Vyšetřování Houskovy smrti: Policii zajímá hazard

Radek Nohl Radek Nohl
29. 11. 2013 5:30
Jednou z linek vyšetřování je lukrativní byznys s výherními automaty v Chomutově.
ČSSD v Lidovém domě čeká na výsledky voleb, na snímku partneři Jana Vaňhová a Roman Houska.
ČSSD v Lidovém domě čeká na výsledky voleb, na snímku partneři Jana Vaňhová a Roman Houska. | Foto: Ludvík Hradilek

Chomutov - Kdo si přál smrt vlivného člena ústecké sociální demokracie Romana Housky? Deník Insider při prozkoumávání podnikatelských aktivit zavražděného muže narazil na nový motiv.

Tím by mohl být lukrativní byznys s výherními automaty, ve kterém Houska figuroval.

Pokud jde o automaty, v Chomutově nejde o žádné drobné. Podle údajů magistrátu se jen v herních automatech protočí každý rok zhruba 600 milionů korun. V přepočtu na počet obyvatel města se jedná o zhruba 12 tisíc korun na hlavu.

Chomutov, kde vládne ČSSD, ODS a s nimi v radě usedají zástupci z řad TOP 09 a regionálního sdružení Severočeši.cz, začal nedávno hazard výrazně omezovat.

Nově měla získat rozhodující vliv na to, kde bude možné herny provozovat, společnost, v níž má stoprocentní podíl město. A v jejíchž orgánech má většinu ČSSD a lidé, kteří měli vazby právě na Romana Housku.

Policie oficiálně nechce tuto linku komentovat. "Do doby zjištění pachatele se již nebudu k věci vyjadřovat," řekl Insideru dozorující státní zástupce Vladimír Jan.

Chomutov čeká na zrušení automatů

Případ řeší speciální policejní tým, který je složený z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a ústecké krajské kriminálky.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Hned několik kriminalistů, s nimiž redakce hovořila, však pod slibem anonymity potvrdilo, že hazard ve městě je jednou z verzí, které se (vedle rozdělování dotací a půjčky, o nichž informovala Mladá fronta Dnes) věnují. Totéž potvrdili i místní politici.

Ale popořádku.

Chomutovská radnice již před několika měsíci schválila vyhlášku, podle které budou moci být provozovány videoloterijní terminály jen v bývalých krytech civilní obrany ve dvou ulicích Chomutova - Zahradní a Mostecká.

Zároveň v té době spustilo ministerstvo financí správní řízení na zrušení již vydaných licencí k provozu videoterminálů. Těch bylo v Chomutově podle webových stránek úřadu k 30. červnu přes 430.

Správní řízení je zatím na počátku.

"Z důvodu dodržení procesních práv účastníků - dokazování nebo nahlížení do spisu - nebylo ve věci rozhodnuto," sdělil Insideru mluvčí ministerstva Ondřej Šrámek.

Firma, v níž je Houskova partnerka

Teprve až úřad ministra financí Jana Fischera v této věci rozhodne, chce Chomutov vybrat nové nájemce heren.

Podle mluvčí magistrátu Šárky Schönové bude kvůli tomu vypsáno výběrové řízení. "Velmi pravděpodobně to bude mít na starosti společnost Chomutovská bytová," řekla Insideru Schönová.

Roman Houska.
Roman Houska. | Foto: Ludvík Hradilek

Důvod, proč právě tato firma, je podle ní prozaický: Nemovitosti ve zmíněných ulicích Zahradní a Mostecká buď vlastní, nebo spravuje.

Klíčové je podívat se, kdo ve společnosti Chomutovská bytová sedí.  

Předsedkyní představenstva je náměstkyně hejtmana a místní radní Jana Vaňhová, jejímž životním partnerem Roman Houska byl. Zeptat se Vaňhové na detaily, v současné době není možné.

Po vraždě se stáhla do ústraní a kromě krátkého prohlášení, v němž uvedla, že je pro ni tato situace velmi bolestivá, s médii nekomunikuje.

Známí z Chomutova

Dalším členem představenstva Chomutovské bytové je náměstek primátora za ČSSD Martin Klouda. Ten byl mezi prvními, kdo se o smrti Housky dozvěděl.

Před touto garaží byl Houska nalezen mrtvý.
Před touto garaží byl Houska nalezen mrtvý. | Foto: Radek Nohl

Když se majitel místní stavební firmy RRR Vlastimil Rindoš, který sociálnědemokratického bosse před jeho garáží našel mrtvého, nemohl dovolat Janě Vaňhové, kontaktoval právě Kloudu.

Nad to v dozorčí radě usedají další dva sociální demokraté, kteří měli k Houskovi blízko - Rudolf Kozák a Pavel Polák. Ten má dům ve stejné ulici, v níž bydlel i boss ČSSD s Vaňhovou. Polák navíc Housku v minulosti zastupoval v kauze, ve které stanul před soudem. (Šlo o ono známé přejetí strážníkovy nohy. V této kauze skončil boss sociální demokracie bez trestu.)

Pachatel (nebo pachatelé) vraždy zatím dopaden nebyl. A vyšetřovatelé doposud neřekli ani to, zda byla nalezena zbraň, kterou byl Houska zastřelen. Podle informací Mladé fronty Dnes se však policisté domnívají, že se vrah s obětí znali a zločinu předcházela hádka.

Houska byl zavražděn 18. listopadu večer. Mrtvé tělo vrah přikryl celtou a z místa zmizel. Kolem i uvnitř luxusní vily v Chomutově poté vyšetřovatelé téměř 48 hodin zajišťovali stopy. Vyslechli následně i Janu Vaňhovou, která však na řadu jejich otázek odpověď neznala.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

Další zprávy