Živě: Volby skončily. Češi si poprvé zvolili prezidenta

Domácí ČTK Domácí, ČTK
26. 1. 2013 13:45
Schwarzenberg, nebo Zeman? Na výsledky se bude čekat zhruba do 16. hodiny
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Češi v sobotu dokončili volbu nástupce prezidenta Václava Klause. Své hlasy rozdělili mezi Karla Schwarzenberga a Miloše Zemana. Kdo z nich získal větší podporu, se zřejmě dozvědí kolem 16. hodiny.

Páteční volby negativně poznamenal protizákonný inzerát proti Karlu Schwarzenbergovi. Jeho zadavatelem je advokát Vladimír Zavadil, někdejší důstojník StB, jenž se například podílel na potlačování protikomunistických demonstrací. Figuruje v desítkách firem, je napojený na lidi blízké ČSSD. Schwarzenberg již podal trestní oznámení.

Volební zmocněnec Miloše Zemana Vratislav Mynář zase podal podnět Státní volební komisi, obává se, zda volby budou regulérní. Existuje podle něj podezření, že jsou voličské průkazy zneužívány. Podle Mynáře totiž existuje podezření, že někteří lidé si pořizují kopie těchto průkazů a volí na ně v různých volebních komisích.

Ministerstvo vnitra však zatím nezaznamenalo žádný falešný voličský průkaz, volební komise přitom po upozornění všechny pečlivě kontrolují. Někteří odborníci však varují, že podvod s volebními průkazy je možný snadno, rychle a levně.

Reportér Aktuálně.cz, jenž sedí přímo v jedné z volebních komisí v Kroměříži, kolem 11:30 sdělil: "Zapisovatelka měla telefonát z radnice, řekli jí, ať se připravíme kvůli stížnosti na machinace s volebními průkazy na nové kolo."

Mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka to ale označil za nesmysl. "O případném zneplatnění voleb by rozhodoval soud a ten by řekl, co dál."

Volební boj se vede všemi prostředky, po inzerátech s poplašnými zprávami a inzerci, která manipuluje s vyjádřením Vladimíra Franze a Jana Fischera, někdo v sobotu znovu napadl facebookové stránky Karla Schwarzenberga.

 

Pokud v prezidentských volbách vyhraje Miloš Zeman, měl by heslo na prezidentské standartě změnit z "Pravda vítězí" na "Lež zvítězila". Píše to v komentáři k českým volbám berlínský deník TAZ. Negativně bývalého premiéra hodnotí i list Rheinische Post, podle něhož Zeman představuje korupční systém, který se od dob jeho vlády v Česku až epidemicky rozšířil.

"Ať už se dostane nahoru, nebo ne: Zemanova cesta na Pražský hrad je dlážděna lžemi. Lžemi o jeho protikandidátovi Karlu Schwarzenbergovi a jeho rodině, lžemi o vlastních zásluhách. Stejně jako Václav Klaus je Zeman symbolem českého postkomunismu, který nezná morálku, ale jen prebendy," soudí komentátorka TAZu.

Souboj obou táborů na Twitteru:

Uživatel Dalamusil: "Spousta lidí si stěžuje na vládu, ale pak volí šéfa TOP 09 prezidentem? To je absolutní ztráta soudnosti. Nevolím Karla."

Balšínek: "V koprodukci s StB. Kam až zajde Miloš Zeman?"

Komentátor Aktuálně.cz Jan Lipold na Twitteru: "Ať už to dopadne jakkoli: Názor, že jsou stejně "jeden jako druhej" je absolutně nesmyslný. Tady se hlas lidu fakt plete."

Adam Pitrocha na Twitteru: "Tak emigruje Klaus, nebo půlka Facebooku?"

Mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka označil zvěsti o novém kole za nesmysl. "Od nás tato informace určitě není. O případném zneplatnění voleb by rozhodoval soud a až ten by řekl, co dál."

Komentátor Aktuálně.cz Jan Lipold na Twitteru: "S těmi údajně falešnými voličskými průkazy je to podle mě typická Mlha. Jsem zvědav, jestli se najde aspoň jeden a čí bude."

Jan Čižinský, předseda KDU-ČSL v Praze 7  a organizátor referenda proti předražené radnici: "Poprvé v životě jsem volil představitele TOP 09. Už to nechci zažít... Historky z kampaně: 1) na naší nástěnku KDU-ČSL v ulici Milady Horákové v Praze 7 dal pan Říha velký nápis: "Lidovci volí Karla Schwarzenberga". 2) Na panu starostovi Prahy 7 Markovi Ječménkovi jsem včera na zastupitelstvu viděl placku "Volím Karla" - zajímalo by mne, kolik lidí tím v Praze 7 dostal do těžko řešitelné situace."

Reportér Aktuálně.cz z kroměřížské volební komise: "Tak jsem konzultoval se zapisovatelkou.  Na kroměřížskou radnici volali ty pokyny z ministerstva vnitra. Pokyn zní nevhazovat voličské průkazy ani volební seznamy do zapečetěné bedny, kam se normálně dávají s volebními lístky po celkovém sečtení. Seznamy voličů a voličské průkazy se nechají bokem k přezkoumání pravosti."

Foto: Ludvík Hradilek

Reportér Aktuálně.cz přímo z kroměřížské volební komise sdělil: "Zapisovatelka měla telefonát z vnitra, řekli jí, ať se připravíme kvůli stížnosti na machinace s volebními průkazy na případné nové kolo."

Redakce Aktuálně.cz oslovila mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepku, ten redakci sdělil: "Nic o tom nevím, ale za chvilku dorazím na Státní volební komisi a tam se vám poptám."

Ze sociální sítě Facebook dnes, v poslední den prezidentských voleb, zmizelo několik událostí, které podporovaly kandidáta Karla Schwarzenberga. Dohledat tak nelze třeba událost Jdu volit Karla v druhém kole, ke které se přihlásilo 170 000 lidí, řekl ČTK David Gaydečka ze Schwarzenbergova volebního týmu. Podle něj jde o hackerský útok.

Protikandidát Miloš Zeman podle mínění expertů na internetu po celou dobu kampaně oproti svému sokovi ztrácel, zejména u mladé generace.  "Nevíme, kdo za tím stojí, ale je evidentní, že dost velký počet lidí, zřejmě organizovaných, od včerejšího (pátečního) odpoledne nahlašoval Facebooku k blokaci obsah z profilu Karla Schwarzenberga," uvedl mluvčí volebního týmu Marek Pražák. Zmizelo prý i propojení mezi oficiální webovou stránkou Karla Schwarzenberga a jeho oficiálním profilem na Facebooku.

Volební tým oslovil správce Facebooku, kteří slíbili, že případ prověří. Výsledek bude ale s největší pravděpodobností znám až po volbách, uvedl Gaydečka.

Kolem 11:00 dosáhla volební účast v ČR přibližně 50 procent, zjistili zpravodajové ČTK. Velký zájem o volby hlásí například Praha či Ústecký kraj, ale i obce u lyžařských středisek, kde počet voličů zvyšují rekreanti s voličskými průkazy. Někde však dnešní volební účast negativně ovlivnilo ranní mrazivé počasí.

Velký zájem zaznamenali i v Ústeckém kraji, volební účast bude prý vyšší než v prvním kole. V jednom z okrsků v centru Ústí nad Labem přišlo k dnešním 11:00 už odhadem 54 procent voličů. "Už v pátek jsme překonali celkovou účast z prvního kola," řekla členka volební komise v okrsku, který měl v prvním kole volební účast 40 procent. Zájem je i v Ústí nad Labem. "Nepamatujeme si, že by přišlo kdy tolik voličů. Možná po revoluci," uvedla komisařka ze čtvrti Neštěmice.

V některých jihočeských obcích účast ve druhém kole voleb už prý překonala hranici 100 procent. Jsou to hlavně místa u lyžařských středisek, kde počet voličů zvyšují rekreanti s voličskými průkazy. Komise byly na nápor připraveny a všude mají dostatek hlasovacích lístků. Podle starosty šumavské Kvildy na Prachaticku Václava Vostradovského devět z deseti lidí, kteří k urně na Kvildě přicházejí, volí na voličské průkazy.

Foto: Ludvík Hradilek

Také v beskydských horských obcích zaznamenali výrazně vyšší účast voličů s voličským průkazem. Nejvýrazněji, asi o třetinu, se počet voličů zvýšil v Bílé na Frýdecko-Místecku. Dnešní vytrvalostní závod na Lysé hoře podstatně zvýšil počet i voličů v Ostravici, přibylo jich asi sedmdesát. V celém Moravskoslezském kraji zatím přišla k urnám zhruba polovina voličů.

Volby si nenechali ujít ani lyžaři v Jeseníkách. "S voličskými průkazy chodilo hodně lidí, máme tady na průkazy 56 voličů. Dokonce tady byl i jeden autobus z Opavska, ze kterého přišli volit téměř všichni," řekl pracovník volební komise v Branné na Šumpersku. V celém Olomouckém kraji odvolilo kolem 50 procent lidí.

Na některých místech se však voličům zřejmě nechtělo do mrazivého počasí. Zaznamenaly to například volební komise v Libereckém kraji, předpokládají však, že lidé přijdou později. Volební účast velkých městech kraje se dopoledne pohybovala mezi 35 až 50 procenty.

Paha 6 hlásí  po 10. hodině volební účast 54 %, v osmi orkscích mají dokonce volební účast přes 60 %. Pro srovnání - v prvním kole byla účast k sobotní desáté hodině za MČ Praha 6 - 50 %, hlásí Adam Halmoši, tiskový mluvčí šestého pražského obvodu.

Foto: Ludvík Hradilek

Ministerstvo vnitra zatím nezaznamenalo žádný falešný voličský průkaz. V sobotu to řekl mluvčí úřadu Pavel Novák. Vyvrátil tak i podezření o hlasování na neplatný voličský průkaz, který údajně odhalila volební komise v Havlíčkově Brodě. Na možné kopírování voličských průkazů upozornil v pátek volební tým prezidentského kandidáta Miloše Zemana. Podezření na zkopírované voličské průkazy bylo podle Nováka od pátku poměrně hodně, ale zatím se žádné nepotvrdilo. "Je to důkaz i toho, že naše upozornění berou okrskové volební komise opravdu vážně a opravdu každý voličský průkaz kontrolují," řekl Novák.

Proti další nepravdě ze Zemanova týmu se ohradily děti zemřelého herce, scénáristy a režiséra Ladislava Smoljaka, jenž tvořil nerozlučnou dvojici se Zdeňkem Svěrákem.

"Na oficiálních stránkách Zemanovy kampaně se objevilo naprosto absurdní odvolání na Ladislava Smoljaka. Prý by se musel 'v hrobě obracet' nad tím, že Zdeněk Svěrák podporuje v prezidentské volbě Karla Schwarzenberga. To je naprostý nesmysl. Chápeme, že pro pana Zemana musí být frustrující, když se mu dostává tak žalostné podpory ze strany známých a respektovaných osobností. To však neomlouvá nanejvýš trapný pokus předstírat spřízněnost s těmi, kteří už nejsou na živu. Ladislav Smoljak, náš otec, byl totiž velkým příznivcem a přítelem Karla Schwarzenberga. Považoval ho za příkladného českého vlastence a z jeho případného zvolení prezidentem České republiky by měl obrovskou radost. Stejně jako my! Proto vyzýváme Miloš Zemana, aby nechal naše mrtvé předky na pokoji. Představitel politiky postavené na lži, nenávisti a nacionalistických předsudcích od nich opravdu žádnou podporu nevyloudí," praví se v prohlášení, které vydaly Smoljakovy děti, tedy David, Filip, Alžběta a Kateřina Smoljakovi.

Petr Fanta na Facebooku: "Trochu mě děsí nadšení voliči Karla - to jste skutečně tak ošálení a považujete ho za slušného člověka? Taky jsem v druhém kole volil proti Milošovi, ale už teď se za svůj hlas trochu stydím a je mi líto, že se na tom podílím."

Ondřej Michálek na Twitteru: "Jestli je vysoká volební účast, tak se brzy dozvíme, zda-li je v tomto národě více slušných, anebo závistivých lidí."

Karolína Peake na Facebooku: "Ať už v prezidentské volbě vyhraje kdokoli, oba kandidáti zaslouží obdiv za výdrž. Kampaň byla dlouhá a náročná. Na obou je vidět únava. Myslím, že by stálo za úvahu zkrátit dobu mezi oběma koly ze dvou na jeden týden."

Své znechucení ze Zemanovy taktiky dali najevo i někteří neúspěšní kandidáti. Jiří Dienstbier ("Je však zcela nechutné vyvolávat nenávist a nacionalistické běsnění a vycházet přitom z nesmyslných slátanin pravicových extremistů."), Vladimír Franz (S mým vyjádřením (Zeman) manipuluje, stal jsem se součástí jeho kampaně.) či Táňa Fischerová ("Atmosféra se zahustila díky agresivitě Miloše Zemana, který opustil formu, kterou si zvolil pro první kolo voleb a ukazuje svou skutečnou nemilosrdnou tvář člověka  arogantního, který bude vždy ponižovat druhé a využívat všeho ve svůj prospěch". )

Komentářů, v nichž lidé vyjadřují obavy z přílišného rozdělení společnosti, přibývá. Jako hlavní důvody uvádějí příliš agresivní a negativní kampaň Miloše Zemana, jeho probouzení nacionalismu či xenofobie, jeho do lidí vtloukané dělení na levici a pravici, "pražské salóny" a venkov, bohaté a chudé. Někteří vyjadřují i strach z toho, co bude, až by Zeman vládl na Hradě, děsí je ukázka jeho repertoáru, který předvedl v kampani před 2. kolem prezidentské volby - podpásové zbraně, lži, překrucování skutečnosti, manipulování lidmi i fakty. Vrcholem pro některé uživatele byli Zemanovi příznivci, kteří při poslední debatě na Schwarzenberga nenávistně křičeli: "Ty fašisto!"

Hitmaker Michal Horáček na Facebooku:  "Navštívil jsem pěknou facebookovou stránku pana předsedy Sobotky. Předseda soc-dem, kterou nic horšího než Zeman na Hradě nemůže potkat, tam ohlásil, že dal hlas panu Zemanovi. Jestli to vážně udělal, soudit nemohu. Nicméně zaujal mne komentář jednoho z příznivců: AVE ZEMAN! Bývaly doby, kdy s sociální demokraté přidávali k Omladinářům a zpívali "Náš prapor nade trůny vlaje". Ale to už je dávno.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš na Facebooku: "To by mě zajímalo, jak dlouho se budou lidi po vyhlášení výsledků prezidentských voleb hádat. Měsíc, dva? Kampaň postavená na takhle drsný polarizaci společnosti je hnus, i když u nás je to vlastně standard. Levice vs. pravice, mladý vs. starý, šikovný podnikatelé vs. pracující lůza, intelektuálové vs. hlupáci, Praha vs. Morava. Už jsem viděl jeden eshop, co nabízí placky s nápisem "***** není můj prezident". Motiv a jméno prý bude doplněno. Kdo je připraven není překvapen. To hned tak neslepí ani jeden z těch dvou paňáců."

Ve Spojených státech a v Kanadě se druhého kola první přímé volby českého prezidenta zúčastnilo kolem 660 voličů, což je více než před 14 dny v kole prvním. Tehdy svůj hlas odevzdalo 525 lidí. Nejvíce voličů nyní přišlo na konzulát v New Yorku, kde hlasovalo přes 250 lidí oproti 158 před dvěma týdny. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytli pracovníci zastupitelských úřadů.

Nárůst zaznamenali i na české ambasádě v americkém hlavním městě Washingtonu, kde volilo 124 lidí. V prvním kole jich bylo 117. Podobně na tom byli i v Chicagu, kde hlasovalo 68 lidí oproti 65 v prvním kole. V Los Angeles na západním pobřeží Spojených státům pak v volební urně dorazilo asi 60 voličů oproti 46 před dvěma týdny.

Více lidí přišlo odevzdat svůj hlas i v kanadském Torontu. Zatímco v prvním kole tu volilo 75 lidí, nyní jich podle Petra Pospíšila z tamního konzulátu bylo 95. Neodradila je ani třiceticentimetrová sněhová nadílka. Pouze na ambasádu v kanadském hlavním městě Ottawě sužovaném silnými mrazy dorazilo méně voličů než před 14 dny. Bylo jich 59 oproti 64.

V zámoří kvůli časovému posunu začalo druhé kolo českých prezidentských voleb už ve čtvrtek, tedy o den dříve než v Česku. Nejprve se začalo hlasovat v Brazílii a postupně v dalších zemích včetně Spojených států a Kanady. Nyní už tam krajané či turisté mají volby za sebou, zatímco v Česku se ještě bude hlasovat.

V prvním kole v zámoří dominoval Karel Schwarzenberg, který na americkém kontinentu získal 58,86 procenta hlasů. Vítěz prvního kola Miloš Zeman v tomto regionu skončil až třetí, když s 8,05 procenta hlasů mírně ztrácel na druhého Jiřího Dienstbiera, jenž obdržel 8,2 procenta hlasů.

Zpravodajský server iDnes přinesl video, které dle deníku dokládá další významnou lež Miloše Zemana. Ten v prezidentských debatách opakovaně tvrdil, že se od Miroslava Šloufa dávno odstřihnul, že s ním nespolupracuje a že Šlouf není v jeho týmu. Jenže český turista natočil před Vánocemi 2012 ve Vídni Miloše Zemana na vánočních trzích před vídeňskou radnicí v doprovodu jeho tajemníka Jaroslava Hlinovského. Na dalším záběru je pak tamtéž Hlinovský spolu s Miroslavem Šloufem. Mluvčí Zemanova štábu redaktorům iDnes potvrdila, že se Zemanem natáčeli ve Vídni 10. prosince 2012  předvolební záběry.

Zemanova mluvčí Hana Burianová se pak serveru pokoušela tvrdit, že Šlouf neměl se Zemanovou návštěvou nic společného.

Server Lidovky.cz informuje o "prezidentských slevách", které poskytují někteří hostinští, ale třeba i prodejna autodílů a mobilních telefonů. Podle slev, které se v pátek vyrojily, se vyplatí ponechat si lístek Miloše Zemana - jde za něj získat pivo či víno zdarma, popřípadě třeba v Roudnici nad Labem ve zmiňované prodejěn autodílů a telefonů 21% slevu, informuje server.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy