Mladí Evropané o Vrběticích slyšeli v Rumunsku i v Íránu. Rusko je hrozbou, říkají

Barbora Doubravová Anna Dohnalová Barbora Doubravová, Anna Dohnalová
17. 5. 2021 7:35
O podílu ruských agentů GRU na výbuchu ve Vrběticích psala i světová média. Deník Aktuálně.cz oslovil mladé novináře a studenty napříč celou Evropou s otázkou, co si o události myslí. Kauza v nich vyvolává obavy ze sílícího vměšování Ruska, jiné ale zasahuje i osobně a znamená pro ně třeba nemožnost vidět se s rodinou.

Evgeny Pudovkin novinář

26 let, RuskoSoučasné ruské agresivní chování nutí ostatní mezinárodní hráče, aby si to rozmysleli ještě předtím, než si začnou s Moskvou zahrávat. Elity v Rusku mají totiž pocit, že se jim na globální scéně více vyplatí být obáváni, než aby byli milováni. Ruské bezpečnostní služby mají navíc v zahraničních věcech nepřiměřený vliv na rozhodování. Tato politická síla pak zvyšuje jistotu těchto služeb při provádění riskantních zpravodajských operací. Pokud jde o důsledky ruských akcí v Česku, tak pochybuji, že exploze ve Vrběticích postaví vztahy mezi Moskvou a Prahou na hlavu. Většina českých občanů totiž už před propuknutím skandálu nebyla fanouškem Vladimira Putina. Co se ale pravděpodobně stane, je, že bude Rusko v očích východoevropských sousedů ještě toxičtější. Jinými slovy, případ Vrbětice není přelomovou událostí, ale jen dalším z faktorů, který zhoršuje negativní trend ve vztazích Ruska se Západem.

Natalia Kollarova studentka žurnalistiky

20 let, SlovenskoSlovenská vláda ze solidarity k explozi ve Vrběticích vyhostila tři ruské diplomaty. Podle slov našeho premiéra budeme i nadále stát za Českem. Na Slovensku jsme velmi znepokojeni ruskou armádou na ukrajinských hranicích. K tomu se ještě přidávají konflikty okolo vakcíny Sputnik, kterou koupil bývalý premiér, pak ji chtěl poslat zpět a pak jí chtěl zase očkovat. Mnozí se v tom už nevyznají a Sputniku, jakož ani Rusku, nevěří.

Annie Rose Gray nezávislá novinářka

23 let, AnglieZa to, co se stalo ve Vrběticích, Rusko musí nést jednoznačně zodpovědnost. Lidé v zemi nerozumí své vládě a pomocí propagandy a podvodu jsou drženi ve společné iluzi. Myslím si, že díky opozičníkovi Navalnému začínají pomalu prezidenta Putina poznávat takového, jaký doopravdy je. K tomu ale, aby došlo k trvalým změnám, musí svět spojit síly a společně přijít na to, jak ruské občany osvobodit.

Shabnam von Hein televizní reportérka Deutsche Welle

26 let, NěmeckoO kauze ve Vrběticích jsem slyšela ve zprávách a dokonce se o ní dočetla i v íránských médiích. Myslím si, že jakékoliv napětí mezi Ruskem a Evropou situaci jen komplikuje. V ukrajinské krizi stále neexistuje diplomatické řešení. Bez dialogu nebude mírové řešení možné. Podle mě ruský prezident nebere ohledy na nikoho jiného a myslí jen na své přežití.

Iulia Apostoiu studentka žurnalistiky

20 let, RumunskoO kauze Vrbětice jsem slyšela a je pro mě překvapením, že země jako Rusko, přestože je známá svými radikálními gesty, by se degradovala na takovou úroveň, že by mohla ohrozit nejen své občany, ale i občany jiných zemí. Vždy jsem do jisté míry věděla, že Rusko není státem, který je zrovna vstřícný k lidským právům, nebo že svoboda není jeho nejdůležitější hodnotou, ale ohrožení vztahů s jinými evropskými zeměmi se mi zdá extrémní. Oceňuji solidaritu, kterou ostatní země projevily vůči rozhodnutí Česka vyhostit ruské diplomaty. Už teď je jasné, že tyto události jen přispějí k už tak choulostivé situaci mezi Ruskem a zbytkem světa. A jsem si jistá, že další události, jako je například špatný zdravotní stav Alexeje Navalného nebo navýšení počtu jednotek ruské armády na hranicích s Ukrajinou, nepomohou situaci napravit.

Marina Kuznetsova studentka literatury

25 let, RuskoMoje situace Rusky žijící v této době v Česku je rozdílná a myslím, že jí ne všichni rozumí. Tento konflikt přímo zasahuje do mého osobního života. Moc jsem se o politiku dříve nezajímala, ale to už nejde, teď se mě to hluboce týká. V Česku žiju přes rok a tuhle zemi miluju. Ráda bych ji proto ukázala své rodině, ale vrbětický konflikt pro mě v prvé řadě znamená, že mě moje matka nemůže kvůli přerušení činnosti českých ambasád v Rusku přijet navštívit. A má to i další rozměr. Jednou ke mně na ulici přišla nějaká Češka, zatímco jsem telefonovala, a řekla mi, že "my tady ruštinu nemáme rádi". Řekla mi to proto, že byla silně proti politickým rozhodnutím pár lidí, kteří jsou v čele Ruska? Nejsem si jistá, ale člověk by přece neměl soudit osobu podle činů vládnoucí elity v její rodné zemi. Myslím, že se nebudu mýlit, když řeknu, že všichni lidé jsou stejní, chtějí mír a žít normální život.

Lukáš Onderčanin novinář deníku SME

30 let, SlovenskoZjištění v kauze Vrbětice byla dost znepokojivá i pro Slovensko, ještě když se to stalo jen pár kilometrů od našich hranic. U nás je Česko vnímané jako země, kde je ruský vliv poměrně velký, i co se týká vysoké politiky. Na Slovensku jsme zase více proruští, což bylo vidět i v reakci na Vrbětice. Sociální sítě zaplavily komentáře obhajující Rusko nebo výroky, že Američani donutili Česko toto udělat. Celkově si myslím, že by český premiér a jiné orgány měli být transparentnější v tom, co se přesně vyšetřuje. Tvrzení prezidenta Zemana uvaluje na kauzu pochybnosti a využívají ho i podporovatelé Kremlu na Slovensku. Na Slovensku jsme už tak dost proruští, a navíc máme pro Rusko menší strategickou důležitost než Česko. Tím pádem si nemyslím, že je Slovensko ruskou hrozbou zranitelnější než Česko.

Eugene Kazartsev novinář v Euroradiu

29 let, BěloruskoPokud se prokáže, že za výbuchy jsou opravdu Petrov a Boshirov, tak je to bezprecedentní situace a je nutné přehodnotit přístup k bezpečnosti v Evropě a promyslet reakce. Jinak si ale myslím, že ruská hrozba pro Evropu je spíš informační. Je tu spíš možnost hybridní války, která probíhá již mnoho let třeba na Ukrajině. Myslím, že praktický zásah ze strany Ruska vlastně ani není nutný, a tedy nevěřím, že by třeba ruské tanky mohly stát poblíž Prahy. Ale je třeba dodat, že do roku 2014 bych stejně jako mnoho lidí nevěřil, že se dojde k událostem na Krymu nebo na Donbasu.

Anastasia Peleshenko studentka mezinárodních vztahů

22 let, UkrajinaCítila jsem obavy, protože Vrbětice jsou teroristický čin, navíc politicky motivovaný. Ruská hrozba je pro Evropu vlastně mnohonásobná. Dezinformace a kybernetické hrozby mohou mít nejsilnější dopad právě na demokratické režimy v Evropě. Ale pokud jde o přímou agresi, musíme ji brát mnohem vážněji. Ruské mocenské postavení v oblasti vojenských kapacit by nemělo evropským zemím bránit v reakci k poskytnutí bezpečnosti jejich obyvatel. Ráda bych viděla více podpory ze strany EU, měly by se i úplně zastavit práce na plynovodu Nord Stream 2.

