Lékaři podle primářky kvitují také to, že díky osvětě a preventivním akcím chodí lidé s melanomem v časnějších stádiích. "Takže se tímto způsobem přispívá k lepší prognóze u těch pacientů, u kterých melanom vznikne," uvedla primářka.
Na oddělení vznikla kvůli vzrůstajícímu počtu melanomu v populaci specializovaná ambulance pro mateřská znaménka. Loni si nechalo zkontrolovat znaménka přes 1500 lidí. U 180 z nich odhalilo vyšetření zhoubný melanom.
"Dalších bezmála 500 pacientů mělo jiný typ kožního nádoru. Výjimkou bohužel nejsou ani mladí lidé. Právě prevence a včasné odhalení onemocnění hraje pak velmi zásadní roli v úspěšnosti léčby," uvedla Tomková.
Od října má oddělení k dispozici nový digitální dermatoskop vybavený také celotělovým skenerem, který pomocí dvou kamer nasnímá během jedné minuty celé tělo pacienta.
"Tento přístroj používáme u osob s velkým počtem mateřských znamének. Jeho výhodou je, že mezi desítkami znamének může v určité části těla barevně označit ta znaménka, která se od minulého vyšetření změnila nebo vznikla nově. Snímky v časových intervalech můžeme porovnat a přesně zjistit, v kterých částech se znaménko změnilo co do velikosti, tvaru nebo barevně," uvedla primářka.
Vyšetření znamének u příležitosti dnešního Evropského dne melanomu nabídla také Uherskohradišťská a Kroměřížská nemocnice.
Zhoubný melanom je sedmým nejčastějším nádorem v Česku, podlehne mu kolem 400 lidí ročně. U mužů se podle odborníků nejčastěji nádory kůže nacházejí na trupu, u žen na nohou. Nejrizikovější jsou lidé se světlou pletí a větším počtem mateřských znamének.
Podezřelá znaménka mají rozpité okraje, průměr větší než půl centimetru nebo je vystouplý nad povrch kůže. Pravděpodobnost vzniku nádoru podle odborníků zvyšuje opakované spálení kůže, protože účinek UV záření se v těle kumuluje.