Chtěl jsem mu sebrat detektor, ale zvrhlo se to, hájí se vrah hledače pokladů z Klánovického lesa

ČTK ČTK
14. 3. 2017 13:02
Začal soud s Oldřichem Konrádem, který v červnu roku 2014 zastřelil v Klánovickém lese hledače pokladů. U soudu se hájil tím, že se mu pouze snažil sebrat detektor kovů, protože muž se pohyboval zhruba sto metrů od skrýše, kde si Konrád ukrýval kořist z krádeží. K tomu, že muže zabil, se Konrád přiznal. Jeho verze události se však podstatně liší od toho, jak ji popisuje obžaloba a expert na balistiku.
Oldřich Konrád.
Oldřich Konrád. | Foto: ČTK

Praha - Oldřich Konrád, který zastřelil hledače pokladů v pražském Klánovickém lese, se u soudu hájil tím, že mladého Uzbeka nechtěl zabít. Údajně se mu pouze snažil sebrat detektor kovů, protože muž se pohyboval zhruba sto metrů od skrýše, kde si Konrád ukrýval kořist z krádeží. Svou oběť zasáhl třikrát do hlavy, poslední výstřel popsal jako "ránu z milosti".

"Dělal jsem špatný věci, ale byly na mě uvaleny velký exekuce. Já nemůžu za to, že svět funguje tímto způsobem - na penězích. Nechtěl jsem nikomu nic udělat," uvedl u pražského městského soudu padesátiletý Konrád, kterému soud minulý týden uložil pravomocný pětiletý trest za 23 vloupání do rodinných domů. Muž byl do roku 2006 ve vězení, od té doby nepracoval, pouze občas brigádně. Loupil prý, protože nechtěl, aby mu exekutor všechno vzal.

K tomu, že 11. června 2014 zastřelil muže v Klánovicích, se Konrád přiznal. Jeho verze události se však podstatně liší od toho, jak ji popisuje obžaloba a expert na balistiku. Zatímco podle státní zástupkyně střílel pachatel na svou oběť z dálky, Konrád tvrdí, že se poprali o detektor a muž ho přitom udeřil do hlavy lopatkou, kterou držel v druhé ruce.

"Chtěl jsem mu pouze sebrat ten detektor, ale prostě se to zvrhlo a začal se bránit. Držel jsem mu ruku s lopatkou, on mi držel ruku se zbraní. Sekl mě lopatkou do hlavy, já jsem v pudu sebezáchovy začal střílet. První dvě rány šly do lesa, na to pan poškozený nereagoval," prohlásil Konrád. Po ráně do hlavy byl prý dezorientovaný.

"Když o tom přemýšlím zpětně, asi by stačilo postavit se k tý skrýši. Určitě by mě neodstrčil a neřekl: 'Já se podívám, co tady máš'," připustil obžalovaný. Svůj lup po vraždě vykopal a zhruba po týdnu znovu ukryl nad obcí Srbsko. Z Klánovic ho prý chtěl tak jako tak přemístit, protože cennosti už tam jednou předtím vyhrabali divočáci.

Vedle obvinění z vraždy a nedovoleného ozbrojování čelí Konrád obžalobě i za pokus o těžké ublížení na zdraví, za vloupání, porušení domovní svobody a poškození cizí věci. Půl roku před událostí v Klánovicích totiž vykradl dům v Praze 9 a postřelil svědka, který ho pronásledoval. K tomu se také přiznal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Policie dopadla muže, který v Chomutově ukradl auto i s ročním dítětem

Policie dopadla muže, který ve středu 12. ledna v Chomutově ukradl nastartované auto i s ročním dítětem. Šestačtyřicetiletého muže z Teplicka zadrželi v pátek večer, k činu se přiznal. Obviněn byl ze spáchání tří trestných činů - neoprávněného užívání cizí věci, krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí, řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Vyšetřovatel podal zároveň státnímu zástupci návrh na vzetí obviněného do vazby, rozhodnout by se mělo podle mluvčí v pondělí.

Řidička vozu nechala ve středu své auto nastartované a odvedla starší dítě do školky. "Obviněný muž si dle svého vyjádření všiml u chomutovské školky nastartovaného vozu, chvilku prý vyčkával a poté vůz odcizil. Údajně se chtěl s autem jenom někam odvézt. Dítěte v autě si měl všimnout až po chvíli. Z tohoto důvodu vůz okamžitě odstavil a z místa odešel," doplnila Bartošová.

Policie po oznámení krádeže zorganizovala rozsáhlou pátrací akci. O několik desítek minut později si náhodní svědci nedaleko místa krádeže všimli odstaveného auta s rozsvícenými světly, ve kterém bylo malé dítě, a ihned zavolali policii.

S pátráním po neznámém zloději pomohly kamerové záznamy. Muže podezřelého z krádeže se pak podle Bartošové podařilo zadržet díky výzvě zveřejněné v médiích. "Tento případ, naštěstí bez vážného následku, je zároveň varováním pro řidiče, kteří nechávají svá auta s klíči v zapalování nebo dokonce nastartovaná. Případnému pachateli stačí jen pár sekund k tomu, aby se vozidla zmocnil," dodala policejní mluvčí.

Další zprávy