Výbor podpořil normu, která vojákům narovná platové podmínky

ČTK ČTK
3. 9. 2014 14:15
Předloha propojí zastávané funkce s hodností a služebním platem, jak to funguje v řadě zemí Severoatlantické aliance.
Čeští vojáci při odletu do Mali (archivní foto)
Čeští vojáci při odletu do Mali (archivní foto) | Foto: Jan Gazdík

Praha - Sněmovní branný výbor doporučil poslancům schválit novelu zákona o vojácích z povolání, která mění systém odměňování příslušníků ozbrojených sil. Norma dá vojákům kariérní řád a narovná platové podmínky.

Předloha propojí zastávané funkce s hodností a služebním platem, jak to funguje podle vyjádření zástupců ministerstva obrany v řadě zemí Severoatlantické aliance. Zavede podle autorů přehlednější a předvídatelnější kariérní růst.

Norma také potlačí subjektivní vlivy při stanovování platů vojáků. Nynější systém odměňování dává v tomto směru velké pole působnosti nadřízeným.

Výbor doporučil Sněmovně schválit normu v podobě celkového pozměňovacího návrhu. Proti původní předloze přináší podle informací z jednání řadu úprav. Směřují mimo jiné k tomu, aby byla srozumitelná i laikům.

Předloha, kterou podávala už vláda Petra Nečase (ODS) a posléze úřednický kabinet Jiřího Rusnoka, má podle představ ministerstva obrany přispět k udržení kvalitních vojáků v ozbrojených silách a současně být dostatečně motivační pro získávání nových rekrutů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni. Policie dopravu z obou směrů odklonila na objížďky, uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Jeden z řidičů na silnici mezi Ostřetínem a Vysokou u Holic kvůli poruše zastavil a místo označil výstražným trojúhelníkem. Vítr však zřejmě trojúhelník povalil. Do stojícího auta narazil řidič dalšího auta. Celkem se pak srazilo šest aut. Alkohol u řidičů policie dechovými zkouškami vyloučila.

Objízdnou trasu ve směru od Hradce Králové policie určila z Holic směrem na obec Roveň. V opačném směru od Vysokého Mýta musejí řidiči ve Vysoké u Holic odbočit vpravo a po silnici třetí třídy přijedou do Ostřetína.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Mimořádný summit k rozpočtu EU skončil, země se nedokázaly shodnout

Mimořádný summit věnovaný víceletému rozpočtu Evropské unie po dvou dnech skončil. Na Twitteru o tom dnes večer informoval mluvčí předsedy Evropské rady Charlese Michela. Podle diplomatických zdrojů zástupci 27 zemí nedokázali nalézt shodu na celkové výši rozpočtu pro období 2021-2027.

Zdroj: ČTK
Další zprávy