Volební deník: Paroubkovi a Topolánkovi lidé nevěří

Domácí Domácí
21. 3. 2010 13:10
Češi důvěřují nejvíce lídrům neparlamentních stran Schwarzenbergovi a Johnovi

"Volby jsou příliš vážná věc, než aby mohly být přenechány politikům."

Foto: Ondřej Besperát

Co se stalo v kampani v neděli 21. března 2010

Topolánek se omluvil křesťanům, židům, gayům, Fischerovi s Slamečkovi

Předseda ODS Mirek Topolánek žehlí pobouření, které vyvolaly jeho výroky, uniklé z rozhovoru s redaktorem časopisu LUI. "Omlouvám se. Omlouvám se gayům - svým přátelům i všem ostatním. Omlouvám se členům církví - těm, které znám i těm, které neznám. Omlouvám se Židům - těm v politice i mimo ni. Omlouvám se občanům," napsal Topolánek v otevřeném dopise. Sporné výroky podle něj zazněly v soukromém rozhovoru a byly vytrženy z kontextu.

Šéf ODS také už včera poslal SMS a premiéru Fischerovi a ministru dopravy Slamečkovi (ten ji poskytl médiím): "Moji milí Honzo, myšleno Fischere a Gusto, myšleno Slamečko. Ubezpečuji Vás oba, že jsem v neformálním rozhovoru neútočil ani na Židy, ani na církve, ani na homosexuály. Nechal jsem se vtáhnout do nahrávané provokace, kde jsem naopak bránil právo na individuální svobody a práva a hájil jsem svůj laický křesťanský názor na rodinu. Vyroky o vás dvou jsou hrubě vytržené z kontextu a nebyly tak myšleny. Omlouvám se Vám, že jsem je použil spíše jako demonstraci mého přesvědčení, že neexistují typické gayské, nebo židovské charakteristiky, že jsou lidé slušní a neslušní."

Komunisty do vlády nechci, ale jejich podporu beru, řekl Paroubek

Pokud sociální demokraté vyhrají volby, komunisty do Strakovy akademie nepustí. Tedy alespoň ne hlavními dveřmi. Předseda ČSSD Jiří Paroubek dnes v debatě na TV Prima řekl, že by dával přednost středo-levé koalici. A pokud nebude možná, sokojí se s menšinovou vládou podporovanou komunisty. "Po těchto volbách bych dával přednost vládě středo-levé, to znamená vytvořené s těmi středovými subjekty. Tak to prostě je. Jako druhé řešení vidím možnost menšinové vlády. S komunistickou stranou do vlády nepočítám," prohlásil dnes Paroubek.

Topolánkovi a Paroubkovi nevěříme, říkají lidé v průzkumu

Mezi lídry politických stran, které se podle nynějších průzkumů mají šanci dostat do parlamentu, důvěřují lidé nejvíce předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi. Vyplývá to z internetového průzkumu agentury SANEP provedeného mezi 6708 respondenty. Bývalý ministr zahraničí má podporu 47,5 procenta dotázaných. V těsném závěsu za ním se nachází předseda strany Věci veřejné Radek John, kterému důvěřuje 43,8 procenta účastníků průzkumu. Předseda některé ze zavedených stran obsadil až třetí místo, a to poměrně s velkým odstupem. Lídr ČSSD Jiří Paroubek má důvěru 36,6 procenta respondentů. Následuje šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda (32,4 %).

Teprve na pátém až šestém místě se nachází hlavní Paroubkův konkurent, předseda ODS Mirek Topolánek, který se s 27,1 procenty o tuto pozici dělí s lídrem Strany zelených Ondřejem Liškou. Na posledním sedmém místě skončil Vojtěch Filip, který stojí v čele KSČM. Tomu důvěřuje 14,9 procenta zúčastněných.

Chcete Volební deník pravidelně odebírat? Přidejte si odkaz do své RSS čtečky!

Chcete si připomenout kampaň před volbami, které nebyly? Podívejte se na Volební deníky z léta a podzimu 2009

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy