Praha - Vypracovaní rozsudku nad bývalou šéfkou kabinetu premiéra Janou Nečasovou má znovu skluz. Soudkyně Helena Králová nedodrží lhůtu pro jeho vypracování. Písemný verdikt, v němž má zdůvodnit, proč Nečasovou a další tři bývalé vojenské zpravodajce Milana Kovandu, Ondreje Páleníka a Jana Pohůnka zprostila obžaloby, dokončí zřejmě až na konci letních prázdnin.
"Vyhotovení rozsudku není dosud k dispozici, předsedkyni senátu bylo povoleno prodloužení lhůty k písemnému vyhotovení tohoto rozsudku do 31. srpna," uvedla místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová.
Soudkyně Králová verdikt nad čtveřicí obžalovaných vynesla v polovině června. Stejně jako loni na konci května řekla: všichni jsou nevinní. A podobně jako loni bude nyní rozsudek psát bezmála tři měsíce.
Králová názor nezměnila ani po předložení nových důkazů, které podle ní nic nepřinesly, a poté, co jí Městský soud v Praze vytkl řadu chyb, které do prvního rozsudku napsala. Žalobci již řekli, že v odvolání budou městskému soudu navrhovat, aby soudkyni vyměnil.
Další kauza pro soudkyni Královou
Soudkyně Králová teď bude podle Šindelářové řešit i další obžalobu, kterou před několika dny podalo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Jde o případ, v němž je vedle Nečasové obžalován také její manžel Petr Nečas a bývalý ministerský náměstek Roman Boček.
Že tuto kauzu opět dostala soudkyně, která jim případ sledování bývalé manželky premiéra a dvou zaměstnanců Úřadu vlády dvakrát smetla ze stolu, nechtějí žalobci komentovat. "Nemám k tomu žádný komentář," prohlásil olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan.
Nečas je vůbec prvním bývalým českým premiérem, který je obžalován. S novináři se bavit odmítá. "Když bych chtěl něco říct, tak to řeknu," řekl Nečas u soudu, kde čekal na svou nynější manželku.
Před soudem skončí proto, že podle vyšetřovatelů uplatil trojici poslanců ODS Marka Šnajdra, Ivana Fuksu a Petra Tluchoře. Slíbil jim posty ve firmách, když složí mandát. Jejich odchod ze Sněmovny byl v listopadu 2012 pro Nečase životně důležitý. Šnajdr, Fuksa a Tluchoř odmítali podpořit zvýšení DPH, a kdyby tato změna neprošla, hrozil pád celé vlády.
"Odstupte a my se o vás postaráme"
Jenže bývalí poslanci ODS nakonec poslanecký mandát složili. "Došlo to do fáze, kdy řekli: Odstupte a my se o vás postaráme," řekl Aktuálně.cz státní zástupce Rostislav Bajger, který kauzu dozoruje. V textu Nečasova obvinění pak žalobci citují jednu z SMS, které Jana Nečasová bývalému premiérovi poslala: "Čepro nebo Mero, předseda DR - Šnajdr". Šnajdr se po pár dnech stal členem dozorčí rady státního podniku Čepro. Fuksa poté zamířil do Českého Aeroholdingu. Tluchoř měl údajně skončit v ČEZ, nakonec se tak ale nestalo.
Všechny tyto společnosti spadaly do resortu tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska. Ten to, že Šnajdrovi místo nabídl, dříve komentoval slovy, že by byl hlupák, kdyby to neudělal. Šnajdr měl podle Kalouska dostatečnou kvalifikaci i vzdělání. Nečasův advokát Josef Lžičař uvedl, že jeho klient říká, že se ničeho nedopustil. "V každém případ odmítá to, že by šlo o úplatek," prohlásil Lžičař.
Nečasová je navíc obžalovaná i ve třetím případě. V něm se podle žalobců měla podílet na úniku informací z Bezpečnostní informační služby. Společně s ní skončili před soudem i podnikatel Ivo Rittig a jeho advokáti David Michal a Tomáš Jindra. Všichni před soudem vinu odmítli.