Volební deník: Tak nám popletli Sobotky, paní Slušná

Michal Žák David Slížek, Michal Žák
24. 3. 2010 0:30
Den po dni sledujeme, jak probíhá předvolební kampaň

"Volby jsou příliš vážná věc, než aby mohly být přenechány politikům."

Najděte dvanáct rozdílů aneb Sobotka a Sobotka
Najděte dvanáct rozdílů aneb Sobotka a Sobotka | Foto: Aktuálně.cz

Co se stalo v kampani v úterý 23. března 2010

Z dnešního vydání: Není Sobotka jako Sobotka *** Radek John čeká, že letos na volbách pořádně vydělá *** Česká republika potřebuje opravdovou změnu *** ČNB prošetřuje půjčku záložny ČSSD *** Do voleb půjde zase o něco více stran než loni

S komunikací nemá problémy jen Topolánek

Celý den se čekalo, jak to dopadne s prostořekým předsedou ODS Mirkem Topolánkem. Nakonec předstoupil před novináře s prohlášením, že v čele strany i kandidátky zůstává. Revouce se tedy nekonala. O největší rozruch se tak postarala zpráva o nebývale ostré reakci Přemysla Sobotky (ODS). Podle agentury ČTK měl prohlásit, že strana "přišla o poslední zbytek věrohodnosti a fakticky se přihlásila k Topolánkově stylu urážek, nefér útoků a rozdělování společnosti". Sobotku citovala většina médií, Aktuálně.cz nevyjímaje. O několik hodin později vyšlo najevo, že se v ČTK stala chyba. A agentura vydala upozornění: "Nepoužívejte, prosím, údajná vyjádření Přemysla Sobotky k závěrům dnešního jednání grémia ODS. Nejde o vyjádření předsedy Senátu, ale slova místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. Záměna nastala při komunikaci prostřednictvím sms." Sobotka (Přemysl) horko těžko přesvědčoval spolustraníky, že nic podobného neřekl, kdežto Sobotka (Bohuslav) potutelně mlčel, ačkoli jindy se ČSSD v napravování údajných chyb novinářů doslova vyžívá.

Věci veřejné čekají na černá čísla

Loni skončilo účetnictví Věcí veřejných hluboko v červených číslech, letos ale partaj čeká výrazný obrat k lepšímu. Na kampaň dá deset milionů, které jim poskytl takzvaný Klub angažovaných podnikatelů (čtveřice sponzorů, tři z nich chtějí kandidovat do sněmovny). Navíc si slibují, že ve volbách získají 7-8 %, což by jim zajistilo státní příspěvek 38 milionů korun. Zajímavější pohled nabízí hospodaření nakladatelství Pražan, které vydává časopis téhož jména spolu s občasníkem Věci veřejné. Jeho majitelé (jedním je místopředseda VV Josef Dobeš) vydělali půl milionu. Prý z inzerce. A jaký je oficiální vztah mezi Věcmi veřejnými (stranou) a Pražanem (firmou)? "Strana generuje čtenářsky atraktivní témata, za to dostává od časopisu prostor pro svou prezentaci," zní od Véčkařů. Na internetu ale časopisy a strana jedno jsou - stačí kliknout na www.casopisprazan.cz.

Změna základ života

"Česká republika potřebuje opravdovou změnu. Potřebuje změnu ideálů, myšlení, přístupu k lidem a svých lídrů," prohlásil dnes předseda sociální demokracíe Jiří Paroubek. Kupodivu bez výhrad by s ním podle všeho souhlasili i zakladatelé iniciativy Volte nevyvolené. "Je na čase ukázat, že voliči jsou schopni se vzbouřit vůči zažitým schématům a sáhnout po zcela jiných lidech i politických programech," píší i oni o změně na svém webu. Každý má ale zřejmě na mysli něco jiného. Podle Paroubka jsou totiž onou potřebnou změnou sociální demokraté, podle aktivistů neparlametní strany. A pak se v tom vyznejte.

Půjčku ČSSD na billboardy vyšetřuje centrální banka

Úvěr ČSSD na volby prověřuje Česká národní banka, napsaly Hospodářské noviny. Centrální bankéři si vyžádali od Družstevní záložny Fio doplňující informace. Zkoumají prý, jestli kampelička dodržela maximální povolenou výši úvěru pro jednoho klienta. Sociální demokraté za 180 milionů ručí jedním domem v Hybernské ulici. Záložna tvrdí, že je vše v pořádku a ani ČSSD se zatím neznepokojuje. Volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík listu řekl, že je to problém záložny, nikoliv strany.

Do voleb se přihlásilo celkem 27 stran

Úderem 16. hodiny vypršela lhůta pro registraci stran a hnutí pro květnové volby do Poslanecké sněmovny. Oproti loňskému podziu přibylo v celé repubice pět uskupení. Ve všech krajích bude kandidovat 15 stran a nejvíc na výběr bude tradičně v Praze, kde si zvolíme z 22 stran.

Foto: Aktuálně.cz

Chcete Volební deník pravidelně odebírat? Přidejte si odkaz do své RSS čtečky!

Chcete si připomenout kampaň před volbami, které nebyly? Podívejte se na Volební deníky z léta a podzimu 2009

 

Právě se děje

Další zprávy