Exministr chtěl v klášteře ukrýt balíky s miliony dolarů, vyrušily ho jeptišky

Simone Radačičová Simone Radačičová
15. 6. 2016 13:29
Připomíná to scénář z nepovedené latinskoamerické telenovely. Prohnilý politik se pokouší v klášteře ukrýt peníze, na něž si podle všeho přišel nekalou činností. Přistihnou ho ale řádové sestry. Ke vší smůle posléze záporný hrdina narazí na neúplatné strážce zákona a putuje za mříže. Přesně to se stalo v Argentině.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Buenos Aires - Argentinská policie zadržela čtyřiapadesátiletého Josého Lópeze, a to ve chvíli, kdy se exministr veřejných prací snažil přehodit přes zeď kláštera balíčky s penězi, šperky a drahými hodinkami.

Podezřelého chování si nejprve všimly jeptišky, policii ale zavolal až jeden ze sousedů.

López se nejprve pokusil zasahující policisty uplatit, ale potázal se se zlou a skončil za mřížemi. Poté se hájil tím, že chtěl peníze věnovat klášteru a řádové sestry se mu je pokusily ukrást.

Policie našla část peněz za zdí kláštera. Další balíčky pak měl López v autě. Podle médií je chtěl později zakopat.

Chycen přímo při činu

Odhaduje se, že se pokusil ukrýt sedm až osm milionů dolarů, v balíčcích se ale našly další měny, množství šperků a nejméně patery luxusní hodinky značek Omega nebo také Rolex.

"Bylo to ve čtyřech měnách, většina ale v dolarech. Zbytek v eurech, jenech a měně Kataru - v tomto případě ještě nevíme, jakou to má hodnotu," uvedl pro média Cristian Ritondo, šéf policie v provincii Buenos Aires.

Lópeze, u kterého policie našla rovněž pušku, úřady obvinily z nelegálního držení zbraně a praní špinavých peněz. "Chytili jsme ho přímo při činu se šesti pytli peněz, kufrem a zbraní. Později jsme ho identifikovali jako bývalého ministra," dodal Ritondo.

Očekává se, že skandál bude mít negativní dopad na vnímání vlády prezidentky Cristiny Fernándezové Kirchnerové, jejíž mandát skončil teprve loni v prosinci. López, jenž byl jejím blízkým spolupracovníkem, se kvůli podezření ze zpronevěry dostal do hledáčku policie už dříve.

Úřady se nyní pokoušejí zjistit, odkud miliony dolarů pochází. "Je to skoro jako z filmu. Jsme v šoku, protože to nebyl žádný bezvýznamný úředník. Vedl ministerstvo veřejných prací... kde docházelo ke každodenní korupci," řekl Marcos Pena, šéf vládního kabinetu.

Nový prezident a bývalý starosta Buenos Aires Mauricio Macri slíbil, že během svého mandátu se pokusí zatočit s korupcí, která zemi sužuje už roky.

Podezření z přijímání úplatků a také z manipulace se státními financemi se v posledních měsících nevyhnula ani exprezidentka. Ta ale podobné obvinění odmítá a tvrdí, že její političtí nepřátelé se ji pokouší zdiskreditovat.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy