Zahumenský z Centra advokacie duševně postižených.

Podle právníků Ligy lidských práv a Centra advokacie duševně postižených je rozhodnutí krajského soudu průlomové. Vyplývá z něj, že při nedobrovolném umístění člověka do psychiatrické léčebny se soudy nemají spoléhat jenom na vyjádření ošetřujícího lékaře, a musí vyslechnout člověka, kterého se to týká.

Ústavní stížnost kvůli hospitalizaci

Okresní soudci neměli podle soudců krajského soudu nekriticky převzít tvrzení ošetřujícího lékaře o mužově nebezpečnosti. "Psychiatři mají povinnost prokázat, spíše než pouze konstatovat, údajnou nebezpečnost osob s psychiatrickou diagnózou. Z toho plyne, že soudy musejí nebezpečnost objektivně zhodnotit," uvedl soud v rozhodnutí.

Soudy musí navíc zaručit, aby člověk, o jehož osudu se rozhoduje, byl zastoupen advokátem nebo zástupcem, kterého si sám zvolí.

Podle odborníků jde o důležité rozhodnutí, které nabourá dosavadní praxi v rozhodování soudů. "Tento případ úspěšně napadl široce rozšířenou praxi spojování duševní nemoci s nebezpečností, přístup, který je v rozporu s českým i mezinárodním právem," uvedl psychiatr a předseda dozorčí rady Centra advokacie duševně postižených Jan Pfeiffer.

Právník centra David Zahumenský deníku Aktuálně.cz potvrdil, že kvůli nedobrovolné hospitalizaci v psychiatrické léčebně už podali ústavní stížnost. "V rozhodování prvostupňových soudů přetrvává formalismus, jejich postup je v rozporu s mezinárodními normami," uvedl Zahumenský.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Stěžují si i léčebny

Případy hospitalizace na psychiatrii už v minulosti ústavní soudci řešili. Ústavní soud například posuzoval případ Jarmily Ederové. Ta byla proti své vůli převezena do psychiatrické léčebny v Jihlavě, čímž podle soudu utrpělo její právo na osobní svobodu.

Podle Ústavního soudu je umístění občana k ošetření do zdravotnického zařízení proti jeho vůli možné jen tehdy, pokud to jasně umožňuje zákon. K transportu pacienta jinak zdravotníci nemají právo a nesmí u něj asistovat ani policie. Ederová byla z léčebny nakonec propuštěna s tím, že je zdravá.

Na postup soudu si stěžují také zástupci léčeben. Podle šéfa bohnické léčebny Ivana Davida soudy často pokládají psychiatrii za náhražku nebo prodloužení vězení. "Často si také nechají udělat znalecký posudek, ale vůbec k němu nepřihlíží," řekl David.

V léčebně v Bohnicích bylo loni nedobrovolně hospitalizováno asi 1200 pacientů. Velkou část tvořili lidé s demencí. Soud loni v Bohnicích nařídil ochrannou léčbu asi stu místním pacientům.

Léčba bývá podle Davida nařizována i lidem, kteří nikoho neohrožují, ale jen žijí v nepříjemných podmínkách. Lékaři se setkávají i s případy rodin, které se umístěním do léčebny chtějí zbavit svého příbuzného.

Soudci se ale brání. "Neznám případ, kdy by nějaké léčení, ať už ambulantní nebo ústavní, bylo uloženo bez návrhu znalce čili lékaře," řekl předseda Obvodního soudu pro Prahu 1 a trestní soudce Libor Vávra.

Psychiatrie u soudů

Až k Ústavnímu soudu se také dostal případ známého pražského advokáta Kolji Kubíčka. Jeho umístění do psychiatrické léčebny nařídil Městský a Vrchní soud v Praze poté, co Kubíček odmítl podstoupit vyšetření u ústavního znalce z oboru psychiatrie. Stalo se tak při projednávání případu vydírání svědka, ve kterém nakonec Kubíček dostal podmínku.

Ústavní soud rozhodl, že advokát na pozorování do psychiatrické léčebny půjde. "Do situace, kdy bylo nutné ověřit jeho duševní stav, se dostal vlastním přičiněním, když sám zpochybnil svůj psychický stav v době spáchání údajného trestného činu. Pak se ale odmítl ambulantně vyšetřit a s přizvanými znalci jakkoli komunikovat," uvedl Ústavní soudce Jiří Nykodým.

Psychiatrii zneužíval komunistický režim. Podle Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu úřady nezákonně posílaly do psychiatrické léčebny lidi nepohodlné totalitnímu režimu.

 

Právě se děje

Další zprávy