Vozítko Segway o licenci nepřijde. Řidič je chodcem

Michal Štůsek Michal Štůsek
29. 1. 2011 19:00
V Británii Segwaye vykazují z ulic. U nás ne, ale musíte jet rychlostí chůze

Praha - Zatímco Velká Británie vykazuje elektrická vozítka Segway z veřejnosti, v České republice si jejich uživatelé dělat starosti nemusí.

Musí však dodržet zásadní požadavek, který přednosti Segwaye citelně limituje. Totéž platí i pro policii, která netradiční dopravní prostředek v některých městech používá.

"Uživatel zařízení Segway je dle zákona o provozu na pozemních komunikacích považován za chodce a musí se tedy při jízdě po chodníku pohybovat v rychlosti chůze," vysvětluje mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský.

Segway totiž není homologován pro pohyb na pozemních komunikacích a nelze jej tedy legislativně označit za vozidlo. Ten, kdo chce vyzkoušet Segway v plné síle, si musí najít neveřejné místo, tedy takové, které nepatří mezi pozemní komunikace.

Stejné podmínky platí i pro strážce pořádku, kteří v některých městech Segway používají. Patří mezi ně například městská policie v Praze, Plzni nebo Znojmě.

"Záměrem bylo zvýšit efektivitu hlídkové služby, možnost rychlejších reakcí a také získat lepší přehled o dění ve svěřeném okrsku," zdůvodňuje nákup strojů v ceně 113 tisíc korun za kus mluvčí městské policie v Praze Jana Přikrylová.

Její plzeňská kolegyně Jana Pužmanová vypichuje další přednost stroje, který stál v tomto případě 275 tisíc: "Jednou z jeho výhod je to, že člověk na vozítku stojí asi o dvacet centimetrů výš, takže má dobrý přehled v davu."

Původní plán, že budou strážníci s pomocí Segwaye stíhat prchající zloděje nebo se rychleji dostanou na místo činu je tak vzhledem k legislativě mylný. V případě, že chce policista začít pronásledovat utíkajícího pachatele, nezbývá mu nic jiného, než z vozítka seskočit a pokračovat po svých, jinak by totiž sám porušil zákon.

 

Právě se děje

Další zprávy