Volební deník: Lidé si nepřejí odklad voleb

Domácí Domácí
5. 9. 2009 17:30
Den po dni sledujeme, jak probíhá předvolební kampaň

"Kdyby Volební deník mohl něco změnit, už dávno by ho zakázali."

Sledujeme pro vás den po dni, jak chtějí strany před volbami získat voliče. Čtěte více o Volebním deníku - zde, na redakčním blogu.

Co se stalo v kampani v sobotu 5. září 2009

Unikátní volební videodeník Petra Protivánka: Jak jsem sledoval Paroubka a jeho růže

Foto: Aktuálně.cz

Nejen textem, ale i videem se redakce Aktuálně.cz snaží mapovat letošní předvolební kampaň. Kameraman Petr Protivánek si vede videodeník, ve kterém přibližuje pokusy politiků zaujmout voliče. Podívejte se sami

 

Ústavní soud uškodil sám sobě, říká šéf komunistů

Předseda KSČM Vojtěch Filip se stal jedním z politických lídrů, kteří se snaží najít cestu z předvolebního patu, který nastal tento týden poté, co Ústavní soud zpochybnil konání vyhlášených předčasných voleb.

Filip hodnotí verdikt Ústavního soudu značně kriticky, hlavně proto, že odkládá vznik vlády, která by měla zasáhnout proti ekonomické krizi. V rozhovoru s Aktuálně.cz formuluje trojí důsledek, který bude verdikt Ústavního soudu mít. Celý rozhovor najdete zde.

 

Průzkum ČT: Lidé nechtějí volby odsouvat

Bleskový průzkum agentury STEM pro ČT ukázal, že tři čtvrtiny občanů zaznamenaly, že Ústavní soud udělal kroky, které můžou vést k odložení předčasných voleb. Přesto si pětina občanů nevšimla, že by se něco dělo. Většina lidí přitom chce, aby se volby konaly tak, jak bylo původně v plánu.

Foto: Ondřej Besperát

Přesně 58 procent jich nesouhlasí s opatřením soudců, které možná povede k odložení termínu předčasných voleb. Souhlasné stanovisko vyjádřila jenom čtvrtina oslovených. Podle ředitele agentury Jana Hartla mají Češi pocit, že se tyto věci mohly řešit dříve a jinak.

Když měli dotazovaní uvést, co bylo hlavním motivem poslance Miloše Melčákw pro stížnost k Ústavnímu soudu, 44 procent uvedlo, že to nejspíš udělal kvůli svým osobním zájmům.

 

Termínů voleb může být víc. Politici shodu nemají

Politici před klíčovým nedělním jednáním nemají jasnou představu o tom, jak se zachovají v případě, že Ústavní soud příští čtvrtek svým verdiktem zpochybní konání říjnových voleb.

David Rath a Michal Hašek.
David Rath a Michal Hašek. | Foto: Ondřej Besperát

V časovém presu se politici napříč politickým spektrem sice dokázali shodnout na tom, že je potřeba rychle přijmout obecnou změnu ústavy, která zaručí snadnější rozpuštění sněmovny a tím cestu k předčasným volbám otevře, už ale nejsou zajedno v tom, kdy by se měly konat náhradní volby.

Sociální demokraté v pátek oznámili, že mají další varianty řešení než ty, o kterých se doteď mluvilo.

Debata o změnách ústavy se znovu otevřela poté, co Ústavní soud zmrazil rozhodnutí prezidenta o vypsání předčasných voleb na letošní říjen. Až se politici v neděli potkají, dají na stůl pravděpodobně hned několik návrhů řešení (více zde).

 

V Brně vznikla o prázdninách nová strana STOP

Subjekt nazvaný STOP sestavil kandidátky pro předčasné volby ve všech 14 krajích. Podle předsedy Luďka Lhotského má strana na listinách šest svých členů a dále nestraníky, dohromady 214 lidí. Kandiduje v reakci na současnou politiku, jíž Lhotský označuje slovem marasmus. Prý v ní, stejně jako na úřadech, panuje neodpovědnost a nekompetentnost. 

Strana STOP je podle předsedy středovou s nádechem doprava. Deklaruje snahu zlepšovat životní prostředí a bránit se proti zvyšování veřejného dluhu. Chtěla by také zkvalitňovat zákony, které jsou podle ní nejednoznačné. Je proti korupci a zneužívání jakékoliv formy moci pro individuální prospěch. Strana také odmítá diskriminaci, "a to včetně diskriminace pozitivní".

Kandidáti připravili konkrétnější program pro podzimní sněmovní volby. Zveřejní ho však, až bude jasné, kdy se volby uskuteční.

Foto: Aktuálně.cz

Chcete Volební deník pravidelně odebírat? Přidejte si odkaz do své RSS čtečky!

 

Právě se děje

Další zprávy