Šlouf se nečekaně přiznal: Dělal jsem na kampani Zemana

Martina Machová Lucie Stuchlíková Martina Machová, Lucie Stuchlíková
27. 1. 2013 8:55
Fintu se Zemanovým prohlášením, že se od sebe odstřihli, vymyslel Šlouf sám
Miroslav Šlouf.
Miroslav Šlouf. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Podnikatel Miroslav Šlouf přiznal, že se podílel na předvolební kampani Miloše Zemana. Ten přitom několikrát veřejně uvedl, že už se Šloufem nespolupracuje a odstřihl se od něj.

Viditelně dojatý Šlouf v povolebním rozhovoru prohlásil, že "koncept" odstřižení se od Zemana jako "fintu" vymyslel on sám. Zemanově kampani podle svých slov pomáhal nejen radami, ale i organizačně. "Nechtěl jsem, aby se předmětem kampaně stalo moje jméno," uvedl podnikatel.

Po svém zvolení Zeman dokonce popřel, že by věděl, že Šlouf přišel do volebního štábu. "Když kolegové z volebního týmu přišli a chtěli znát můj názor, tak jsem jim ho řekl," uvedl Šlouf s tím, že žádné peníze Zemanovi neposílal.

Proč jste dnes přišel do volebního štábu?

Chtěl jsem se pozdravit se svými přáteli a se spolupracovníky Miloše Zemana, jeho úspěch je ojedinělý a já mu to přeju.

Podílel jste se nějak na volební kampani Miloše Zemana?

Přispěl jsem radami. Když kolegové z volebního týmu přišli a chtěli znát můj názor, tak jsem jim ho řekl.

Podílel jste se nějak na financování kampaně?

Pomáhal jsem mu organizovat některé věci. Nijak jsem ale finančně nepřispíval. Jestli jsem půjčil svoje auto, aby se kolegové z kampaně někam dostali, tak to musím připustit, ale nic výraznějšího to nebylo.

Jednal jste s nějakými politiky o podpoře Miloše Zemana?

Jednal jsem s některými vrstevníky, například s Vladimírem Remkem. Ale že bych ho nějak přemlouval, to ne. Nemůžu popřít, že bych nemluvil třeba s vedoucími představiteli ODS v Praze nebo s vedoucími představiteli republikových lidovců.

Není to tak trochu podvod na voliče, které Miloš Zeman ujišťoval, že s vámi nespolupracuje?

Já nekomunikoval se Zemanem, ale jeho štábem.

A neurazilo vás, když Zeman veřejně deklaroval, že se od vás "odstřihl"?

Já jsem si tento koncept naší rozluky v kampani vymyslel. Já jsem ho doporučil a pan Zeman to respektoval. Nechtěl jsem, aby se předmětem kampaně stalo moje jméno.

Chcete s ním spolupracovat i nadále?

Stejně jako doposud. Pokud si bude přát, tak určitě. Byla doba, kdy jsem mu organizoval jako premiérovi všechny oblasti, tak počkám, jestli a co bude zapotřebí.

Co byste nastávajícímu prezidentovi poradil například v případě dostavby Temelína?

Já se o energetiku zajímal už před mnoha lety. Protože jsme energeticky závislí na Rusku, tak bych přivítal jako občan, kdybychom vyvážili tuto závislost i třeba tím, že by Areva dodávala Temelín. Naopak Westinghouse je firma, která nám v Temelíně způsobila spíš starosti svou dodávkou bezpečnostních prvků. Pokud měl Temelín někdy problémy s bezpečností, tak to bylo kvůli Westinghousu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 3 hodinami

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy