Praha - V České televizi by se s příchodem nového generálního ředitele, kterého v září zvolí Rada ČT, mohl znovu objevit satirický pořad typu Česká soda.
Redakce Aktuálně.cz oslovila všech pět finálních kandidátů na uvolněné místo šéfa ČT, přičemž čtyřem z nich takový pořad na veřejnoprávní televizi chybí a uvítali by ho. Pátý z kandidátů - Radomír Šimek - se k tématu kvůli pracovnímu pobytu v zahraničí vyjádřil až dodatečně a rovněž pořad typu Česká soda podpořil.
"Satirický pořad typu České sody na ČT patří a v současnosti na ČT chybí. Měl by být vysílán na ČT2 nebo v případě jeho zaměření na širší cílovou skupinu i na ČT1 ve všední den v čase po 22 hodině," uvedl například Petr Dvořák, hlavní favorit na prvního muže České televize.
Obdobně se vyjádřili i ostatní zájemci o místo po Jiřím Janečkovi, který odchází z čela ČT ze zdravotních důvodů. "Tento druh humoru je vítán, ale je nedostatkový a úroveň bohužel kolísavá," upozornil Roman Bradáč, současný výkonný ředitel ČT24.
Čtyři roky České sody
Dvouměsíčník Česká soda se vysílala v letech 1993 až 1997, pro Českou televizi ho připravovala společnost Febio. Vzniklo 14 dílů, dva silvestrovské sestřihy a dokonce i celovečerní film.
Hlavní tváří pořadu se stal Petr Čtvrtníček, i když jednotlivé díly vznikaly týmově. Součástí České sody byl i kurs německého jazyka Alles Gute v čele s Davidem Vávrou a Milanem Šteindlerem.
"Celkem na České sodě pracovalo osm režisérů a příspěvky pocházely od více než deseti autorů," řekl producent Fero Fenič, který se nyní také ucházel o místo ředitele, ale Rada ČT ho do užšího finále nevybrala.
Po sporu o ochrannou známku Česká soda s výrobcem stejnojmenného nápoje se pořad v roce 1998 přejmenoval na Čtvrtníček, Šteindler a Vávra uvádějí, který na ČT pokračoval už jen jako občasník do roku 2000.
Nejžádanější pořad Febia
Ačkoli se už více než deset let nenatočilo žádná pokračování pořadu, dodnes jsou vybrané ukázky nesmírně populární. Na YouTube mají některé díly stovky tisíc zhlédnutí.
V anketě na internetové stránce Febia, který cyklus z tohoto studia by si diváci přáli nejraději vidět, aktuálně vítězí právě Česká soda.
V době, kdy se objevovala na obrazovce České televize, ovšem Česká soda čelila ostré kritici například od Rady ČT. Podle Feniče si s pořadem nevědělo rady ani tehdejší vedení veřejnoprávní televize.
"Jeho nepravidelnost i nepředvídatelnost obsahu vedly k tomu, že byl v programu neustále přesouván a zařazován do co nejpozdějších vysílacích časů," uvedl na oficiálních stránkách České sody prodecent Fenič. Poslední díly byly dokonce přesunuty do pozdních nočních hodin.
V nejlepším se má přestat
"Jak se stupňoval odpor schvalovatelů k sodě, tak se prohlubovalo naše vzájemné nepochopení s Petrem Čtvrtníčkem - on nechtěl mít pro své nápady žádné hranice a já chtěl, aby soda přežila a kvůli tomu nezanikla. Byla plodem určité doby a s ní spojené atmosféry a tak jsem cítil, že jejím zánikem se mi už nic tak svobodomyslného nepodaří dostat na českou televizní obrazovku," vzpomínal Fenič.
"Dnes nevím, který z těchto postojů byl správnější, tehdy jsem už ale v dané situaci nedokázal najít jiné řešení: rozhodl jsem se držet pravidla, že v nejlepším se má přestat," dodal.
Redakce Aktuálně.cz se pokoušela zjistit, zda by Petr Čtvrtníček znovu podobný pořad v ČT dělal, jenže ten nebral svůj mobilní telefon.
Podívejte se na typický humor pořadu Česká soda: