Hříchy odplaví voda, věřily elity z Býčí skály. Mrtvé pohřbívali do povodňových koryt

Aneta Haushalterová Aneta Haushalterová
5. 8. 2021 20:03
Významné archeologické naleziště Býčí skála na Blanensku naposledy vědci zkoumali před bezmála 150 lety. Nyní dokončený výzkum odhalil mimo jiné unikátní způsob pohřbívání tamní halštatské elity v letech 575–450 před naším letopočtem. Mrtvé tam ukládali do povodňového koryta.
Výzkum v Býčí skále odhalil mimo jiné unikátní způsob pohřbívání tamní halštatské elity.
Výzkum v Býčí skále odhalil mimo jiné unikátní způsob pohřbívání tamní halštatské elity. | Foto: Martin Golec

Nynějšího projektu se zúčastnil tým archeologů z Univerzity Palackého v Olomouci a Univerzity Karlovy v Praze ve spolupráci s kolegy z dalších institucí. Jejich cílem bylo znovu probádat místo, které naposledy před jedním a půl stoletím, v roce 1872, zkoumal Heinrich Wankel.

"Po Wankelově zkoumání zůstala nezodpovězena řada otázek. Donedávna se například myslelo, že ostatky lidí a předmětů ležely pod zemí v černé vrstvě, která vznikla hořením. Po nynějších objevech je však jasné, že pozůstatky těl spálené nebyly. Teď vše nasvědčuje tomu, že šlo o přirozený proces tlení. Procesy hnití, nikoliv hoření, zde mění základní pojetí celé lokality," uvádí vedoucí výzkumu Martin Golec z Univerzity Palackého.

"Celkem jsme otevřeli čtyři sondy, které potvrdily druhotně překopané vrstvy našich předchůdců, ale též řadu původních částí halštatských situací. Naštěstí drastické úpravy předsíně během druhé světové války cenné partie nezničily a díky tomu jsme byli schopni zrekonstruovat dávnou podobu jeskyně," říká Golec.

Vedle prokopaných vrstev archeologové zachytili neporušené takzvané velké neboli Wankelovo žároviště, které nyní tým přejmenoval na pohřební komory se zbytky vozů, milodarů a lidí. Současné poznatky podle Golce naznačují, že v jeskyni bylo pohřbeno několik generací tehdejší vládnoucí elity. "Mrtví velmožové byli s pohřební výbavou, jídlem a dary uloženi v dřevěných komorách obložených kameny," popisuje.

S pohřbíváním do řečiště jsme se ještě nesetkali

Jako naprosto jedinečný pak vidí způsob ukládání mrtvých těl v místě, kudy protéká podzemní potok při velkých povodních. "Prostory v Býčí skále místy zaplavovala a dodnes tu a tam zaplavuje voda. Nikdy jsme se s podobným ukládáním mrtvých do povodňového řečiště nesetkali. Myslíme si ale, že se tak pohřbívalo zcela záměrně. Patrně šlo o symbolický akt," říká Golec. Podle něj naši předkové věřili, že pod zemí mrtvý patří bohům a že hříchy z pozemského světa odplaví voda. Tehdejší elity se podle něj rády stavěly mezi lidi a bohy. 

Kromě tohoto významného nálezu archeologové objevili také spoustu bronzových šperků, jantarových korálků, železnou šipku a množství keramických nálezů. Bohaté organické zbytky od obilovin přes textilie, kůže, prkna a kůly nabízejí další slibná zjištění. "Mimo pohřbených těl jsme identifikovali také fragmenty šesti pohřebních vozů, což je nevídaně velký nález. Z tohoto období je to asi polovina z celkového počtu, který byl nalezen na území Evropy," upozorňuje Martin Golec.

Tým prozatím svůj dvouletý výzkum uzavírá slovy: "Býčí skála je centrem 'elit nad elitami', které v letech 575‒450 před Kristem ukládají své zemřelé do předsíně Býčí skály. Vedeme jej jako jeskynní svatyni zasvěcenou podzemnímu božstvu/božstvům."

"Nyní bude úkolem dalšího výzkumu všechna terénní data správně interpretovat," podotýká Golec se zdůrazněním faktu, že před 150 lety neměli vědci zdaleka takové možnosti jako dnes. "Nyní s využitím nejmodernější techniky pokračujeme. V laboratořích podrobíme všechny nálezy důkladným rozborům a mnohým analýzám."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Kajakářka Galušková postoupila do finále MS ve vodním slalomu

Kajakářka Antonie Galušková postoupila do finále mistrovství světa ve vodním slalomu. Předloňská juniorská mistryně světa obsadila v dnešním semifinále v Bratislavě páté místo. Vypadly naopak olympionička Kateřina Minařík Kudějová a Lucie Nesnídalová. Semifinálovým sítem neprošly ani obhájkyně titulu Eva Tercejlová ze Slovinska a trojnásobná mistryně světa Jessica Foxová z Austrálie.

Dvacetiletá Galušková postupovala ze druhé kvalifikační jízdy, takže jela v semifinále už jako pátá. Všechny branky projela čistě a neudělala výraznější chybu a dostala se do čela. Nakonec ji předjely jen čtyři ze zbývajících 25 závodnic. Při premiéře na seniorském MS si tak vyjela finále. "Je to úplně neuvěřitelné. Před jízdou jsem na tom nebyla psychicky nejlíp. Půl hodiny před semifinále jsem brečela, protože to pro mě bylo strašně psychicky náročné, ale pak jsem si povídala s tátou a trenérem a natolik mě uklidnili, že jsem mohla jet s klidnou hlavou. A když jsem dojela do cíle, měla jsem z toho dobrý pocit," svěřila se.

Řada kajakářek v semifinále chybovala. Jízda se nevyvedla ani Minařík Kudějové, která po doteku osmé branky ztratila hodně času v protivodné dvacítce a stejně jako na mistrovství Evropy a olympijských hrách skončila před branami finále. "Začátek jsem jela dobře, ale pak mi odešly ruce. Nemohla jsem pořádně zabrat a ztrácela jsem všude," řekla po konečné 15. příčce. Podepsalo se na ní nachlazení, od středy ji trápila rýma. "Ale za ty dva dny jsem se vykurýrovala, dneska jsem už byla fakt dobrá. Ale možná to tam zůstalo," uvažovala.

Nadějně se vyvíjela jízda Nesnídalové, která ale ztratila v závěru a obsadila 18. pozici. Světová šampionka z roku 2019 Tercejlová pádlem odhodila tyčku na deváté brance a dostala padesátisekundovou penalizaci. Australská superhvězda Foxová, která jela jako poslední, po dojezdu figurovala na vedoucí pozici, ale pak dostala padesátisekundovou penalizaci za špatný průjezd dvanácté branky. Nedostala do branky celou hlavu, což rozhodčí potvrdili z videozáznamu.

O finálovou účast nyní bojují kajakáři včetně českého tria Jiří Prskavec, Vít Přindiš, Vavřinec Hradilek.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Po střetu s nákladním vozem zemřel na Semilsku v pátek odpoledne zhruba pětadvacetiletý řidič osobního vozu

Tragická nehoda se stala u obce Horka u Staré Paky. ČTK to v sobotu řekl regionální mluvčí policie Vojtěch Robovský. Okolnosti nehody policie dál šetří. V září je to druhá smrtelná nehoda v Libereckém kraji. 

Další zprávy