Superúředník zatrhl plán, jak udržet Klausovou na Slovensku

Kateřina Surmanová
15. 6. 2015 18:21
Zahraniční odbor prezidenta doufal, že přišel na to, jak velvyslankyním pobyt v cizině prodloužit. Jenže možnost, již dává paragraf zákona, podle superúředníka pro velvyslance neplatí.
Livia Klausová.
Livia Klausová. | Foto: Pavol Urbi, Aktualne.sk

Praha - Za dva týdny přejdou státní úředníci pod režim služebního zákona, a pokud se nenajde řešení, bude od prvního července Livii Klausové v Bratislavě i Evě Filipi v Damašku jasné, že s nadcházejícím Silvestrem skončí jejich velvyslanecké mise.

Obě ambasadorky už oslavily sedmdesáté narozeniny a podle zákona to znamená konec služby. Uvedly to na svém webu Hospodářské noviny.

Zahraniční odbor prezidenta doufal, že přišel na možnost, jak velvyslankyním pobyt v cizině prodloužit. Tu představoval paragraf, který říká, že tomu, kdo si do konce června nepožádá o přijetí do služebního poměru, začíná běžet výpovědní lhůta, která trvá do 30. června 2017.

Takový člověk jednoduše zůstane do vypršení smlouvy v režimu zákoníku práce. Jenomže náměstek pro státní službu, tzv. superúředník Josef Postránecký do Černínského paláce napsal, že pro velvyslance tahle možnost neplatí.

"Vedoucí zastupitelských úřadů budou překlopeni pod státní službu ze zákona. Není tedy možné, aby zůstali ve stávajícím pracovněprávním poměru," říká Michaela Lagronová, mluvčí ministerstva zahraničí.

"Problémy je potřeba řešit, ne je vytvářet. Ve spolupráci se státním tajemníkem ministerstva zahraničí Petrem Gajduškem jistě dojdeme k jednoznačnému výkladu tak, aby nebyly poškozeny národní zájmy Česka tím, že si opakovaně dáváme vlastní branky," nehodlá ustoupit Hynek Kmoníček, šéf zahraničního odboru Hradu.

Vychází z toho, že v otázce velvyslanců a jejich přechodu pod státní službu existuje několik právních výkladů, které si vzájemně protiřečí.

Podrobnosti si můžete přečíst také v úterním vydání Hospodářských novin.

 

Právě se děje

Další zprávy