Schwarzenberg: Rozhodly lži, povedu dál do boje TOP 09

Domácí Domácí
26. 1. 2013 17:30
Ministra přišel podpořit Kalousek. Zeman musí vyvětrat odér náckovství, řekl
Foto: Vojtěch Marek

Praha - S pevným hlasem, ale i se zvlhlýma očima předstoupil Karel Schwarzenberg před novináře po ohlášení konečných výsledků, které znamenaly jeho prohru v prezidentském klání.

Zachovali jsme si čest v kampani i v porážce, řekl Schwarzenberg a ozval se potlesk. „Uvidíme se v lepších časech," ukončil svůj povolební projev, v němž uznal vítězství Miloše Zemana.

Schwarzenberg řekl, že druhé kolo voleb rozhodla ostrá kampaň a hlavně podpásové údery a lži. "Ano, rozhodly lži, proti kterým se podle mých životních zkušeností prostě nejde bránit," prohlásil ministr zahraničí.

Schwarzenberg také uvedl, že v politice "jistojistě" zůstává, minimálně v roli šéfa TOP 09 pro příští volební období.

"Miloš Zeman je legitimně zvolený většinou národa, tedy i mým prezidentem," uvedl dále Schwarzenberg, který se už nebude podle svých slov za pět let ucházet o prezidentský úřad. Podle něj má nastoupit nová generace a země se má zabývat budoucností a ne minulostí, jako to bylo v případě tété kampaně.

Po celou dobu sčítání hlasů, během nějž stahoval dvacetiprocentní náskok svého soupeře, se ministr zahraničí držel v zákulisí svého štábu.

Nálada mezi jeho podporovateli, mezi nimiž nechyběli celebrity, intelektuálové i politici, postupně klesala. Kromě politiků TOP 09 a Starostů přišel například bratr zesnulého prezidenta Ivan Havel, režisér Jan Hřebejk, nebo bývalá minitryně Špidlovy vlády Petra Buzková.

Schwarzenberg nakonec prohrál se 45 procenty hlasů. 

Žádná změna nepřijde

"Všem voličům, kteří v mraze šli k urnám, musím vyjádřit svou úctu a dík," uvedl také Schwarzenberg, kterého v Praze na volby navštívila i jeho žena Therese a děti Jan a Anna Carolina. S ní do do české metropole přijel i manžel Peter Morgan, slavný britský scénárista. Na veřejnosti se však ministrova rodina, která se stala terčem tvrdé Zemanovy kampaně, neobjevila. 

Schwarzenberg podle svých slov začne hned v následujícím týdnu pracovat - ve středu se chystá na jednání do Bruselu.

Jaká podle něj bude spolupráce s novým prezidentem? "Nebude to tak velká změna systému," uvedl ministr s narážkou na končícího prezidenta Václava Klause a jeho spojenectví se Zemanem, které bylo v kampani patrné.

Jen co Schwarzenberg přiznal porážku, vystoupil před novináři i ministr financí a místopředseda Schwarzenbergovy strany Miroslav Kalousek. Ten se na rozdíl od prvního kola objevil ve Schwarzenbergově volebním štábu i mezi novináři. Podle Kalouska je teď na Miloši Zemanovi, aby „vyvětral odér náckovství a lží".

"Odpovědnost je teď na Miloši Zemanovi, je legitimně zvoleným prezidntem s nezpochybnitelnou formální autoritou. Je jen na něm, zda bude chtít mít u drtivé většiny občanů i autoritu neformální," řekl Kalousek.

Zároveň ostře zkritizoval kampaň Miloše Zemana, která se soustředila hlavně na zpochybňování češství Schwarzenberga, který kvůli komunistické zlovůli strávil velkou část života v zahraničí. Prokazatelně lživě Schwarzenbergovi připisovala i hájení zájmů sudetských Němců.

"Je nezbytné, aby Miloš Zeman co nejdříve vyvětral odér náckovství a xenofobie, který on a jeho tým do veřejného prostoru  vypustil," dodal ministr financí, který byl také jedním z cílů zemanovské kampaně.

Přinášíme vám text povolebního vystoupení Karla Schwarzenberga:

Především bych se rád poděkoval těm, co mě po celou dobu věrně podporovali, jak mé straně TOP 09, tak Starostům -  dělali všechno, co mohli.

Byl jsem překvapen nesčetnými pomocníky, nadšenými, kteří se dali statečně do boje. Byla to spousta mladých lidí, ale i starých, osmdesátiletých, kteří mi pomohli.

Deset procent je jasný rozdíl, zvítězil Miloš Zeman, což uznávám a doufám, že se mu podaří být prezidentem všech občanů.

Chtěl bych poděkovat svému štábu, který bojoval bez podpásovek.

Zachovali jsme si čest i v této porážce. Děkuji vám všem.

Přes tento jasný výsledek - 45 procent českých občanů mě volilo. Všem voličům, kteří v mraze šli k urnám, musím vyjádřit svou úctu a dík. Uvidíme se v lepších časech.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy