Voliči vybírají nové senátory, účast je mizivá

ČTK ČTK
18. 10. 2014 11:15
Lidé si vybírají 27 senátorů z dvojnásobného počtu kandidátů, jimž dali největší důvěru před týdnem v prvním kole.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Voliči v Česku mají posledních několik desítek minut na to, aby rozhodli, kdo bude mít většinu v Senátu. V 8:00 na třetině území republiky začal druhý den finále letošní obměny horní komory parlamentu.

V pátek byl zájem voličů malý, hlasovat přišlo zhruba deset procent voličů.

Lidé si vybírají 27 senátorů z dvojnásobného počtu kandidátů, jimž dali největší důvěru před týdnem v prvním kole. Svými hlasy určí, zda bude mít nadále v horní komoře navrch vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL, nebo dokonce sama sociální demokracie.

Naděje pro ČSSD

Právě ČSSD má nejvíce želízek v ohni, neboť její kandidáti dokázali postoupit v 19 obvodech. ANO a KDU-ČSL mají ve hře po devíti kandidátech. V 11 obvodech proti sobě stojí zástupci vládních stran.

Koalici tak k udržení senátní většiny stačí, aby na zvolení dosáhli ještě tři její adepti v souboji proti kandidátům ostatních stran. ČSSD by k zachování většiny potřebovala vítězství svých kandidátů v 18 obvodech.

Hlasovat mohou ti z 2,8 milionu voličů, kteří se do volebních místností nedostali v pátek. Hlasovací lístky a obálku lidé dostanou až ve volebních místnostech, musí si s sebou vzít jen průkaz totožnosti. Vyberou si hlasovací lístek se jménem svého nynějšího favorita, vloží jej do obálky, a tu pak vhodí do volební urny.

Volební místnosti se uzavřou ve 14:00. Výsledky hlasování by měly být známy do večera, záviset to bude na počtu odevzdaných hlasovacích lístků a rychlosti volebních komisařů.

 

Právě se děje

před 56 minutami

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy 700 administrativních pracovníků, část z nich i propustit. Důvodem je pandemie

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Část z nich navíc zřejmě propustí. Důvodem jsou současné ztráty během koronavirové krize, které loni dosáhly přibližně čtyř miliard korun. Opatření má zatím platit rok, v příštím týdnu je projedná dozorčí rada. Snižování mezd, které by mělo být zhruba desetiprocentní, se nebude týkat všech 15 000 zaměstnanců podniku.

"Pandemie jednou skončí, pokud tedy ke snížení smluvních mezd letos přistoupíme, nebude to na vždy. Smluvní mzdy ředitelů, vedoucích a dalších pracovníků převážně v administrativě se dohodou obou stran každoročně nově nastavují. A to jak v závislosti na výkonech jednotlivých zaměstnanců, tak v souvislosti s finančními možnostmi firmy," uvedl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Ivan Bednárik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy