Všechny židle musí od července pod služební zákon. Lidé ne

Kateřina Surmanová
21. 6. 2015 20:48
Šedesát osm tisíc úředníků si má během prázdnin požádat o přijetí do služby, aby se dostali pod ochranu zákona před povolebním živelným přeobsazováním pozic straníky bez pořádné kvalifikace.
Josef Postránecký.
Josef Postránecký. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Od prvního červencového dne nastane ve státní správě revoluce.

Šedesát osm tisíc úředníků si má během prázdnin požádat o přijetí do služby, aby se dostali pod ochranu zákona před povolebním živelným přeobsazováním pozic straníky bez pořádné kvalifikace.

Na přechodnou dobu nastane dvojkolejná situace, protože i ti, co se do služby zařadit nechtějí, zůstanou na svých místech do poloviny roku 2017.

Důvody: důchod, odchod jinam

Úředník může chtít zůstat v režimu zákoníku z různých důvodů. Budou to třeba lidé, kterým zbývá pár měsíců nebo rok do důchodu, nebo ti, kdo neplánují, že by pro stát pracovali ještě za dva roky.

Vyhnou se tak nutnosti složit do poloviny příštího roku úřednickou zkoušku – strach vyvolává hlavně její zvláštní část.

Ta obecná je jednoduchým písemným testem, dost podobným třeba pravidelnému přezkoušení z protipožárních předpisů. Zvláštní část už je ale ústní a úředníka bude zkoušet ze znalostí odborná komise.

"Ti, co se nenechají překlopit, zůstanou pod zákoníkem práce a nezmění se pro ně vůbec nic. Zákonodárce tak chtěl stávajícím zaměstnancům poskytnout možnost volby, jestli chtějí měnit své právní postavení. Pokud nechtějí, budou mít možnost ještě dva roky pracovat podle stávajících pracovně-právních předpisů a pak jejich smlouva skončí. Je to i vcelku logické s ohledem na zabezpečení výkonu státní správy a její kontinuity," říká náměstek pro státní službu Josef Postránecký, který řídí zavádění zákona do praxe.

Paradoxní situace

Vznikne tím ale paradoxní situace, která může přinášet těžkosti. Zjednodušeně řečeno: židle, na níž bude nepřeklopený úředník sedět, bude ve službě, ale člověk na ní nikoli.

Problém to může udělat například ve výpočtu osobního ohodnocení. To bude nově vázané na bodovací systém, v němž nadřízení ocení, jak dobře úředník pracuje, jestli plní úkoly, přichází s vlastními nápady a nerozvrací kolektiv.

Ale nepřeklopeného zaměstnance takto hodnotit nepůjde, protože pod služební zákon nespadá.

"Je samozřejmě nelogické, pokud mám situaci, kdy jsou tu dvě židle ve službě, ale na jedné sedí nepřeklopený člověk, a měl by jen proto brát jiné peníze za úplně stejnou práci jako ten, co se překlopit nechal," uvádí Jan Sixta, který má personalistiku na starosti coby státní tajemník na ministerstvu financí.

Postránecký: v praxi se to vyřeší

Podle Postráneckého se to ale v praxi hladce vyřeší. "Navíc si myslím, že takových lidí nebude mnoho," dodává.

Minimálně bude pro tajemníky složité to, že pak budou muset s lidmi na stejné pozici zacházet různě, podle dvou odlišných zákonů.

Možnost nepřejít do služby se týká jen řadových zaměstnanců, vedoucí se překlápějí ze zákona a na výběr nemají.

To se nade vší pochybnost potvrdilo díky Hradu, který doufal, že na přechodné období vydobude výjimku pro velvyslankyně v Damašku a Bratislavě.

Evě Filipi i Livii Klausové už bylo 70 let, což je nově věk, který znamená konec služby.

Postránecký však rozhodl, že velvyslanci jsou vedoucí úřadů, a do služby proto přejít musejí.

Spolu s diplomatkami se odchod do důchodu k poslednímu dni letošního roku týká asi ještě 70 zaměstnanců.

Jaké další změny státní správu čekají? Podrobnosti najdete v pondělním vydání Hospodářských novin.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 22 minutami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy