Superúředník zatrhl plán, jak udržet Klausovou na Slovensku

Kateřina Surmanová
15. 6. 2015 18:21
Zahraniční odbor prezidenta doufal, že přišel na to, jak velvyslankyním pobyt v cizině prodloužit. Jenže možnost, již dává paragraf zákona, podle superúředníka pro velvyslance neplatí.
Livia Klausová.
Livia Klausová. | Foto: Pavol Urbi, Aktualne.sk

Praha - Za dva týdny přejdou státní úředníci pod režim služebního zákona, a pokud se nenajde řešení, bude od prvního července Livii Klausové v Bratislavě i Evě Filipi v Damašku jasné, že s nadcházejícím Silvestrem skončí jejich velvyslanecké mise.

Obě ambasadorky už oslavily sedmdesáté narozeniny a podle zákona to znamená konec služby. Uvedly to na svém webu Hospodářské noviny.

Zahraniční odbor prezidenta doufal, že přišel na možnost, jak velvyslankyním pobyt v cizině prodloužit. Tu představoval paragraf, který říká, že tomu, kdo si do konce června nepožádá o přijetí do služebního poměru, začíná běžet výpovědní lhůta, která trvá do 30. června 2017.

Takový člověk jednoduše zůstane do vypršení smlouvy v režimu zákoníku práce. Jenomže náměstek pro státní službu, tzv. superúředník Josef Postránecký do Černínského paláce napsal, že pro velvyslance tahle možnost neplatí.

"Vedoucí zastupitelských úřadů budou překlopeni pod státní službu ze zákona. Není tedy možné, aby zůstali ve stávajícím pracovněprávním poměru," říká Michaela Lagronová, mluvčí ministerstva zahraničí.

"Problémy je potřeba řešit, ne je vytvářet. Ve spolupráci se státním tajemníkem ministerstva zahraničí Petrem Gajduškem jistě dojdeme k jednoznačnému výkladu tak, aby nebyly poškozeny národní zájmy Česka tím, že si opakovaně dáváme vlastní branky," nehodlá ustoupit Hynek Kmoníček, šéf zahraničního odboru Hradu.

Vychází z toho, že v otázce velvyslanců a jejich přechodu pod státní službu existuje několik právních výkladů, které si vzájemně protiřečí.

Podrobnosti si můžete přečíst také v úterním vydání Hospodářských novin.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy