Všichni Zemanovi muži. Kdo jsou ti, co přišli blahopřát

Martina Machová Lucie Stuchlíková Martina Machová, Lucie Stuchlíková
27. 1. 2013 15:13
Přišli Zemanovi ministři i přítel a lobbista Miroslav Šlouf
Radost v Zemanově štábu.
Radost v Zemanově štábu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Grégr, Kavan, Březina, Schling, Zeman a Zeman… To není vzpomínka na vládu, která opustila Strakovu akademii před téměř jedenácti lety, to je seznam hostů, kteří přišli s Milošem Zemanem slavit jeho životní vítězství do TOP hotelu na pražském Chodově.

"Tak snad to dopadne," neskrýval jistou dávku nejistoty v době, kdy se teprve sčítaly první odevzdané hlasy, třiaosmdesátiletý bývalý ministr průmyslu Miroslav Grégr.

Obavy s blížícím se koncem sčítání hlasů definitivně zmizely. Jeho někdejší šéf zažil po deseti letech satisfakci za nepodařenou volbu v roce 2003, kdy část sociálnědemokratických poslanců zablokovala jeho první cestu na Hrad.

Zprvu nervózně postávající tiché hloučky, zabývající se spíše podávaným gulášem než sledováním výsledků, se postupujícím utvrzováním Zemanova vítězství daly do skandování pokřiků "Už je to tady" nebo "Miloš na Hrad".

Dojetí neskrýval známý lobbista a Zemanův přítel Miroslav Šlouf, gratulace přijímali šéfové Strany práv občanů Vratislav Mynář nebo Martin Nejedlý, Zemanovi příznivci, kteří se radostně objímali. "Dokázali jsme to," šířilo se po sečtení výsledků kuloáry.

Na oslavě přitom nechyběli ani členové konkurenční sociální demokracie, a to i přes historické nepřátelství mezi Milošem Zemanem a jejich současným předsedou Bohuslavem Sobotkou.

Jako první přišel Zemanův ministr zahraničí Jan Kavan, který ještě před třemi nedělemi nosil na klopě odznak, že jeho prezidentem je místopředseda ČSSD a expremiérův halasný kritik Jiří Dienstbier.

V době, kdy již byla sečtena polovina hlasů, se v kuloárech objevili i významní pražští sociální demokraté Karel Šplíchal a Zemanův exministr Karel Březina s dcerami.

Foto: Ludvík Hradilek

Staří známí z ČSSD

"Jedeme z chaty, dnes hlídám," vysvětloval přítomnost dívek Březina. "Mé preference jsou známé, a že tu jsem, nikoho nepřekvapí," komentoval následně svou přítomnost na oslavě muž, jehož Zeman do vysoké politiky vytáhl.

Mezi hosty pak na sebe s gustem poutali pozornost i "noví" Zemanovi senátoři, rovněž bývalí socialisté Jaroslav Palas a Vladimír Dryml. "Vy jste nám dali," rýpal do novinářů spokojeně se tvářící Dryml, který v týdnu založil s komunisty a senátorem za Severočechy.cz Jaroslavem Doubravou senátorský klub.

Oba ze sociální demokracie odešli pro nesouhlas s politikou současného vedení, oba se bez obalu hlásili k Zemanovi ještě v dresu ČSSD. Na večírek dorazil během večera i Doubrava.

V podvečer se k slavícím příznivcům budoucího prezidenta přidal i severočeský poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna, který se řadí mezi Zemanovy věrné v rámci sociální demokracie, nebo pardubický hejtman Martin Netolický.

"Je mi dobře u srdce," komentoval vítězství svého přítele Foldyna. "Je to satisfakce, pane Foldyno, viďte," obraceli se na něj další přítomní. Miloš Zeman pak vítal svého přítele zdviženým palcem. „Teď musíme najít prostředníka, který bude spojnicí mezi Lidovým domem a Hradem," dodal.

Ani přítomnost nejmladšího hejtmana ovšem není náhoda.

Byl totiž prvním výše postaveným politikem ČSSD, který záhy po prvním kole podporu Miloši Zemanovi veřejně vyjádřil.

Martin Nejedlý s Miroslavem Šloufem.
Martin Nejedlý s Miroslavem Šloufem. | Foto: Ludvík Hradilek

Noví známí z ČSSD

"Nechtělo se mi čekat, až moudré hlavy v Lidovém domě rozhodnou. Mám svůj rozum a navíc jsem to i přislíbil," vzpomínal na události před dvěma týdny politik.

Nyní zapíjel vítězství po boku svého radního zvoleného za konkurenční Zemanovce Jaromíra Duška. „Jsem rád, že je mým hejtmanem," liboval si známý odborář.

Z politiků ČSSD si nenechal prezidentskou oslavu ujít ani pražský poslanec Miroslav Svoboda, známý z aféry s opsanou diplomovou prací, nebo někdejší stínový ministr vnitra Martin Pecina.

Ten nejprve odešel ze sněmovny v reakci na zvolení Bohuslava Sobotky předsedou ČSSD a krátce před prezidentskými volbami dal vale i samotné sociální demokracii na protest proti odmítavému postoji Lidového domu k Zemanově kandidatuře.

"To je obvyklé, že tu jsou samí starší muži?" pozastavoval se nad složením hostů novinář ze Švédska, které je proslavené vztahem k rovným příležitostem mužů a žen.

 

Právě se děje

Další zprávy