Zeman navštíví Sněmovnu, bude lobbovat za majetková přiznání

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
15. 6. 2015 13:30
Prezident s největší pravděpodobností dorazí do Sněmovny v pátek. Ta kvůli tomu chce přizpůsobit program nadcházející schůze.
Miloš Zeman při minulé návštěvě Sněmovny.
Miloš Zeman při minulé návštěvě Sněmovny. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Návrh zákona o prokazování původu majetku chce prezident Miloš Zeman podpořit svou účastí na nadcházející schůzi Sněmovny. Hlava státu dlouhodobě prosazuje, aby byla norma co nejpřísnější. Dá se tudíž čekat, co bude obsahem jeho vystoupení.

"Nebudu říkat žádné podrobnosti projevu pana prezidenta. Nicméně pan prezident již před svým zvolením hovořil o tom, že je třeba, aby tento zákon byl schválen, a účast na jednání Sněmovny tento názor podtrhne," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Zda Zeman skutečně do dolní komory Parlamentu dorazí, definitivně potvrdí prezidentská kancelář v průběhu týdne.

Sněmovna kvůli účasti prezidenta, která bude v pořadí už Zemanovou čtvrtou, hodlá přizpůsobit i program jednání. "Budeme předřazovat první čtení zákona na pátek," potvrdil šéf poslaneckého klubu sociálních demokratů Roman Sklenák.

Mynáře ke zveřejnění majetku nevyzval

Zeman už dříve prohlásil, že k tomu, aby byl zákon účinný, nesmí dojít k jeho "okleštění" jako v případě služebního zákona. "Musí jít do hloubky. Musí postihnout nakradené majetky," prohlásil při březnové návštěvě Plzeňského kraje.

I přesto opakovaně odmítl vyzvat svého kancléře Vratislava Mynáře, aby zveřejnil své majetkové poměry. Po tom v souvislosti s nákupem vily v pražských Strašnicích volali někteří politici i neziskové organizace. Podle hlavy státu ale Mynář své příjmy dokládá Národnímu bezpečnostnímu úřadu, který už déle než rok a půl vyřizuje kancléřovu bezpečnostní prověrku.

Vládní balík změn počítá například s tím, že finanční správa bude mít možnost analyzovat výši majetku v souvislosti s daňovým přiznáním. Pokud nebude doložen původ příjmů a jejich zdanění, vyměří mu stát příslušnou daň z penále.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Chci, aby bylo Česko lídrem v inovacích, řekl Babiš v New Yorku

Česká republika chce být zemí budoucnosti a stát se tím, kdo v inovacích udává tón. V New Yorku to na fóru Concordia Summit, které se koná jako doprovodná akce k Valnému shromáždění OSN, prohlásil český premiér Andrej Babiš. "Jako jedna z nejvíce industrializovaných zemí v Evropě se musíme soustředit na inovace, abychom zajistili naši konkurenceschopnost," řekl Babiš. Zmínil, že národní strategie je založena na devíti tematických pilířích od podpory prostředí, které umožní vznik nových podniků, přes podporu vzdělání a výzkumu po digitalizaci a technologický rozvoj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy