Neodstoupím, trvá na svém Topolánek. Grémiu navzdory

Kateřina Eliášová
23. 3. 2010 19:30
Ve čtvrtek má zasednout výkonná rada ODS
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Předseda ODS Mirek Topolánek zůstává v čele ODS a rovněž na jihomoravské kandidátce pro květnové sněmovní volby.

Grémium strany po téměř dvanácti hodinách nakonec nedokázalo Topolánka k odchodu z funkcí přimět, ačkoliv jej k tomu vyzval předseda Senátu Přemysl Sobotka (průběh jednání jsme sledovali zde).

Jak Topolánek prozradil na dotaz novinářů, grémium o jeho setrvání či odchodu ani orientačně nehlasovalo. Většinově bylo ale pro Topolánkův odchod.

"Mí kolegové akceptovali, že v souladu se stanovami je mé setrvání primárně na mě," řekl předseda ODS. "Zůstávám nadále předsedou ODS a povedu ODS jako lídr do vítězných voleb. Toto mé rozhodnutí mí kolegové respektují," uvedl, i když přiznal: "Musím říct, že většina grémia měla odlišný názor."

Podle informací Aktuálně.cz za Topolánkem stál jen jeden člen grémia, zbytek byl pro jeho okamžitý odchod.

"My můžeme jen doporučovat, ale právo odvolávat či jmenovat nemáme," napsal v SMS zprávě jeden ze členů devítičlenného orgánu.

Topolánek také řekl, že před jednáním byl připraven odejít a případně podpořit někoho jiného."Ale toto rozhodnutí zůstat je konečné," dodal.

Kompletní text prohlášení Mirka Topolánka čtěte zde.

Omluva a útok

Topolánek se na tiskové konferenci po jednání ještě jednou omluvil za své výroky (zde), kvůli nimž se octl na pokraji politického pádu. 

"Chápu, že stávající situace znejišťuje jak členy, tak voliče ODS. Nerozhodovalo se mi lehce," řekl.

Slíbil, že si bude dávat pozor na pusu.

"Vím, že to je můj nedostatek," řekl a přešel do protiútoku. "Ale vím, že narozdíl od mého soupeře, možná někdy neslušně mluvím, ale nikdy neslušně nekonám."

Podle Topolánka byla aféra kolem jeho výroků na adresu ministra dopravy a premiéra uměle vytvořena.

"Tato aféra ukazuje, že skutečnou hrozbou je politika ČSSD - její negací a podpásovými útoky," uvedl předseda ODS.

Kampaň pokračuje

ODS už zítra čeká pokračování volební kampaně, v níž představí své plány na systém sociálních dávek.

"Všichni budou moci posoudit jak kvalitní program máme," burcoval Topolánek.

Ve čtvrtek bude Topolánkovo extempore řešit i výkonná rada ODS.

"Nepochybně to bude jedním z témat. Ale doufám, že se budeme spíše zabývat tím, jak vyhrát volby," uvedl předseda ODS. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 5 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy