Vyhubte kůrovce, volá Klaus. Rád by na Šumavě sjezdovku

Pavel Baroch
27. 8. 2009 14:55
Ochránci: Lýkožrout je záminka, jde o novou lanovku
Patnáct let sporů zda chránit přírodu či místní podnikatele
Patnáct let sporů zda chránit přírodu či místní podnikatele | Foto: Ludvík Hradilek

Horní Planá - Prezident Václav Klaus se stal prví osobou, která podepsala jihočeskou Petici za zdravou Šumavu, která volá po razantním zásahu proti kůrovci v tamním národním parku.

"Jsem rád, že pan prezident podepsal jako první petici, pod kterou se mohou od dnešního dne podepisovat také návštěvníci výstavy Země živitelka," řekl jihočeský hejtman Jiří Zimola z ČSSD.

Podle ochránců přírody jsou ovšem opakované útoky kvůli nedostatečnému boji s kůrovcem jen záminkou k tomu, jak na Šumavě prosadit některé neekologické projekty, především novou lanovku z Horní Plané na Hraničník.

"Kůrovec není hlavním problémem," řekl Aktuálně.cz Jaromír Bláha z ekologického Hnutí Duha. Obdobně smýšlí i exministr životního prostředí Martin Bursík, který na Šumavě rozšířil území, kde si má příroda poradit s kůrovcem sama.

"O kůrovce vůbec nejde," tvrdí Bursík, podle něhož je smyslem "kůrovcových" aktivit oslabit autoritu správy šumavského parku a následně prosadit různé megalomanské projekty, případně vydělat na prodeji dřeva z šumavských lesů.

Šumava, Špičák
Šumava, Špičák | Foto: Aktuálně.cz

Jde nám o zdravou Šumavu

Jihočeský hejtman Jiří Zimola, který pohrozil vyhlášením výjimečného stavu na Šumavě, pokud ministerstvo životního prostředí nezačne s razantními kroky proti kůrovcové kalamitě, se proti těmto argumentům ohradil.

"Bursík a další používají tendenční a zavádějící argumenty. Není to pravda. Hraje se o zdravou Šumavu, o zdravý les, o nic jiného," řekl Aktuálně.cz Zimola.

"To co se děje, co nám předvádějí zelení a jejich spřátelená ministerstva je pro mě nepřijatelné, hloupé a nerozumné. Považuji za rozumné a inspirativní, to co se pan hejtman odvážil navrhnout - myšlenku vyhlášení kalamitního stavu, což by umožnilo udělat zásahy, které považuji za potřebné," prohlásil Klaus.

Klaus chce sjezdovku, Zeman se sešel s podnikatelem

Lanovka na Hraničník

  • Délka: 2700 metrů
  • Nástupní stanice: Areál bývalých kasáren Pohraniční stráže na Klápě
  • Kapacita: 2500 lidí za hodinu
  • Investice: 150 až 200 milionů korun

Václav Klaus ovšem ještě jako premiér prosazoval plány na vybudování sjezdovky na horském masivu Smrčina, tedy ve stejné oblasti, kde se plánuje lanovka do rakouského areálu Hochficht. Dokonce prohlásil, že bude první, kdo sjezdovku sjede. A jako prezident se angažoval ve větším lyžařském využití Šumavy.

Jaromír Bláha z Hnutí Duha zase připomněl nedávnou návštěvu expremiéra a kandidáta ČSSD na prezidenta Miloše Zemana na Šumavě, který pohrozil, že kvůli kůrovci podá na ředitele parku Františka Krejčího a exministra Bursíka trestní oznámení.

"Zeman se sešel s rakouským podnikatelem, který provozuje lyžařský areál Hochficht," řekl Aktuálně.cz Bláha. Plánovaná lanovka by měla vozit české turisty právě na rakouské sjezdovky.

"Lanovka by měla vést v první, nejcennější zóně. To je neslučitelné s posláním národního parku. byl by to velmi razantní zásah do přírody, je to nepřijatelné," konstatoval Bláha. Podle něho hrozí nebezpečí, že po stavbě lanovky budou její provozovatelé požadovat i vybudování sjezdovky.

Foto: Aktuálně.cz

Připomněl, že problém byl vyřešen už před lety, kdy byl otevřen hraniční přechod Zadní Zvonková, kudy mohou jezdit čeští turisté na rakouské svahy. Podle exministra Bursíka kromě unikátního lesa žijí v této oblasti i vzácní chránění ptáci, například datel tříprstý.

Lanovka sníží exhalace

Starosta Jiří Hůlka ovšem tvrdí, že lanovka by ušetřila 150 tisíc tun oxidu uhličitého, který každoročně vypustí auta s českými lyžaři.

"Téměř třicet procent návštěvníků lyžařského areálu Hochficht, ležícího osm kilometrů od Horní Plané vozíme denně autobusy a auty 45 kilometrů tam a 45 kilometrů zpět. Lanovka z Nové Pece by tuto nutnost nahradila," řekl Aktuálně.cz Hůlka.

Dodal, že čtyřsedačková lanovka by pomohla zvýšit turistický ruch v oblasti i v zimě, kdy je tady nejvyšší nezaměstnanost z celého regionu.

Mrtvý nebo živý strom?
Mrtvý nebo živý strom? | Foto: Ludvík Hradilek

Lanovka by zabrala asi čtrnáct hektarů, přičemž na polovině by se musel vykácet les. "Vybrali jsme nejméně problematickou ze sedmi původních variant," tvrdí Hůlka. "Potřebujeme zdravý vzrostlý les jako přirozenou ochranu lanovky."

Lanovku chce i jihočeský hejtman

Lanovku, která by vozila české turisty z Horní Plané na pravé straně Lipna na rakouské sjezdovky, by uvítal i jihočeský hejtman Jiří Zimola.

"Podporuji, aby se to propojilo," konstatoval Zimola, podle něhož by to lanovka ohromně zvýšila turistické možnosti regionu. Ani stínovému ministru životního prostředí Petru Petržílkovi z ČSSD by lanovka na Hraničník nevadila. "Naší přírodě neuškodí," řekl Aktuálně.cz Petržílek.

O lepším spojení s rakouským areálem Hochficht je ochoten jednat i ředitel šumavského parku František Krejčí. "Lanovka je ovšem je jedna z asi šesti variant," poznamenal Krejčí.

Další možností podle něho je, že by do rakouského areálu vozily české turisty autobusy na plynový pohon, nebo by se vybudovala elektrodráha.

 

Právě se děje

Další zprávy