Giada D'Andrea studentka mezinárodních vztahů

22 let, ItálieKdyž jsem se o kauze doslechla, nepřekvapilo mě to. Rusko chce destabilizovat politické systémy evropských zemí. Udělali to už v amerických prezidentských volbách nebo v Estonsku. Je to jasné porušení suverenity. Vnímám to tak, i podle reakcí českých kamarádů, že se česká vláda snaží sjednotit obyvatele proti společnému nepříteli, tedy Rusku, a odvrátit tak pozornost od vnitřních politických problémů, jako je nezvládnutí epidemie. V Itálii ruskou hrozbu tak moc nevnímáme. Máme pár proruských stran a pár lidí vidí Putina jako silného muže, což Italům konvenuje, protože u nás silný lídr až do Berlusconiho chyběl. Část politické scény tedy Putina obdivuje. Navíc v Itálii je hodně ruských turistů, ekonomicky je potřebujeme. Nemůžeme se tak moc od Ruska distancovat, vláda s ním udržuje neutrální vztahy. Myslím, že ruská hrozba není přímá, Rusko Evropu nebude okupovat, ale chce ji destabilizovat. Spíš než pro jednotlivé státy je Rusko hrozba pro Evropskou unii jako celek. Na druhou stranu ale ruské vměšování v evropských zemích může jejich občanům ukázat, že EU je jediná alternativa, což by pro ruskou stranu mohlo mít opačný efekt, než zamýšlí.

Elena Derjanschi televizní reportérka PRIME TV

32 let, MoldavskoO skandálu jsem se dozvěděla ze zpráv. Nejvíc mě šokovalo, že jeden z agentů měl moldavský pas, který se ukázal být padělkem. Smutné je, že nikdo v naší zemi nedokáže vysvětlit, jak se padělaný pas do rukou toho muže dostal. To by znamenalo, že si jakýkoliv zločinec může jen tak koupit moldavský pas a dělat si s ním, co chce. Pokud jde o pokusy o vměšování se Ruska do evropské politiky, tak to pro mě není nic nového. Každý ví, že takzvaní ruští míroví vojáci jsou v moldavském Podněstří již přes 25 let. Dokud bude Putin v Rusku u moci, země se sama řídí do pasti a takové situace se budou opakovat.

Dagmara Nałęcz-Łuczyńska studentka a učitelka němčiny

23 let, PolskoVyloučení ruských diplomatů bylo dobrým rozhodnutím. Informace o možném zapojení Rusů ve výbuších ve Vrběticích ukazují, že i 30 let po pádu Berlínské zdi se Rusko stále snaží zasahovat na území bývalého východního bloku. Vyhoštění diplomatů dalo jasný signál - víme to a nesouhlasíme s tím. Myslím, že Rusko bude i nadále rozšiřovat svůj vliv ve střední Evropě, což je pro Českou republiku, Polsko a další země v regionu vážnou hrozbou.

Sandra Mendes studentka žurnalistiky

24 let, FrancieO kauze Vrbětice jsem neslyšela, ale uvědomuji si, že Rusové žijí v iluzi a věří, že Vladimir Putin dokáže ochránit jejich zájmy na národní i mezinárodní úrovni. Vnímají ho jako charismatického lídra, kterého zajímá dobro svých lidí. A většina ruských občanů, mladých i starých, ho podporuje, o tom není moc pochyb. Já bych osobně pod jeho vládou žít nechtěla a nesouhlasím s tím, jaké praktiky ruská vláda zastává.

Fotografie: archiv repondentů, Shutterstock

 

Právě se děje

Další zprávy