Vlček vysvětloval poslancům jednání s Hamásem

Eva Benešová
16. 6. 2009 18:22
Předseda Poslanecké sněmovny kritizoval svého poradce Jana Kavana
Předseda sněmovny Miloslav Vlček.
Předseda sněmovny Miloslav Vlček. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Předseda poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) dnes vysvětloval, jak se stalo, že část jeho delegace na Blízký východ jednala s extremistickým hnutím Hamás, které Evropská unie považuje za teroristickou organizaci.

Tvrdí, že jeho asistenti se od delegace oddělili, aniž by ho o svých plánech informovali. „Ještě než jsme vstoupili do Gazy, tak jsme si udělali poradu a domluvili se, že nebudeme jednat s Hamásem. Přesto část delegace nás svévolně opustila," řekl Vlček.

Prohlásil, že jejich postup odsuzuje. „To jsem také sdělil velvyslanci v ČR. Pan Kavan ovšem účast na jednání považuje za historickou událost, kde si Fatáh s Hamásem podali ruce," podotkl Vlček.

Celý incident se odehrál minulý týden při cestě EU na Blízký východ. Poradci vlčka Jan Kavan a Vladimír Laštůvka se během cesty sešli se zástupci hnutí Hamás. Právě s touto organizací Evropská unie odmítá jednat. Proto incident vzdbudil velkou vlnu kritiky.

Toto Vlček popírá a tvrdí, že nikdo z jeho partnerů s uskutečněním této schůzky problém neměl. "Důkazem je, že nikdo nezrušil žádné setkání," prohlásil.

S Kavanem, který v jeho kanceláři pracuje jako externí poradce, si prý celou věc vyřídí.

 

Právě se děje

teď

Závod motokrosového MS se letos v Lokti neuskuteční

Závod motokrosového mistrovství světa se letos v Lokti nad Ohří neuskuteční. Autoklub České republiky se s ohledem na vývoj uvolňování epidemiologických opatření rozhodl akci zrušit. Podle původních plánů se mělo na západě Čech závodit v červenci, už v květnu ale bylo rozhodnuto, že se tak nestane. Nakonec nedojde ani na náhradní termín.

"Konzultovali jsme to s epidemiology, hledali jsme řešení, ale opravdu nelze zaručit respektování pravidel vzhledem k bezpečnosti diváků a účastníků. Členité okolí loketské trati neumožňuje realizovat vlastní parkoviště a přístupové cesty pro sektory po tisícovce osob. Velmi nás to mrzí, ale jsme nuceni akci přeložit na rok 2021," uvedl prezident Autoklubu ČR Jan Šťovíček v tiskové zprávě.

před 1 hodinou

Sané bude od nové sezony hrát za Bayern, podepsal na pět let

Německý fotbalový reprezentant Leroy Sané uzavřel očekávaný přestup z Manchesteru City do Bayernu Mnichov. Čtyřiadvacetiletý ofenzivní záložník, jenž se do bundesligy vrací po čtyřech letech, podepsal v mistrovském klubu pětiletou smlouvu do června 2025. Do Mnichova by měl z Anglie přesídlit už příští týden a zahájit přípravu na novou sezonu.

Přestupní částku Bayern nezveřejnil, podle médií ale vyšel příchod Saného mnohem levněji, než by tomu bylo před rokem. Tehdy se spekulovalo o odstupném ve výši 100 milionů eur nebo i vyšším, přestup ale nakonec ztroskotal poté, co si Sané přetrhl vaz v koleně. Nyní údajně bavorský velkoklub zaplatil 50 milionů eur (1,3 miliardy korun).

Další zprávy