Výhodný podnik ministerského úředníka: Eurofondy

Eliška Bártová, Adam Junek
11. 9. 2007 16:59
Radí, jak získat europeníze a sám o tom rozhoduje

Praha - Úředník ministerstva průmyslu Miroslav Elfmark dobře ví, jak čerpat peníze z evropských fondů. Firmy, s nimiž je spojeno jeho jméno, totiž radí, jak správně a úspěšně o dotaci požádat. Zároveň je však ředitelem sekce strukturálních fondů na Ministerstvu průmyslu a obchodu - té, která žádosti posuzuje.

Právě tomuto resortu ministryně školství Dana Kuchtová předala nyní administraci projektů na vědu a výzkum. A mluvčí ministerstva průmyslu potvrzuje, že projekty odevzdané Kuchtovou, bude řídit sekce strukturálních fondů čele s Miroslavem Elfamarkem. 

"Není jiná sekce, která by to u nás koordinovala," uvedl mluvčí Tomáš Bartovský

Do rukou Miroslava Elfmarka tedy míří osud další euromilionů. Proto je dobré podívat se na vazby, jaké tento úředník má. To, že by tento případ měl stát za pozornost, si myslí také česká pobočka Transparency International, mezinárodní organizace bojující proti korupci.

Jak na to

Ministryně školství Kuchtová
Ministryně školství Kuchtová | Foto: Tomáš Adamec

Miroslav Elfmark figuroval ve dvou firmách, které mají za cíl pomoci s čerpáním evropských peněz.

První je obecně prospěšná společnost Institut pro rozvoj energetiky (IRE). Ta úspěšně iniciovala projekty, které získávaly peníze z veřejné soutěže ministerstva průmyslu Tandem.

IRE například pomohla k bemála padesátiprocentní dotaci firmě Sigma Group. Jak postupovala, popsal Aktuálně jeden z pracovníků Sigmy. 

Úspěšný tandem

Podle obchodního rejstříku zasedají ve správní radě společnosti vedle Miroslava Elfmarka také poslanec za ODS Oldřich Vojíř či bývalý sociálnědmeokratický poslanec Josef Hojdar.

Šéfem IRE byl pak Miroslav Ecler, který zároveň s tím zasedal v radě, jež projekty v rámci Tandemu posuzovala.

Jména Elfmarka a Eclera dodnes figurují v orgánech společnosti, jak je uvádí rejstřík firem. Na webových stránkách IRE však v seznamu členů správní rady nejsou a Miroslav Elfmark tvrdí, že i z rejstříku měla být dávno vymazána, protože on už nemá s IRE nic společného.

"Na tuto funkci jsem rezignoval téměř před dvěma lety," říká. "Co mohu dělat s tím, že mě vedení společnosti z rejstříku nevymazalo. Nemám možnost to ovlivnit."

Miroslav Ecler jeho rezignaci potvrzuje.

Web mimo provoz

Druhá firma Miroslava Elfmarka, která radila, jak dostat peníze z Bruselu, je společnost s ručením omezeným ITS 42.

Elfmark ji založil v roce 2003, ale před nástupem na ministerstvo průmyslu, v půlce února, přestal být jejím jednatelem a funkci převedl na svého otce.

Internetové stránky firmy donedávna připomínaly řadu dobrých referencí. Mezi úspěšnými projekty bylo zmiňováno například ministerstvo pro místní rozvoj, kde Elfmark působil jako poradce ministra bývalé vlády Radko Martínka.

Když se o projekty Miroslava Elfmarka začal deník Aktuálně.cz zajímat, přestaly být internetové stránky firmy přístupné.

Když ještě přístupné byly, figurovala na seznamu dobrých referencí i společnost Princip. Spolupráci s Elfmarkem nemohla  vynachválit. Šlo o získání peněz z ministerstva práce a sociálních věcí z programů podporovaných Evropským sociálním fondem.

Říman: Jde to mimo mě

Samotný Elfmark jakýkoliv střet zájmů popírá a ve vazbách na "své" firmy nevidí problém.

"Řekněte mi v čem jsem ve střetu zájmů," ptá se. "Ani v jedné z firem nefiguruji," tvrdí.

Připomíná, že údaje o společnosti IRE jsou ve firemním rejstříku mylné. Odmítá také, že by během svého půlročního působení pro IRE cokoliv dělal.

Proč tedy do společnosti vstoupil a proč z ní zase vystoupil poté, co IRE pomohlo konsorciu firem získat dotace?

"Protože jsem chtěl," reaguje úředník.

S podobnou stručností se k Elfmarkovi (svému bývalému žákovi na gymnáziu) vyjádřil ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. "O tom nic nevím," řekl na dotaz Aktuálně.cz, co si myslí o bývalých aktivitách vlivného úředníka. "Tohle jde mimo mě."

TI: Mluví to za vše

Česká pobočka Transparency International však tvrdí, že tento případ by měl stát za pozornost.

"To, že se lobbista, který má rozpředenou síť sociálních kontaktů na několika resortech, stane vysokým ministerským úředníkem, mluví za vše," říká ředitelka organizace Adriana Krnáčová.

Poukazuje tak na fakt, že do začátku září pracovala na odboru evropské unie ministerstva práce a sociálních věcí Elfmarkova bývalá manželka.

"Takový člověk má strašně velkou moc, ale žádnou politickou odpovědnost," dodává Krnáčová.

Transparency také upozorňuje na český nešvar, že vysocí úředníci se mění s každou vládou.

"Místo toho, aby se vytvořil profesionální úřednický tým, tak se mění v podstatě na politickou objednávku," říká Krnáčová. "Do takových pozic by lidé neměli být jmenováni, ale vybrání otevřeným výběrovým řízením."

Příběh č. 1: "Stačí jim dát vědět"

Jak to tehdy bylo? Tři firmy Vítkovice, Sigma Group a Alstom se spojené v konsorcium ucházely za pomoci IRE o možnost vytvořit speciální elektrárenský blok s nadkritickými parametry. Každá z firem měla pracovat na určitém komponentu.

O dotaci se ucházely v programu Tandem. Firmy ve veřejné soutěži MPO uspěly. Sigma Group tak například získala bezmála padesátiprocentní dotaci.

"Přišla za námi jakási skupina lidí s tím, že by bylo dobré, aby se energetika opět rozjela a že jako konsorcium velkých firem můžeme spíš uspět," řekl Aktuálně.cz Jaroslav Jakubec ze Sigma Group

Pan Jakubec tedy začal projekt připravovat. "IRE to měli za úkol prolobovat," popisuje otevřeně úlohu společnosti. "V rámci Tandemu jsou určití posuzovatelé v komisi. Stačí jim dát vědět, že existuje taková ušlechtilá myšlenka, a uvědomit je, že je lepší, aby preferovali konsorcium velkých firem, než roztříštěné projekty. Tak to fungovalo. Ale o žádné úplatky nešlo, to bychom si nedovolili."

Pan Jakubec tvrdí, že přípravu projektu musel konzultovat s určitou osobou. Jméno "poradce" však uvést nechtěl. "Nechci, aby se spustila mela," vysvětluje.

"Řídil jsem se jeho radami, co vypíchnout, jaké vybavení uvést, jaké reference. Prostě, aby tam nic nechybělo pro hodnotitelskou komisi," říká Jakubec. "Jednou jsem byl u něj v kanceláři, pak jsme to konzultovali po telefonu."

Díky záhadnému poradci firma v soutěži uspěla a od ministerstva získala 47,5% dotaci na vytvoření čerpadel pro nové bloky elektráren. Podle Jakubce tak firma získala od státu 10 milionů korun.

Ve společnosti IRE už tehdy figuroval Miroslav Elfmark jako člen správní rady, kterým je podle obchodního rejstříku dodnes.

Příběh č. 2: "Provedl nás martýriem"

Na seznamu referencí Elfmarkovy firmy byla uvedena i společnost Princip. Ta si spolupráci s Elfmarkem nemůže vynachválit.

Šlo o získání peněz z ministerstva práce a sociálních věcí z programů podporovaných Evropským sociálním fondem.

Konkrétně projekt České kosmické agentury s názvem CITT, který má vzdělávat odborníky a sloužit také jako technologická základna pro malé firmy jakýsi inkubátor.

"Pan Elfmark nás provedl martýriem sepisování projektů. Donutil nás dodat všechna potřebná data a seskládat to tak, aby projekt uspěl. Hlídal pak i různé tendry," popsal deníku Aktuálně.cz Michal Kubát z Principu.

Projekt byl podán do dvou programů. V jednom s žádostí o 24 milionů neuspěl. V druhém žádal přes 29 milionů a přiklepnuta mu byla dotace z peněz vyčleněných na vzdělávání a rozvoj konkurenceschopnosti ve výši 26 milionů, nejvyšší ze všech udělených.

"Bez pomoci pana Elfmarka a jeho firmy, kde tenkrát pracovala i jeho manželka, bychom tu dotaci dostali stěží," dodal Kubát.

 

 

Právě se děje

Další zprávy