Volební online: Oslava u Zemanovců a rozpaky v Lucerně

Domácí ČTK Domácí, ČTK
26. 1. 2013 18:40
Dění kolem sčítání výsledků jsme sledovali v online reportáži
Karel Schwarzenberg sledoval volby v Paláci Lucerna
Karel Schwarzenberg sledoval volby v Paláci Lucerna | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Novým prezidentem České republiky bude Miloš Zeman, který získal v druhém kole volby 54,8 % hlasů a porazil Karla Schwarzenberga.

Voliči tak rozhodli v druhém kole přímé volby o nástupci Václava Klause a prvním prezidentovi České republiky voleným lidmi.

Lidé poprvé v historii vybírali nového prezidenta České republiky sami a zájem o volby byl poměrně velký. Volební účast se vyšplhala na 59 procent, a je tedy jen o 2 procenta nižší než v prvním kole, kde dosáhla 61 procent.

Velký zájem o volby byl například v Praze a Ústeckém kraji, ale také obcích u lyžařských středisek, kde počet voličů zvyšují rekreanti s voličskými průkazy. Někde však sobotní volební účast negativně ovlivnilo ranní mrazivé počasí.

Páteční volby negativně poznamenal protizákonný inzerát proti Karlu Schwarzenbergovi. Jeho zadavatelem je advokát Vladimír Zavadil, někdejší důstojník StB, jenž se například podílel na potlačování protikomunistických demonstrací. Figuruje v desítkách firem, je napojený na lidi blízké ČSSD. Schwarzenberg již podal trestní oznámení.

Volební zmocněnec Miloše Zemana Vratislav Mynář zase podal podnět Státní volební komisi, obává se, zda volby budou regulérní. Existuje podle něj podezření, že jsou voličské průkazy zneužívány. Podle Mynáře totiž existuje podezření, že někteří lidé si pořizují kopie těchto průkazů a volí na ně v různých volebních komisích.

Ministerstvo vnitra však zatím nezaznamenalo žádný falešný voličský průkaz, volební komise přitom po upozornění všechny pečlivě kontrolují. Někteří odborníci však varují, že podvod s volebními průkazy je možný snadno, rychle a levně.

Premiér Petr Nečas (ODS) pogratuloval nově zvolenému prezidentovi Miloši Zemanovi. Podle Nečase je Zeman standardním politikem, který se pohybuje na standardním politickém hřišti.

"Jsem přesvědčený, že Miloš Zeman je logickým kandidátem na prezidenta republiky. Řekl bych, že z těch, kteří kandidovali, je nejpřirozenějším kandidátem, protože polistopadová éra české politiky vygenerovala tři nejsilnější osobnosti, což byl Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman," řekl novinářům Nečas.

Premiér doufá, že nový prezident bude navazovat na dosavadní ústavní zvyklosti. Poraženému kandidátovi Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09), kterého jeho ODS ve druhém kole přímé volby prezidenta podporovala, premiér poděkoval za volební boj, který především ve druhém kole odvedl.

Ve volbě prezidenta zvítězila pravda a láska nad lží a nenávistí, komentoval prezident Václav Klaus dnešní vítězství Miloše Zemana. Je prý hrdý na český národ, který nepodlehl mediální "protikampani". Klaus to uvedl na zahraniční cestě v Chile na dotaz Českého rozhlasu.

Klaus poznamenal, že se před volbou nijak netajil svou podporou Zemanovi. "Jsem hrdý na český národ. Myslím, že se nenechal zmást neuvěřitelnou mediální protikampaní," řekl. "Teď konečně zvítězila ta pravda a láska nad lží a nenávistí. Já jsem tomu nesmírně rád a je to obrovské zadostiučinění pro všechny, kteří to s naší zemí myslí dobře," dodal.

Vítězi voleb pogratuloval neúspěšný kandidát z prvního kola Jan Fischer. „Témata, která prezidentská volba otevřela, bychom teď měli společně rozvinout v otevřenou diskusi o budoucnosti naší země. Spolu s uklidněním vypjaté politické situace by to měl být jeden z prvních úkolů nově zvoleného prezidenta. Doufám také, že se mu podaří společnost skutečně spojit a zahladit příkopy, které byly vyhloubeny během vyostřené volební kampaně," uvedl v prohlášení.

Kampaň podle Miloše Zemana nebyla „přes míru". „Ve volební kampani proti sobě hrála Sparta a Slavie, teď se začne hrát za národní tým České republiky," uvedl Zeman. Jak chce znovu sjednotit vyhrocenou kampaní rozdělenou českou společnost, ale neprozradil.

Ve štábu se ukázal také český zástupce ruské ropné společnosti Lukoil Martin Nejedlý. Nejdříve se objímal s Karlem Březinou, poté i s Miroslavem Šloufem. Na novinářský dotaz, zda Zeman počítá se Šloufem, který ho dnes přišel osobně podpořit, Zeman odpověděl: „Co se týče pana Šloufa, tak já ani nevím, jestli tady je. Stojím si za tím, co jsem o něm řekl."

Martin Nejedlý ze společnosti Lukoil a Miroslav Šlouf.
Martin Nejedlý ze společnosti Lukoil a Miroslav Šlouf. | Foto: Ludvík Hradilek

Zeman dorazil mezi novináře a příznivce. Ti ho přivítali hlasitým potleskem a pokřikem Ať žije Zeman! „Dovolte mi, abych poděkoval všem občanům České republiky. Rád bych ocenil Karla Schwarzenberga za krásné druhé místo.  Slibuji, že jako prezident zvolený přímou volbou občanů se budu snažit být hlasem všech občanů," byla první slova čerstvě zvoleného kandidáta. 

"Slibuji, že budu prezidentem všech občanů," pronesl s tím, že si váží podpory svých voličů i volebního týmu.  Více si můžete přečíst zde.

Karel Schwarzenberg ve volebním štábu.
Karel Schwarzenberg ve volebním štábu. | Foto: Vojtěch Marek

"Především bych chtěl poděkovat všem voličům, kteří mě podpořili, a dále pak straně TOP 09 a Starostům a nezávislým, kteří mě podpořili. Druhý dík patří dobrovolníkům, kteří projevili velké nadšení při práci v můj prospěch v celých Čechách i na Moravě. Hrdý jsem na to, že nikdo z mého týmu nepoužíval lži a podpásové údery. Vítězi Miloši Zemanovi gratuluji a doufám, že se mu podaří býti prezidentem všech občanů," reagoval Karel Schwarzenberg na výsledek druhého kola volby.

V projevu svá slova ještě jednou zopakoval s tím, že uznal svoji porážku, ale přesto děkuje 45 procentům voličů, kteří jej podpořili. Závěrem také pochválil svůj volební tým i veřejnost, která jej v obou kolech aktivně podporovala.

Lidé si za nového českého prezidenta vybrali Miloše Zemana. Všechny hlasy ještě nejsou sečteny, ale jeho soupeř v prezidentském finále Karel Schwarzenberg ho již předstihnout nemůže, propočetla ČTK z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. I v úvodním kole volby před dvěma týdny zvítězil expremiér Zeman, místopředseda vlády a šéf TOP 09 Schwarzenberg za ním tehdy zaostal o zhruba 42 000 hlasů. Úřadu by se nová hlava státu měla ujmout 8. března.

Štáb Karla Schwarzenberga se smiřuje s prohrou. "Nevěřím, že se z pana Zemana stane přes noc státník, rád bych se pletl, ale on nemá žádný program, ze své podstaty je to mstivý člověk, který začne rozkládat vládu i ČSSD," řekl Aktuálně.cz Ivan Pilip.

Podnikatel a vedoucí osobnost protikorupčního fondu Karel Janeček řekl Aktuálně.cz, že šanci Karla Schwarzenberga na prezidenta vidí již velmi nízkou. "Uvidíme, jak se Zeman projeví. Pan Schwarzenberg byl pro mě lepší kandidát z hlediska hodnot, ale pan Zeman je pořád lepší člověk než Václav Klaus," dodal.

Atmosféra ve volebním štábu Miloše Zemana houstne. Zatímco až doteď se všichni věnovali spíše občerstvení, nyní se srocují u přehledu výsledků. Sálem se ozývají výkřiky Zeman na Hrad! nebo Je to doma!

Do pražského Top hotelu zavítali už 4 ministři jeho vlády. Kromě bývalého ministra průmyslu Miroslava Grégra a exministra zahraničí Jana Kavana dorazil také někdejší ministr školství Eduard Zeman a ministr dopravy Jaromír Schling.

Miloš Zeman s dcerou Kateřinou.
Miloš Zeman s dcerou Kateřinou. | Foto: Ludvík Hradilek

Z veřejného prostoru je potřeba vyvětrat odér estébáckých lží, xenofobie a náckovství vypuštěný do něj před druhým kolem prezidentské volby, myslí si první místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek. "První vyhrání z kapsy vyhání," komentoval Kalousek průběžné výsledky, které okolo 14:30 ukazovaly, že Schwarzenberg na soupeře, expremiéra Miloše Zemana, ztrácí okolo 20 procent hlasů.

V pražském Lucerna Music Baru, kde čeká na výsledky prezidentské volby, novinářům řekl, že ačkoliv už absolvoval mnoho voleb, nikdy nebyl tak napatý jako teď, kdy se o křeslo hlavy státu uchází jeho stranický šéf Karel Schwarzenberg.

Někdejší premiér Miloš Zeman po sečtení čtvrtiny okrsků s přehledem vedl v boji o prezidentské křeslo. Hlas mu podle průběžných výsledků dalo 59,18 procenta voličů. Vicepremiér Karel Schwarzenberg (TOP 09) ale počáteční ztrátu začal po desetinách procenta dotahovat. Zeman vedl ve všech krajích kromě Prahy, kde vítězil Schwarzenberg, stejně jako ve většině krajských měst. Zeman naproti tomu vedl například v Ostravě nebo Jihlavě. Schwarzenberg s přehledem vítězil také u voličů v zahraničí.

Pokud se stane prezidentem, nerezignuje ministr zahraničí a první místopředseda vlády Karel Schwarzenberg (TOP 09) na své vládní funkce okamžitě. Při příchodu do pražské Lucerny, kde sleduje s příznivci výsledky druhého kola volby hlavy státu, řekl novinářům, že by se v takovém případě ještě jel ve funkci šéfa diplomacie v úterý rozloučit se svými kolegy, ministry zahraničí EU.

"Máme zasedání ministrů zahraničí v Bruselu," poznamenal Schwarzenberg, který se o prezidentské křeslo utkává s expremiérem Milošem Zemanem. Schwarzenberg už dříve slíbil, že v případě výhry se zcela odřízne od stranické politiky, přestane být předsedou TOP 09 a odmítne i případné čestné předsednictví v této straně, kterou spoluzakládal.

Pětina hlasů je sečtena a Miloš Zeman stále s přehledem vede s 59,4 % získaných hlasů.

Do Zemanova štábu dorazil i první sociální demokrat - Jan Kavan, bývalý ministr zahraničí. Údajně nepotřebuje odvahu do štábu přijít a doufá v příznivý výsledek Miloše Zemana. Bývalý ministr Zemanovy vlády Miroslav Grégr je také optimistický. "Počkám si na čísla, ale vidím to pozitivně," uvedl.

Mezi hosty v Zemanově volebním štábu je i bývalý ministr zemědělství Jaroslav Palas. Ten dal Zemanovi na kampaň 50 tisíc korun ještě v době, kdy byl členem sociální demokracie. Krátce před prezidentskou volbou enfant terrible ČSSD po mnohých sporech stranu opustil a pomohl založit senátorský klub SPOZ. Do štábu dorazili také první umělci - Felix Slováček a Daniel Hůlka.

Po sečtení hlasů z prvních pěti procent okrsků vede v prezidentské volbě Miloš Zeman s 61 procenty. Karel Schwarzenberg dostal zbývajících 39 procent.

Do volebního štábu v Top Hotelu Praha dorazil i druhý finalista volby Miloš Zeman. V kuloárech se objevil i lobbista Miroslav Šlouf, který se ale ihned schova před novináři do zázemí. Se Šloufem se přivítal předseda senátního klubu strany Vladimir Dryml. "Myslím, že pan Šlouf jako důchodce této republice nic špatného neudělal," řekl dotírajícím novinářům. Do štábu dorazil také člen SPOZ odborář Jaromír Dušek.

Karel Schwarzenberg bude výsledky voleb sledovat se svým štábem v pražském Lucerna Music baru, kam dorazil kolem druhé hodiny. V klubu bude podle zjištění Aktuálně.cz přítomna i jeho manželka Therese, syn Jan, dcera Anna Carolina s manželem Peterem Morganem.   

Při příchodu do Lucerny Schwarzenberg poznamenal, že v případě jeho vítězství se oslavy v paláci protáhnou. Výsledky čeká s napětím."Díkybohu jsem se dneska dobře vyspal," prohlásil kandidát. Těsnému výsledku podle něho vše nasvědčuje. Když prohraje, bude prý muset utěšovat své stoupence.

Centrum Schwarzenbergova štábu je v podzemním Lucerna Music Baru, kde je připraveno promítací plátno pro sledování televizního zpravodajství. Zpravodajové ČTK na místě už před 14:00 potkali například režiséra Jana Hřebejka, básníka Jana Vodňanského, zpěvačku Marii Rottrovou. Přítomen je také bratr někdejšího prezidenta Václava Havla Ivan, jehož rodině palác nyní patří.

14:00 - Skončilo druhé kolo první přímé volby prezidenta. Volební místnosti se s úderem druhé hodiny odpoledne zavřely a  nyní začne sčítání hlasovacích lístků. Jméno následovníka Václava Klause by mělo být známo kolem 16:00.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Dělník v Brně nepřežil pád do 15 metrů hlubokého světlíku

V brněnské Zborovské ulici po poledni zemřel dělník, který spadl do světlíku v domě do hloubky asi 15 metrů. Na místě zasahovaly dvě profesionální hasičské jednotky, hasiči k muži slanili, nejevil ale známky života.

"Ve stísněném prostoru světlíku nasadili automatizovaný externí defibrilátor a podali kyslíkovou terapii," uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Další skupina hasičů vybourala světlíkové okno v jednom z bytů, aby se k muži dostala i posádka záchranné služby. Dělník byl ale na místě mrtev. Neštěstí vyšetřuje policie. 

Další zprávy