Británie vykazuje vozítka Segway z chodníků i silnic

Martin Novák Martin Novák
19. 1. 2011 12:05
Podle soudu je provoz vozítka možný jen na soukromých pozemcích
Foto: Ondřej Besperát

Londýn - Británie vykazuje elektrická vozítka Segway ze silnic i chodníků. Jeden z jeho majitelů odešel od soudu s pokutou 75 liber a upozorněním, že na chodníku jezdit nesmí.

Phillipa Coatese zastavil nedávno při jízdě na nákup policista v městečku Cudworth v hrabství Yorkshire. Nadšený stoupenec Segwaye, kterému přišel na chuť během dovolené na Floridě, dal věc k soudu.

Ten rozhodl, že Segway spadá do kategorie motorových vozidel, a tudíž nemá na chodníku co dělat.

Už dříve úřady rozhodly, že legální není jízda na Segway ani po silnici, přestože majitelé a stoupenci vozítek bojují za to, aby Segwaye mohly na silnice podobně jako jízdní kola.

V Británii tak nyní mohou majitelé vozítek jezdit bez obav z pokut vlastně jen na svých pozemcích.

Ministerstvo dopravy prý zatím nemá v úmyslu vozítka pustit na silnice. Protestní kampaň se soustřeďuje kolem internetové stránky legalisesegways.co.uk

Foto: Wikimedia Commons

Ve většině evropských zemí není používaní Segwaye na chodníku ani na silnici nijak postihováno, podobně je tomu ve čtyřiceti státech USA.

V České republice je podle pravidel silničního provozu považován za chodce, takže po chodnících a místech určených pro pěší jezdit může.

Je ironií, že Segway zakazuje Británie, kde žil majitel této značky. Byl jím britský milionář Jim Heselden, který na konci roku 2009 původně americkou firmu koupil.

Segway se mu nakonec stal osudným, když se na něm loni zabil. Nezvládl náročnou jízdu a zřítil se i s vozítkem z útesu do řeky.

Vozítko pro jednoho pasažéra je poháněno elektromotorem. Na jedno nabití ujede až 50 kilometrů při rychlosti 25 kilometrů za hodinu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy