Začala éra Miloše Zemana. Rozhodly paneláky a pohraničí

Skončily první volby, v nichž českého prezidenta volili přímo občané
Miloš Zeman s Jiřinou Bohdalovou a svou dcerou Kateřinou po boku. Tyto dvě ženy mu podle jeho slov pomohly k vítězství
Miloš Zeman s Jiřinou Bohdalovou a svou dcerou Kateřinou po boku. Tyto dvě ženy mu podle jeho slov pomohly k vítězství | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prognostik, mistr bonmotů a výrazný politik 90. let minulého století Miloš Zeman se stane třetím českým prezidentem, navíc prvním, kterého zvolili přímo občané.

Expremiér vyhrál s pohodlným náskokem necelých 10 procent hlasů. Zeman získal přes 2,7 milionu hlasů, jeho soupeř, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, oslovil o půl milionu lidí méně.

"Děkuji všem občanům, kteří mi dali hlas. Oceňuji Karla Schwarzenberga a blahopřeji mu k čestnému druhému místu. Slibuji, že budu prezidentem všech," řekl v přeplněném pražském hotelu Top čerstvě zvolený prezident v první veřejné reakci na výsledky voleb a začal hned přidávat první bonmoty. "Budu prezidentem dolních deseti milionů," řekl třeba a pak sahal k fotbalovým příměrům o Spartě, Slavii a národním týmu, za který teď chce hrát.

Zemanovi už s gratulací zavolal premiér Petr Nečas.

Kníže: Ať je prezidentem všech

Schwarzenberg řekl, že druhé kolo voleb rozhodla ostrá kampaň a hlavně podpásové údery a lži. "Ano, rozhodly lži, proti kterým se podle mých životních zkušeností prostě nejde bránit." Ministr zahraničí uvedl, že v politice "jistojistě" zůstává, minimálně v roli šéfa TOP 09 pro příští volební období.

Zemanovi předtím popřál k vítězství. Udělal to prostřednictvím sítě Facebook, která mu pomohla k výraznému úspěchu v 1. kole.

"Především bych chtěl poděkovat všem voličům, kteří mě podpořili, a dále pak straně TOP 09 a Starostům a nezávislým, kteří mě podpořili. Druhý dík patří dobrovolníkům, kteří projevili velké nadšení při práci v můj prospěch v celých Čechách i na Moravě. Hrdý jsem na to, že nikdo z mého týmu nepoužíval lži a podpásové údery. Vítězi Miloši Zemanovi gratuluji a doufám, že se mu podaří býti prezidentem všech občanů," napsal kníže na svém volebním profilu na zmíněné sociální síti.

Miloš Zeman má být podle předvolebních prognóz komentátorů prezidentem aktivistickým, tím se ostatně v kampani ani netajil.

Lze očekávat, že bude významně zasahovat do politického dění v zemi a naváže v tom na poslední léta svého předchůdce Václava Klause.

Velmi příkrá očekávání popsal v profilu nového prezidenta například publicista Karel Hvížďala. "Důležitější je vždy cesta, jenže pro něj naopak je nejdůležitější cíl, pro jehož dosažení byl a je ochoten učinit cokoliv," uvedl.

Politolog Lukáš Jelínek v rozhovoru pro Respekt upozornil voliče, že se Zemanem rozhodně nepřichází na Hrad levicový kandidát, jak si možná mysleli. "Je to nelevicový kandidát, který dokáže shromáždit levicové voliče," říká politolog.

Toto "kouzlo" Zeman potvrdil i v druhém kole prezidentské volby.

Nový prezident se ujme úřadu poté, co Václavu Klausovi skončí mandát (oficiálně je tímto dnem 7. březen).

Proč a kde Zeman vyhrál

Co říká o Zemanově vítězství podrobný pohled na výsledky?

Příští prezident nasbíral rozhodující náskok především v panelových sídlištích a v pohraničí. Příklad: sídliště Ostrava-jih, kde přišlo volit 45 tisíc občanů, přidalo ve druhém kole Zemanovi 17 tisíc hlasů, Schwarzenberg si polepšil jen o necelých sedm tisíc.

V okrese Tachov dorazilo k urnám 23 tisíc voličů. V prvním kole porazil Zeman Schwarzenberga o 2300 hlasů, ve druhém kole už o plných sedm tisíc.

Zeman přitom získával na Schwarzenberga v naprosté většině českých obcí a velká pravicová města nemohla tento výsledek zvrátit. Například v Brně a Hradci Králové získal Zeman 46 procent, v Českých Budějovicích o procento méně. Proti tomu stojí levicová Ostrava, kde Zeman získal dvě třetiny všech hlasů.

Knížecí porážka: slabší panelová Praha

Slabší výsledek velkých měst způsobila z pohledu Schwarzenberga opět panelová sídliště. Dokonce i v Praze, například v Letňanech, v Řepích a v Jižním Městě, Zemana podpořilo přes 40 procent voličů.

Důsledkem bylo, že Schwarzenberg přitáhl v Praze ve druhém kole jen o 20 tisíc nových hlasů víc než Zeman. Tomu stačila k odvetě samotná Ostrava, kde získal o 27 tisíc nových hlasů víc než Schwarzenberg.

Ostrá kampaň viditelně vyčerpala oba kandidáty. Pětasedmdesátiletého ministra zahraničí i o šest let mladšího expremiéra. Schwarzenberg dokonce při páteční volbě nedokázal vhodit do urny platný hlas, což omlouval tím, že ho oslnila světla fotoaparátů, a on proto zapomněl vložit lístek do obálky.

Kampaň také ukázala, jak lidé budou vnímat příštího prezidenta. Jeden z prvních obtížných úkolů pro nového pána Pražského hradu bude pokusit se usmířit dva tábory, na které se Česká republika rozdělila v prezidentské volbě.

První rozhovor nově zvoleného prezidenta slibuje veřejnoprávní televize na osmou hodinu večer.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Bouzková s Hradeckou při deblové premiéře titul v Charlestonu nezískaly

Tenistky Marie Bouzková a Lucie Hradecká na prvním společném turnaji na zelené antuce v Charlestonu deblový titul nezískaly. Ve finále český pár podlehl 2:6, 4:6 nejvýše nasazené americko-nizozemské dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová.

Dvaadvacetileté Bouzkové nevyšel útok na první titul v kariéře, o třináct let starší Hradecká už ve čtyřhře vyhrála 24 turnajů WTA Tour včetně dvou grandslamů.

Ve finále dvouhry se utkají o svou premiérovou trofej Danka Koviničová z Černé Hory a Ruska Veronika Kuděrmětovová.

Tenisový turnaj žen v Charlestonu (antuka, dotace 565.530 dolarů):

Čtyřhra - finále: Melicharová, Schuursová (1-USA/Niz.) - Hradecká, Bouzková (ČR) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka, 2,460.585 eur):

Dvouhra - 1. kolo: Goffin (11-Belg.) - Čilič (Chorv.) 6:4, 3:6, 6:0, Thompson (Austr.) - Paire (Fr.) 6:4, 6:7 (3:7), 7:6 (7:5).

Tenisový turnaj mužů v Marbelle (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Carreňo (1-Šp.) - Munar (Šp.) 6:1, 2:6, 6:4.

Čtyřhra - finále: Behar, Escobar (Urug./Ekv.) - Brkič, Čačič (Bosna/Srb.) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Cagliari (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Sonego (3-It.) - Djere (Srb.) 2:6, 7:6 (7:5), 6:4.

Aktualizováno před 29 minutami

V pražské Černokostelecké ulici hořel byt, 11 lidí je zraněných. Na místo letěl záchranářský vrtulník

Při požáru bytu v domě v pražské Černokostelecké ulici bylo v neděli zraněno 11 lidí, nejméně dva z nich jsou ve vážném stavu, na místo letěl vrtulník. Na twitteru o tom informovala mluvčí záchranářů Jana Poštová. Podle mluvčího hasičů Martina Kavky hořelo v jedné místnosti v bytě ve třetím patře. Požár hasiči dostali rychle pod kontrolu, nyní už byt odvětrávají, řekl mluvčí.

První informace hovořily o osmi zraněných. Později mluvčí upřesnila, že jich je 11. "Minimálně dvě z toho jsou ve vážném zdravotním stavu. Jednoho z nich nyní záchranáři uvedli do umělého spánku a zajišťují dýchací cesty. Na místo byl vyslán také záchranářský vrtulník," uvedla. Záchranáři aktivovali traumatologický plán, který se vyhlašuje při mimořádných událostech s větším počtem postižených kvůli koordinaci záchranných prací. Na místě je také speciální vůz Atego pro mimořádné situace.

Hasiči měli událost hlášenou v 17:15, na místo vyslali tři profesionální a jednu dobrovolnou jednotku. "Pět minut po příjezdu jsme měli požár pod kontrolou a za dalších deset minut bylo uhašeno," řekl Kavka. Nyní budou hasiči zjišťovat příčiny, podle mluvčího připadá v úvahu technická závada či nedbalost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy