Vymáhejte po Omnipolu 650 milionů, vyzvaly VV vládu

ČTK ČTK
15. 6. 2012 19:14
Nákup letadel CASA byl podle Johna předražený, firma má vrátit neoprávněný zisk
Radek John
Radek John | Foto: Jan Langer

Praha - Vláda by podle opozičních Věcí veřejných (VV) měla začít vymáhat po firmě Omnipol 650 milionů, o které byla podle policie předražená zakázka na letadla CASA.

Nákup byl jednoznačně předražený, a proto by měla společnost neoprávněný zisk státu vrátit, uvedl v pátek na tiskové konferenci předseda VV Radek John. Firma tvrzení o předražené zakázce odmítá, sdělil její mediální zástupce.

Věci veřejné přitom argumentují zákonem o majetku České republiky, který uvádí, že pokud cena přesáhne přípustnou cenu, dohoda je neplatná v rozdílu cen. "Neboli to znamená, že Omnipol musí svůj neoprávněný zisk státu ve výši 650 milionů vrátit," řekl John.

Firma se v pátek v tiskové zprávě vůči tvrzením o předražené zakázce ohradila a vyzvala ke zveřejnění posudku, který podle policie navýšení dokazuje. "Bez znalosti metodiky použité k výpočtu uvedené částky není možné vést seriózní diskusi," sdělil mediální zástupce firmy Tobiáš Tvrdík.

Podle jeho slov cena odpovídá typu strojů a vybavení. Odráží prý také obvyklé tržní podmínky a náročnost obchodního případu.

"Vzhledem ke spekulacím některých politiků Omnipol dále zdůrazňuje, že se jedná o vojenský letoun včetně speciálního vybavení, pořízený v režimu nákupu vojenského materiálu dle platné legislativy," dodal Tvrdík.

John: Jsou to jen přemalovaná civilní letadla

John v pátek novinářům řekl, že podle něj jsou letouny CASA pouze přemalovaná civilní letadla.

Omnipol v pátek také uvedl, že publicita spojená s únikem kusých a neúplných informací z posudku, o který se opírá policie, vážně poškozuje pověst firmy. "V této souvislosti zvažuje OMNIPOL a. s. odpovídající právní kroky," uvedl mediální zástupce společnosti.

Kvůli nákupu letadel požádala policie ve středu sněmovnu o vydání bývalé ministryně obrany a místopředsedkyně sněmovny Vlasty Parkanové (TOP 09) k trestnímu stíhání. Protože nezadala znalecký posudek na cenu letounů, připravila podle detektivů stát o 658 milionů korun.

"Povinnost zadání externího posouzení ceny nevyplývá z žádného právního předpisu," uvedla Parkanová již ve čtvrtek ve vyjádření pro ČTK.

NKÚ se přiklání výkladu policie

Viceprezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) a bývalý poslanec ČSSD Miloslav Kala ale serveru Česká pozice.cz s odvoláním na studii NKÚ řekl, že ministerstvo obrany povinnost zhotovit znalecký posudek mělo. Odkázal na studii Cena zakázek z pohledu NKÚ, kterou úřad k této problematice v minulosti zpracoval a která prý obsahuje podrobný výklad, jak má stát při oceňování postupovat. "Postup Policie ČR je v tomto případě správný," cituje Kalu Českápozice.cz.

Pro policii posudek vypracovávala společnost American Appraisal, napsal v pátek deník E15. Na jejích webových stránkách se však podle něho nepíše o tom, že by nabízela služby z oblasti obrany a bezpečnosti.

Místopředsedkyně sněmovny je podezřelá ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku, vinu však odmítá. Druhým obviněným v případu je bývalý šéf resortní sekce vyzbrojování Jiří Staněk.

 

Právě se děje

Další zprávy